Гарет Бейл изстреля Тотнъм на второто място (видео)

Гарет Бейл се появи като резерва за Тотнъм и вкара победния гол за успеха с 2:1 срещу Брайтън в среща от 7-ия кръг на Премиър лийг. Първото попадение на уелсеца след завръщането му от Реал Мадрид прати "шпорите" на второ място в класирането с 14 точки - две по-малко от шампиона Ливърпул.

Двубоят на "Тотнъм Хотспър Стейдиъм" можеше да има и друга развръзка, защото Брайтън създаде немалко положения пред вратата на домакините. Мачът ще се запомни и с поредните грешни съдийски решения, свързани с намеси на ВАР. Преди почивката "чайките" не получиха дузпа, а през второто полувреме техният изравнителен гол трябваше да бъде отменен заради нарушение при отнемането на топката, но това не стана.

Тотнъм навлезе в добра форма в последните седмици, но преди броени дни допусна изненадваща загуба от Антверп в Лига Европа. След нея Моуриньо разкритикува футболистите, които получиха шанс срещу белгийците, а днес съставът беше съвсем различен. От титулярите в четвъртък само Юго Лорис и Серхио Регилон започнаха и днес. Другите трима бранители бяха Тоби Алдервейрелд, Ерик Дайър и Мат Дохърти, а Хюн-Мин Сон, Танги Ндомбеле и Ерик Ламела действаха зад Хари Кейн.
Брайтън пристигна в Лондон с една-единствена победа през сезона. Отборът на Греъм Потър показва приятен футбол, но не постига резултати и това се превръща в много неприятна тенденция. На вратата срещу "шпорите" застана Роберт Санчес вместо Матю Райън, а Леандро Тросар зае позицията на централен нападател, подкрепян от Адам Лалана и Паскал Грос.
Тотнъм можеше да поведе в 3-ата минута, но малко не стигна на Кейн да засече острото центриране на Ламела. В 12-ата минута голмайсторът на "шпорите" беше фаулиран в наказателното поле и домакините получиха дузпа. Нарушението бе на Лалана, който не прецени добре скока си при опита да стигне до топката. Хари Кейн стреля безпощадно и откри резултата с шестия си гол през кампанията.
До гола Тотнъм владееше топката в 75% от игровото време. След това обаче тимът на Моуриньо доброволно отстъпи инициативата и Брайтън все по-често започна да затруднява защитниците на домакините. В 23-ата минута Тросар имаше претенции за дузпа, след като беше задържан от Дохърти, но сигнал за наказателен удар не последва. Повторенията ясно показаха нарушението на бранителя, но дори и след преглеждане на ситуацията с ВАР реферът Греъм Скот не промени първоначалното си решение.
Гостите стигнаха и до няколко статични положения, от които не се възползваха. В 35-ата минута силен удар на Тросар беше блокиран, а в края на полувремето Ив Бисума шутира неточно от добра позиция.
В началото на второто полувреме и Хари Кейн поиска дузпа, но истината е, че в тази ситуация нападателят симулира. В 56-ата минута Брайтън изравни с гол на Тарик Лампти след асистенция на Паскал Грос. В зародиша на атаката обаче имаше нарушение срещу Пиер-Емил Хьойберг, което съдията подмина. Той получи сигнал и прегледа повторение на ситуацията, но въпреки това зачете попадението.
Тотнъм се принуди да потърси промяна на хода на срещата. В 68-ата минута Ламела нацели греда, а в 71-ата страничният стълб попречи на Хари Кейн да изведе "шпорите" напред в резултата.
Моуриньо пусна Бейл и уелската звезда имаше нужда от съвсем малко време, за да покаже какво може. В 73-ата минута той се оказа непокрит в наказателното поле след центриране отляво на Регилон и с глава прати топката в мрежата. Това беше първи гол за Бейл в английския елит след повече от 7 години. За последно той се бе разписвал за Тотнъм през май 2013-а срещу Съндърланд.
Домакините отново се върнаха да пазят резултата и не допуснаха никакви сериозни грешки. Брайтън хвърли много усилия да се добере до равенството, но не успя и с едва 5 точки е в непосредствена близост до зоната на изпадащите.
Следващият двубой на Тотнъм е срещу Лудогорец в Лига Европа, а после идва ред на гостуването на Уест Бромич.