Звезда най-после вкара гол в дербито и остана далеч пред Партизан (видео)

164-ото издание на дербито между Партизан и Цървена звезда не излъчи победител - 1:1. Младокът Филип Стеванович откри чрез Филип Стеванович в 5-ата минута, но Александър Катай изравни от дузпа в 74-ата и запази преднината на "червено-белите" от 8 точки. Звезда допусна първа грешна стъпка през сезона, а Партизан изпусна отличен шанс да се доближи до първото място. Сега "черно-белите" делят втората позиция с Войводина.

Въпреки хегемонията си в Сърбия през последните години, Звезда нямаше гол в 4 поредни дербита. За последно във вратата на "гробарите" преди днес се разписа Алекса Вуканович през април 2019-а.

Това беше едва вторият сблъсък между двата гранда, игран без публика. Предишният случай беше през 2008 година, когато Цървена звезда тряваше да изтърпи наказание и прие "гробарите" пред празни трибуни на "Мала Маракана". Това не попречи на "червено-белите" да триумфират с 4:1.
За Партизан победата нямаше алтернатива предвид разликата в точките в полза на Звезда. В отсъствието на продадения на Алмерия Умар Садик треньорът Александър Станоевич заложи на състав без типичен централен нападател. В най-предни позиции беше изнесен японецът Такума Асано, а зад него действаха Милош Йоич, Сейдуба Сума и Филип Стеванович.
Атаката на Цървена звезда водеше Диего Фалчинели, подкрепян от Желко Гаврич, Ел Фарду Бен и Александър Катай. Големият отсъстващ в тима на Деян Станкович беше Канга Гелор.
Звезда нямаше победа на терена на Партизан през първия полусезон от 1993 година. И този път началото не беше добро за шампионите. Още в 5-ата груба грешка на младия Страхиня Еракович позволи на Сума да отнеме топката, а Асано я продължи към Стеванович, който преодоля Милан Борян за 1:0.
Цървена звезда веднага се хвърли в атаки, но защитата допускаше много неточности. След една от тях в 9-ата минута Александър Милкович се оказа непокрит в наказателното поле, но в последия момент беше блокиран. Малко по-късно Сейдуба Сума получи контузия и напусна принудително, като на негово място влезе бившия футболист на Ливърпул Лазар Маркович.
В 16-ата минута Милош Дегенек пропусна да изравни. Звезда взе инициативата и организира няколко добри нападения, но липсата на скорост у Фалчинели попречи те да завършат с гол. Отличен шанс се откри и пред Катай, който шутира покрай гредата.
В 37-ата минута Асано напредна през центъра, но закъсня с паса към Йоич и атаката пропадна. Малко след това Лазар Маркович овладя топката след дълго подаване, излезе сам срещу Борян, но се засуети и позволи на бранител в черно-бяло да го блокира. В самия край на полувремето Фалчинели засече центриране от десния фланг, но топката не пожела да влезе във вратата.
На почивката в игра за Звезда влезе Сърджан Спириднович вместо Гаврич. В 52-ата минута десният бек Марко Гобелич стигна до топката след кратко разбъркване, но уцели гредата. В защитата на Партизан все повече властваше хаос, а халфовете не съумяваха да задържат топката. Домакините обаче можеха да водят с 2:0, ако Маки Баняк беше стреля по-точно с глава.
В 68-ата минута Асано имаше възможност да изскочи очи в очи с Борян, но не овладя добре топката. Деян Станкович пусна още един нападател в лицето на Милан Павков, а Милан Гаич замени Гобелич. В 74-ата минута Йоич ненужно задържа Секу Саного в наказателното поле и Звезда получи дузпа. Катай прати Владимир Стойкович в обратния ъгъл и сложи край на "сухата" серия на тима в дербито.
Последните минути бяха много напрегнати, но футболистите и на двата отбора не измислиха нищо интересно в офанзивен план. В добавеното време Саного от Звезда получи червен картон, но домакините нямаха време да се възползват от численото си предимство. По-доволни от равенството ще са "звездашите", които изоставаха почти през целия мач, но стигнаха до точката и запазиха солидната си преднина пред "гробарите".