Погба помогна на Арсенал за първи шампионатен успех на "Олд Трафорд" от 14 години (видео)

Арсенал постигна първа победа в Премиър лийг на "Олд Трафорд" от 14 години, след като надигра с 1:0 Манчестър Юнайтед в дербито от седмия кръг. Пиер-Емерик Обамеянг реализира единственото попадение от дузпа в 69-ата минута. Наказателният удар бе отсъден заради груба грешка на Пол Погба в защита. Така Манчестър Юнайтед остава само с една точка от четирите си домакинства в Премиър лийг до момента. Арсенал пък прекъсна серията си от две поредни загуби и с днешните три точки се изкачи на осмо място. Юнайтед остава 15-и! Това е първи успех на "топчиите" като гост в Премиър лийг срещу отбор от топ 6 след 29 неуспешни опита.

За Оле Гунар Солскяер днешният двубой бе под №100 като мениджър на "червените дяволи", но норвежецът няма да го запомни с добрo, защото неговият отбор изигра много слаб мач.
Даниел Джеймс
 седнаха на пейката, където в началото бяха и новите попълнения Дони ван де Беек и
Единсон Кавани
Алекс Телес
 пропусна двубоя, тъй като даде положителен тест за коронавирус.

Микел Артета предприе три промени в сравнение с предишния шампионатен двубой на лондончани. Роб Холдинг, Мохамед Елнени и Вилиан замениха Давид Луис, който е контузен, Гранит Джака и Дани Себайос. Корекциите в сравнение с двубоя с Дъндолк в Лига Европа бяха 10.

Гостите започнаха по-добре двубоя, като се опитваха да бъдат по-агресивни в атака и пресираха добре съперника, когато той овладяваше топката. След около 1/4 час игра Арсенал имаше добра възможност да открие резултата. Вилиан намери Белерин отдясно, а испанецът центрира остро към далечната греда. Обамеянг се хвърли да засече, но малко не му достигна, за да се добере до топката, която в крайна сметка излезе в аут.
Отговорът на "червените дяволи" не закъсня много. В 21-вата минута Рашфорд много добре разтегли към Грийнууд отляво. Последният стреля от малък ъгъл до близката греда, но Лено изби.
В следващите 15-ина минути не се случи почти нищо интересно. Действията отново се развиваха предимно в половината на домакините, но без особени опасности за Де Хеа. В 37-ата Обамеянг овладя отляво и потърси Лаказет в наказателното поле, но Линдельоф докосна съвсем леко топката и така попречи на французина да успее да я засече от десетина метра.
Пет минути преди почивката Арсенал създаде и най-чистото положение за първото полувреме. Вилиан направи двойно с Обамеянг около границата на наказателното поле, след което стреля много технично, но топката "кацна" върху напречната греда.
В самия край на частта Сака бе оставен непокрит в наказателното поле и засече с глава центриране на Белерин, но изпрати топката над вратата.
В 52-рата минута Лаказет отне от Фред, след което продължи към Обамеянг, който незабавно стреля към ъгъла. Получи се лек рикошет в гърба на Линдельоф, след който топката премина встрани от вратата. Рикошетът обаче не бе забелязан от реферите, които отсъдиха аут. Малко след това и Манчестър Юнайтед имаше добра възможност. Шоу центрира от фал към далечната греда, където Магуайър засече с глава, но топката премина на метър встрани.
В 68-ата минута дойде ключовият момент. Вилиан опита да изведе Белерин в наказателното поле, а Погба закъсня, остана зад гърба на бранителя, но посегна с крак, с който закачи глезена на съперника. Нелепата проява на французина заслужи дузпа, която Пиер-Емерик Обамеянг реализира безкомпромисно. слагайки край на головата си суша.
1/4 час преди края Габриел спря добър пробив на Грийнууд с цената на нарушение. Бранителят вече имаше жълт картон и можеше да получи втори такъв, но Майк Дийн му го спести. Веднага след това Грийнууд и Фернандеш отстъпиха местата си на Кавани и Ван де Беек.
Юнайтед опита натиск. Веднъж Габриел направи страхотен шпагат в наказателното поле срещу Матич, а в 84-тата центриране на Ван де Беек рикошира последователно в Елнени и Лено и срещна гредата. Това бе и единствената по-сериозна опасност, до която стигнаха домакините до края.