Жоан Мир докосва титлата в MotoGP след победа в ГП на Европа

Жоан Мир (Suzuki) записа своята първата победа в MotoGP, след великолепно контролирано каране по време на надпреварата за Гран При на Европа. Втори в първото от две поредни състезания на „Рикардо Тормо“ се класира вторият пилот на Suzuki Алекс Ринс, който бе лидер в първата половина на състезанието, но допусна грешка в спирането за 11-я завой в 17-та от общо 27 обиколки, което позволи на Мир да излезе начело.

След като поведе младият испанец наложи непосилно за своите съперници темпо и завърши с преднина от над секунда пред Ринс. Трети на подиума днес се качи Пол Еспаргаро (KTM), който потегли от пол-позишъна, но още в първите четири тура той загуби позиции от двете Suzuki-та.

Еспаргаро спечели квалификацията за Гран При на Европа в MotoGP

С днешната си победа и слабото класиране на неговия основен преследвач в генералното класиране Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT), Мир вече докосва с една ръка титлата в кралския клас за 2020 година. В борбата за нея той води с 37 точки пред французина, който падна още в първия тур на днешното състезание, но все пак успя да завърши, макар и на разочароващата 14-та позиция. Трети също с изоставане от 37 точки е Ринс, но заради по-малкия си брой победи той е зад Куартараро.

А днешния успех бе първа двойна победа за Suzuki от Гран При на Германия на „Хокенхайм“ през далечната 1982 година.

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Ринс, но той отстъпи на Пол Еспаргаро в дългия спринт до завой номер едно.

Такааки Накагами (LCR Honda) успя да запази третото място в първите криви, но още в шестия завой до загуби позиция спрямо Мир. Най-голямата драма дойде два завоя по-късно, когато Куартараро допусна грешка и се озова на земята в зоната за сигурност.

Французинът все пак успя да се върне в състезанието, но на едва 20-то място с огромно изоставане.

В средата на втората обиколка Ринс успя да се изкачи до първата позиция, след много оптимистична маневра срещу Пол Еспаргаро на обратния 11-ти завой.

Две обиколки по-късно, Мир приложи идентична маневра като тази на своя съотборник срещу Пол Еспаргаро и успя да се изкачи до второто място.

В петата обиколка, камерите край трасето показаха спрелия на изхода от петия завой Валентино Роси (Yamaha), което още повече вгорчи уикенда на „Рикардо Тормо“ за японския производител. Доктора, който днес се завърна на стартовата решетка след като пропусна и двете състезания на „Моторланд Арагон“ заради положителен тест за COVID-19, и без това имаше трудна задача пред себе си днес, тъй като той пропусна и двете петъчни тренировки.

Отпадането на Роси, както и паданията на Кал Кръчлоу (LCR Honda), Лоренцо Савадори (Aprilia) позволиха стартиралия от пит-лейна заради използване на шести двигател Маверик Винялес (Yamaha) да влезе в зоната на точки на 15-та позиция 20 тура преди финала.

След изминаването на 1/3 от надпреварата лидер продължи да е Ринс, следван много близо от своя съотборник Мир. Двете машини на Suzuki имаха известна преднина пред тези на Пол Еспаргаро, Мигел Оливейра (Tech 3 KTM), Накагами и Йоан Зарко (Avintia Ducati), които се движеха в група и заемаха местата от трето до шесто.

В средата на състезанието първите трима успяха да отворят преднина от 1.5 секунди пред останалата част от колоната.

В края на 15-та обиколка, Накагами успя да мине пред Оливейра в спора за четвъртото място благодарение на великолепна маневра в издължения последен завой на испанското трасе.

В 17-та обиколка дойде и първата атака на Мир срещу Ринс, като тя се случи на същото място където двамата изпревариха Пол Еспаргаро в началните километри на днешното състезание. Маневрата на Мир бе подпомогната и от грешка и отваряне на кривата от страна на Ринс.

За по-малко от две обиколки лидерът в световния шампионат успя да отвори преднина от близо 0.5 секунди пред своя съотборник.

Така седем обиколки преди финала на днешната надпревара преднината на Мир пред Ринс във виртуалното генерално класиране бе цели 37 точки, докато трети в него с изоставане от 38 бе Куартараро, който след падането си в откриващия тур се движеше на едва 15-тата позиция.

Три обиколки преди карирания флаг, преднината на Мир вече бе нараснала до 1.4 секунди пред Ринс, който от своя страна имаше минимален аванс пред третия Пол Еспаргаро.

Край на състезанието! Мир се поздрави със заслужен първи успех в своята MotoGP кариера. Втори завърши неговия съотборник Ринс, докато на трета позиция се класира потеглилият първи днес Пол Еспаргаро.

Сезонът в MotoGP продължава с Гран При на Валенсия, което отново ще се проведе на „Рикардо Тормо“ следващата седмица. В него, ако Мир финишира на подиума той ще си гарантира титлата в кралския клас за тази година, независимо от резултатите на неговите преследвачи.