Борусия (Д) проби бетона на Зенит (видео)

Борусия (Дортмунд) постигна първа победа в тазгодишното издание на Шампионската лига. Германският тим се наложи с 2:0 над Зенит на "Сигнал Идуна Парк" и е трети в група "F" с 3 точки. Гостите пък останаха последни след втората си поредна загуба. Руснаците дълго успяваха да удържат равенството, но в края рухнаха. Резултата откри Джейдън Санчо от дузпа в 78-ата минута, а в добавеното време Ерлинг Холанд сложи точка на спора.

И за двата отбора мачът беше много важен, след като започнаха участието си в турнира със загуби. Борусия отстъпи с 1:3 като гост на Лацио, а Зенит допусна поражение с 1:2 у дома от Брюж. Няколко дни по-късно питерци паднаха със същия резултат и от Рубин в първенството, което предизвика доста критики по адрес на старши треньора Сергей Семак и дори се заговори, че тоой може да бъде заменен от Маурисио Почетино. Борусия влезе в днешния двубой с приповдиганто настроение, след като през уикенда срази Шалке 04 в дербито на Рур.

Двата отбора вече се бяха изправяли един срещу друг в Шампионската лига. През 2014 година те премериха сили на осминафиналите и Борусия продължи с общ резултат 5:4. "Жълто-черните" спечелиха с 4:2 в Санкт Петербург, а после загубиха с 1:2 в Дортмунд, но се класираха за следващата фаза.
Наставникът на германския тима Люсиен Фавър не можеше да разчита на наказания Емре Джан, а Дан-Аксел Загаду и Марсел Шмелцер продължават да лекуват контузии. В стартовите 11 нямаше изненади и атаката поведе Ерлинг Холанд, подкрепян от Марко Ройс, Джейдън Санчо и Джовани Рейна.
Двойка вътрешни халфове бяха Аксел Витсел и Махмуд Дахуд. Сред резервите останаха Юлиан Брант, Торган Азар, Томас Дилейни, Рейниер и Джуд Белингам.
Зенит излезе без две от основните си оръжия в офанзивен план - Сердар Азмун и Малком. Това означаваше, че Артьом Дзюба ще играе сам на върха на атаката. Далер Кузяев и Себастиан Дриуси стартираха по крилата, а вътрешни полузащитници бяха Александър Ерохин, Вилмар Бариос и Вендел.
Ветеранът Юрий Жирков не беше напълно възстановен от контузията си и не взе участие в двубоя.
В началните минути Борусия владееше инициативата и търсеше пробойни в защитата на Зенит. Аксел Витсел направи силен мач срещу бившия си отбор, а бранителите в жъто-черно много внимаваха за Дзюба и не го оставяха да разпределя топката към крилата.
В 9-ата минута Холанд беше близо до това да се озове сам срещу Михаил Кержаков, но шпагат на Ярослав Ракицкий предотврати опасността. Малко по-късно Холанд свали топката към Рейна и той стреля силно от около 20 метра, но топката мина на сантиметри от гредата.
Зенит играеше подчертано дефанзивно и дори Дзюба се връщаше в близост до наказателното поле. Футболистите на руския шампион много често не намираха други решения и подаваха топката на Кержаков, който я изритваше напред. В 27-ата минута стражът на питерци показа добър рефлекс след удар от фаул на Ройс.
При една от малкото атаки на Зенит Дъглас Сантос центрира опасно, а Бюрки излезе неразчетено и позволи на Дриуси да стигне пръв до топката, но ударът на аржентинеца не намери очертанията на вратата. В края на полувремето домакините се активизираха и Марко Ройс накара Кержаков да избива силен негов изстрел в корнер, а после Санчо подаде на Холанд, но той пропусна от удобна позиция.
На полувремето Семак изненадващо смени Дзюба с Андрей Мостовой и в ролята на единствен нападател влезе Дриуси. Зенит продължи да брани нулевото равенство, но то не устройваше домакините. Дахуд пропусна поредната добра възможност пред вратата на Кержаков, след което отстъпи мястото си на Торган Азар. Семак пък вкара още физическа сила в средата на терена с пускането на Магомед Оздоев.
В последния четвърт час Зенит се огъна. Десният бек Вячеслав Караваев задържа Азар в наказателното поле и съдията Бьорн Куйперс даде дузпа, която Санчо уверено реализира. В първата минута на добавеното време резервата Белингам свали с глава за Холанд, той напредна и провря топката между краката на Кержаков - 2:0.
Зенит ще има последен шанс да остане в битката за едно от първите две места в домакинството си на Лацио, а Борусия ще гостува на Брюж.