България спря черната си серия (видео+галерия)

Националният отбор на България прекъсна черната си серия от шест мача без победа. "Лъвовете" надвиха с 3:0 Гибралтар в приятелската среща на стадион "Васил Левски", след като имаха четири поредни поражения. Почти година по-късно "трикольорите" върнаха частично позагубеното си самочувствие.

Отборът ни имаше една победа в последните две години - в мача без значение срещу Чехия (1:0) в европейските квалификации. Попаденията срещу Гибралтал отбелязаха Александър Цветков (5), Георги Йомов (14) и Димитър Илиев (45), които се разписаха преди почивката, когато отборът атакуваше активно и търсеше голове. След паузата обаче положения липсваха, а срещата се доиграваше. За Цветков и Илиев това са първи попадения с екипа на "лъвовете". Първият успех за 2020 година на националите дойде срещу състав, който заема 195-ата позиция в ранклистата на ФИФА. Интересното е, че България вкара три гола в един мач за първи път от историческата победа с 3:2 над Швеция през август 2017 година.

Тази неделя България приема Финландия в мач от Лигата на нациите, а другата сряда гостува в последната си среща от турнира срещу Ирландия.  Именно в тези мачове националите ще търсят нов успех, за да се опитат да останат в Лига В.

115 България - Гибралтар
Специалистът, който има множество проблеми с контузени футболисти или заразени с Covid-19, заложи на двама от родните таланти в титулярния състав. Валентин Антов и Доминик Янков дебютираха от първата минута с националната фланелка.
Мартин Луков бе под рамката на вратата. Страхил Попов, Валентин Антов, капитанът Васил Божиков и Сисиньо бяха четиримата защитници. Кристиян Малинов и Александър Цветков бяха двамата опорни халфове, докато Галин Иванов и Георги Йомов бяха на двете крила, младият Доминик Янков беше плеймейкър, а Димитър Илиев водеше атаката.
Двубоят започна от самото начало с тотален натиск на "лъвовете", които в 5-ата минута поведоха. Александър Цветков се разписа с плътен удар след грешка на вратаря Кайл Голдуин. Стражът падна след опит да избие топката над главата на Иванов, но тя остана в краката на родното крило. Той подаде към Илиев, който се забави с удара, но след това върна топката към Цветков.
Халфът на Берое стреля мощно от границата на наказателното поле, коженото кълбо мина през трима души и спря в мрежата за 1:0. Това бе първи гол в кариерата на Цветков с екипа на "трикольорите".
Веднага след това гостите можеше да изравнят. Това стана при първото центриране пред вратата на Луков, но капитанът Рой Чиполина пропусна отблизо да се разпише.
Попадението обаче даде самочувствие на родните национали, които започнаха да търсят още голове. Двубоят се играеше на една врата, като в 14-ата минута Георги Йомов проби отдясно и с диагонален изстрел удвои. Това е неговото второ попадение за България в четири мача.
Националите искаха да вкарат нови голове. Галин Иванов направи сериозен пропуск, пропускайки да отбележи на празна врата.
След още няколко пропуснати възможности третият гол падна в 45-ата минута. Димитър Илиев бе точен с глава след центриране от корнер. Това попадение също е дебютно за най-добрия футболист на България през 2019 година.
През втората част оборотите значително спаднаха. Отборът на България държеше топката, но липсата на скорост не позволяваше на тима да пробие отбраната на гостите. Димитър Велковски и Светослав Ковачев влязоха в игра, като замениха Сисиньо и Галин Иванов.
Малко по-късно на терена се появиха Здравко Димитров и Виктор Попов, като за крилото на Левски това бе дебют. Божидар Краев също влезе. На пейката седнаха Попов, Йомов и Илиев.
Така Дерменджиев пусна в игра и петимата младежки национали. Положения обаче нямаше и срещата завърши с 3:0.
Победата е добре дошла, въпреки че е срещу противник, който няма професионални футболисти. "Лъвовете" обаче трябва да покажат много повече, ако искат да спечелят и един от оставащите два мача в Лигата на нациите.

БЪЛГАРИЯ - ГИБРАЛТАР 3:0
1:0 Цветков (5)
2:0 Йомов (14)
3:0 Илиев (45)

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): 1. Мартин Луков – 2. Страхил Попов, 4. Валентин Антов, 15- Васил Божиков (к), 6. Сисиньо – 22. Александър Цветков, 16. Кристиян Малинов - 7. Доминик Янков, 18. Галин Иванов, 17. Георги Йомов – 20. Димитър Илиев