Григор Димитров загуби втория си официален мач от края на февруари

Григор рестартира с отлична победа (видео)

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров загуби от Мартон Фучович с 5:7, 6:4, 2:6 за 2 часа и 26 минути игра във втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Синсинати, който се играе в Ню Йорк заради пандемията на новия коронавирус.

Гришо за първи път в кариерата си се изправи срещу този опонент, като можеше дори в два сета да го елиминира, но в крайна сметка физическото изтощение и късметът на опонента се оказаха решаващи за финалния резултат.

Игровата практика на унгареца също му помогна, тъй като той бе изиграл два квалификационни двубоя и още един в първия кръг, докато за Димитров това бе едва втори официален мач от края на февруари насам.

Големият брой непредизвикани грешки натежаха, както и непостоянството в първия сервис на Григор, но и при други обстоятелства Фучович нямаше да има такава успеваемост с рискованите удари, които сега неизменно хващаха линията. Мрежата също му се притичаше на помощ в удобни моменти, а в третия сет българинът нямаше физически резерв да продължи да преследва победата.

В мач от втория кръг на турнира от серията “Мастърс” Western & Southern Open единственият българин в световния тенис елит ще премери сили с унгарския квалификант Мартон Фучович, срещу когото досега никога не е играл. Срещата бе преместена от Корт №10 на 11.

ПЪРВИ СЕТ

Григор започна доста неубедително и загуби на 15 първия си сервис-гейм, а след това унгарецът успя да затвърди пробива на 30. Димитров все пак намер малко по-добър ритъм в следващите минути и спечели следващото си подаване, за да намали изоставането в резултата, но все още се нуждаеше от връщане на брейка.

Две грешки от форхенд и два невърнати сервиса в тялото на българина позволиха на съперника му да дръпне с 1:3. Гришо заби първия си ас по правата от полето за равенство за 30-15, а после с хубаво проведена атака на мрежата завърши с воле. Той сравнително бързо намали на 2:3, а след това за първи път в мача успя да поведе с 0-30, след като форхендът на Фучович му изневери два пъти. Прекрасна комбинация от бекхенди на унгареца обаче възстанови равенството, а впоследствие с ас и сервис-мрежа измъкна гейма в своя полза.

Прекрасната защита с бекхенд на унгареца, плюс две грешки от форхенд и бекхенд на Димитров, доведоха нещата до 15-40 и необходимост от защита на евентуален нов пробив. Точно до това се стигна след нов сбъркан форхенд на първата ни ракета и изоставането му се увеличи - 2:5. Истинска тенис-поезия от българина, последвана от ретур-уинър от бекхенд и грешка на съперника доведоха до шансове за връщане на единия пробив и от втория опит Григор се справи - 3:5.

По експресен начин чрез ас, невърнат начален удар и комбинация от сервис и печеливш форхенд изведоха 19-ия в света до аванс от 40-0. Последваха две поредни двойни грешки, но все пак резултатът беше намален на 4:5.

Димитров поведе с 0-30 и започна да се надъхва и да пробва различни позиционирания при посрещане на втори сервис на съперника. Това обърка Фучович, чието първо подаване не влизаше, което спомогна задачата на нашия тенисист и се стигна до три поредни шанса за брейк. От втората възможност се стигна до пълно изравняване на резултата при 5:5.

Въпреки две чудесни отигравания, Григор трябваше да защитава точка за пробив след няколко елементарно сбъркани форхенда. Унгарецът обаче също не беше прецизен с предната страна на ракетата и не можа да се възползва от него, но от следващия опит успя, защото опонентът му сбърка бекхенд по правата - 5:6. Фучович на бърза ръка стигна до три шанса за спечелване на странния сет и се възползва от втория, за да вземе частта с 5:7 за 50 минути.

ВТОРИ СЕТ

Благодарение на няколко отигравания, които щяха да вдигнат публиката на крака, а и на рутинно взети сервис-геймове, Григор набързо поведе с 3:0 в началото на следващия сет.
Димитров отново демонстрира колебливост в последвалите разигравания, а късметът на Фучович с намирането на линиите не спираше (без да може да се ползва хоук-ай), при което се стигна до връщане на пробива - 3:2.
Нелепи непредизвикани грешки на българина в следващия гейма станаха причина за възстановяване на равенството 3:3. Унгарецът сякаш съвсем се отпусна на корта и започна да влага още повече сила в ударите си, а и усещането, че хваща линиите от всякакви позиции, му носеше допълнителна увереност. Точно с такъв форхенд той си осигури две точки за брейк, но Григор ги неутрализира с интелигентно проведени разигравания, макар и без първи сервис. От третата възможност обаче вече Фучович се възползва и осъществи пълен обрат за 3:4.
Две грешки на унгареца и форхенд-уинър на Димитров затвърдиха впечатлението, че и двамата тенисисти играят на приливи и отливи, а рибрейкът дойде бързо и някак дори логично - 4:4. Сравнително безпроблемно Григор спечели подаването си и поведе с 5:4, а после и с 0-30. Страхотен минаващ бекхенд на българина му осигури два сетбола, но с два рисковани форхенда Фучович пак намери линиите и се спаси. При третия шанс дойде ред на мрежата да се притече на помощ на унгареца и да го задържи в сета, след което се стигна до още три дюса. Четвъртата възможност за приключване на частта вече беше материализирана от българина (двойна грешка на съперника) и той изравни сетовете - 6:4 след общо 1 час и 39 минути игра.

ТРЕТИ СЕТ

При 1:1 гейма Григор трябваше да защитава точка за пробив, допускайки нов моментен спад в играта си след няколко поредни чудесни завършващи удари. Въпреки двойна грешка в неподходящ миг, българинът се справи със задачата си и поведе с 2:1.
Фучович обаче се върна към рисковите отигравания с невероятна успеваемост и хващане на линиите, като с мощните си изпълнения притискаше Димитров в няколко случая и се възползваше от неточностите му, за да осъществи пробив за 2:3. Първият сервис на българина съвсем отказа и чрез двойна грешка той допусна още един брейк за 2:5, като явно си личеше физическото му изтощение.
В крайна сметка след близо 2 часа и половина игра Григор отстъпи на унгарския си опонент.