Нефтохимик измъкна драматично дербито с Хебър (снимки)

Волейболният шампион Нефтохимик 2010 (Бургас) записа много драматична втора поредна победа в първата осмица от редовния сезон в Суперлигата на България. Бургазлии, които бяха водени от помощник треньора си Теди Дремсизов, заради отсъствието на наставника Николай Желязков, който е болен, надделяха много трудно у дома над Хебър (Пазарджик) с 3:2 (26:24, 25:20, 23:25, 23:25, 15:10) в голямото дерби на 2-ия кръг, играно тази вечер в зала "Младост".

Това бе втора победа за Нефтохимик над Хебър в рамките на един месец, след като шампионите биха "тигрите" от Пазарджик с 3:0 гейма за Суперкупата на страната на 10 октомври в София.
Така Нефтохимик са начело във временното класиране с 2 победи от 2 мача и 6 точки. От друга страна това бе първи мач за пазарджиклии, след като срещата им от първия кръг срещу Добруджа 07 (Добрич) бе отложен заради множество заболели в тима от коронавирус.
В следващия 3-и кръг шампионите ще гостуват на ЦСКА, а Хебър е домакин на Пирин (Разлог). Срещите са съответно следващата неделя (15 ноември) от 17,00 часа и в петък (13 ноември) от 18,30 часа.
Първата част на срещата започна равностойно до 3:3, след което шампионите от Нефтохимик дръпнаха с 5:3 след атака по правата на Денис Карягин и отлична блокада на Мирослав Градинаров. Последваха силна атака и бомбен ас на канадския диагонал на Хебър Брадли Гънтър и 5:5. "Тигрите" от Пазарджик успяха да поведат при 9:7 след две грешки на бургазлии. Разликата се запази до техническото прекъсване, което дойде при 12:10 за Хебър след атака в аут на Карягин. Домакините съумяха да изравнят при 15:15 след атака на Миро Градинаров и грешка на Пламен Шекерджиев и дори излязоха напред в резултата при 16:15 след страхотна контра на разпределителя Георги Братоев. Преднината за шампионите леко нарасна до 18:16 след ас на Валентин Братоев, което накара треньорът на Хебър Атанас Петров да вземе тайм-аут. Пазарджиклии стигнаха до ново равенство при 20:20, но Нефтохимик веднага си върна предимството при 22:20 след успешна блокада на Градинаров и бърза контра през центъра на Николай Николов. Хебър изравни за пореден път при 23:23 след атака на Гънтър и блок на Шекерджиев. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка, но в крайна сметка Нефтохимик измъкна гейма след 26:24 след нови две атаки през центъра на Ники Николов.
В началото на втория гейм Нефтохимик поведе бързо с 3:1 след две поредни атаки на Миро Градинаров. Хебър изравни при 5:5 след две отлични изяви на Брадли Гънтър. Равностойната игра между двата тима продължи до техническото прекъсване, което дойде при минимална преднина от 12:11 за "тигрите" след грешка на Илия Петков от домакините. Мощна атака на Градинаров и аут на Николай Къртев и 13:12 за бургазлии. Играта отново продължи точка за точка до 16:15, след което последва грешка на разпределителя на Хебър Иван Станев - 17:15 и прекъсване за Атанас Петров. Разликата стана 18:15 след грешка в атака на Брадли Гънтър. Въпреки усилията на пазарджиклии, Нефтохимик запази предимството си до 20:17 след контра на Денис Карягин. Резултатът стана 22:18 след пусната топка на Карягин. Шампионите без особени проблеми спечелиха гейма при 25:20 в своя полза след нова успешна атака на Карягин и поведоха с 2:0.
И третия гейм тръгна по-добре за домакините, които поведоха с 4:2 след нови отлични изяви на Денис Карягин. Последваха атака на Брадли Гънтър и технично отиграване на Александър Ляфтов и 4:4. Нефтохимик отново дръпна със 7:4, но последва моментален обрат и 8:7 за Хебър. Играта продължи да бъди много равностойна, като двата отбора си размениха по няколко мини обрата, за да се стигне до 12:11 за Нефтохимик след атака през центъра на Илия Петков. Разликата леко нарасна до 15:13 след аут на Гънтър, но "тигрите" веднага изравниха при 15:15 след успешна блокада и ас на Пламен Шекерджиев. Хебър успя да поведе при 19:17 след атака на Гънтър и грешка на Карягин от шампионите. Независимо от прекъсването за Теди Дремсизов, последваха контра блок-аут на Гънтър и отлична блокада на Николай Къртев и 21:17 за Хебър. Нефтохимик успя да спаси 3 геймбола като от 20:24 стигна до 23:24, но все пак момчетата на Атанас Петров взеха гейма с 25:23 след атака в аут на Ники Николов.
Четвъртата част бе равностойна до 4:4, след което Нефтохимик поведе с 6:4 след атака на Илия Петков и грешка след неразбирателство в състава на Хебър. Двата тима отново продължиха да играят равностойно до техническата пауза, която дойде при минимална преднина за шампионите - 12:11. Атака на Брадли Гънтър и ас на Иван Латунов направиха резултата 13:12 в полза на пазарджиклии. Разликата леко нарасна до 17:15 след поредна успешна атака на Брадли Гънтър, което накара Теди Дремсизов да поиска прекъсване. Въпреки това, преднината на Хебър продължи да расте до 19:15. Постепенно домакините успяха да спасят пасива си до 19:21 след няколко добри изяви на Вальо Братоев и Денис Карягин. Хебър, все пак, успя да запази предимството си и спечели гейма с 25:23 след блок-аут на Гънтър, с което вкара мача в тайбрек.
Петият решителен гейм стартира малко по-добре за Нефтохимик, които поведоха с 4:1 след пусната топка на Георги Братоев, блок на Денис Карягин и аут на Николай Къртев от гостите. Хебър веднага изравни при 4:4 благодарение на Брадли Гънтър. Атака на Карягин, ас на Ники Николов и блокада на Георги Братоев - 7:4 за шампионите и прекъсване за Атанас Петров. Размяната на полетата пък дойде при 8:6 за Нефтохимик след грешка от сервис на Гънтър. Разликата стана 10:6 след ас на Георги Братоев и грешка в атака на Александър Ляфтов, а след това до 12:7 след нова директна точка от сервис, този път на Карягин. В крайна сметка Нефтохимик спокойно спечели тайбрека с 15:10 след грешка от сервис на Шекерджиев, а с това и мача с 3:2.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 3:2 (26:24, 25:20, 23:25, 23:25, 15:10)