Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Триумф и рекорд! Джокович седна на трона в Рим за пети път

Световният №1 Новак Джокович надигра със 7:5, 6:3 поставения под №8 аржентинец Диего Шварцман във финала на турнира от категория "Мастърс" в Рим. По този начин 33-годишният сърбин грабна пети трофей в кариерата си на големия турнир във Вечния град. Освен това Ноле спечели рекордна 36-а титла на ниво “Мастърс”, като до момента делеше върховото постижение (35) с испанеца Рафаел Надал, който бе спрян именно от Шварцман на 1/4-финалите. Сърбинът вече има 5 победи от 5 мача срещу дребничкия аржентинец, който се представи страхотно на турнира в столицата на Италия, но все пак във финала преклони глава пред Джокович, въпреки че започна ударно мача с аванс от 3:0 и два пробива.

Първи сет:

Мачът не започна по план за Джокович, който имаше геймбол при 40:30 в първото си подаване, но допусна пробив. Макар и не по най-лесния начин, Шварцман затвърди ранния брейк и поведе с 2:0, като бе улеснен от някои малко странни грешки на сърбина при опити за къси топки. Дъждът се усилваше, а грешките на Джокович също не спираха и втори пореден пробив донесе на Шварцман неочакван аванс от 3:0.
Кратката почивка явно се отрази благотворно на Джокович, който върна единия пробив, а след това набързо спечели за първи път от началото на двубоя гейм, в който сервираше - 2:3. Постепенно дъждът намаля, а Джокович започна да намира верния ритъм и не след дълго сърбинът вече бе напред в резултата при 4:3.

Аржентинецът прекъсна серията на съперника си от 4 поредни гейма и дори се сдоби с брейкпойнт при 4:4. Джокович не преставаше да използва къси топки и опита такава при 30:40. Този път сърбинът постигна целта си и в крайна сметка спечели разиграването, а впоследствие се пребори за подаването си - 5:4. В десетия гейм Ноле имаше сетбол, но аржентинецът отговори със страхотна офанзивна гира и се добра до дюс, като в крайна сметка взе подаването си за 5:5.
При 6:5 за сърбина Джокович притисна противника си в 12-ия гейм, в който сервиращият Шварцман трябваше да отразява три поредни сетбола - 0:40. Грешка на Джокович и малко помощ от мрежата помогнаха на аржентинеца да се добере до 30:40, но при следващото разиграване Шварцман не издържа и изкара топката в аут. Така, след 1 час и 10 минути игра, първият сет бе спечелен от световния №1, въпреки че Джокович губеше в началото му с 0:3 и два пробива.

Втори сет:

Втората част също започна с пробив в полза на Шварцман, но този път сърбинът веднага направи рибрейк, а после взе подаването си и първата почивка в сета дойде при лек аванс в резултата за лидера в ранглистата на ATP - 2:1. При 2:2 Джокович се измъкна от трудна ситуация. Той изоставаше в резултата с 15:40 на свой сервис, но с търпелива игра успяваше да дочака грешки на съперника в следващите точки и стигна до дюс. Сърбинът взе и следващите две точки, а с това й гейма - 3:2.
Джокович нанесе големия си удар в осмия гейм, в който проби за 5:3. След това сърбинът поведе с 40:0 в резултата, сервирайки за титлата, но Шварцман отрази първите две шампионски точки. При третата Джокович направи пусната топка, аржентинецът я достигна, но ударът му излезе в аут и това означаваше триумф за световния №1, който продължава да няма поражение в официален мач през 2020 година.
Джокович стана и най-възрастният шампион в историята на турнира. Това бе 10-и финал за него във Вечния град, а в кариерата си сърбинът има вече общо 81 титли. Това бе четвърта титла за него за 2020 година.