Севиля отново е властелинът на Лига Европа (видео)

Севиля спечели Лига Европа за шести път в историята си. Испанците победиха Интер с 3:2 във вълнуващ финал, игран в Кьолн. Срещата започна с два ранни гола. Ромелу Лукаку откри резултата от дузпа още в петата минута, но Люк Де Йонг бързо изравни. Нидерландският нападател отбеляза и втория гол за Севиля в 33-ата минута. Секунди по-късно Диего Годин изравни за 2:2, какъвто бе резултатът на почивката. Попадение на защитника Диего Карлос със задна ножица в 74-ата минута донесе победата на тима на Юлен Лопетеги.

Андалусийците са най-успешният отбор в Лига Европа с рекордните шест трофея. Всички те са спечелени през последните 15 години. Те спечелиха и шестия си финал в турнира, до който достигнаха.
ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА
Интер пък приключи нов сезон без трофей. "Нерадзурите" играха в първия си европейски финал от 2010 г., когато стигнаха до знаменит требъл.
Двубоят започна на високо темпо и първият гол падна много рано. След центриране в наказателното поле на Интер защитата на италианците успя да изчисти. Топката бе пусната към Лукаку в полето на съперника. Белгиецът напредна, наближи наказателното поле и пусна топката покрай Диего Карлос, като успя да го надбяга.
Защитникът на Севиля нямаше какво да направи освен да събори нападателя и съдията бързо посочи бялата точка. Лукаку реализира дузпата и продължи блестящата си серия. Той се разписа в 11-и пореден мач от Лига Европа, което е рекорд, като това бе 15-ият му гол в турнира през този сезон. Белгиецът освен това достигна до гол номер 34, с което изравни рекорда на Роналдо за попадения в дебютен сезон за Интер.
Отборът на Лопетеги не се притесни от ранното попадение и не промени стила си на игра. Андалусийци задържаха топката и играеха спокойно, като изчакваха своя момент. Той дойде доста бързо. В 12-ата минута Люк Де Йонг успя да изравни. Той се възползва от центриране на Хесус Навас и с глава заби топката в мрежата.
В този период испанците имаха инициативата, а Интер разчиташе на бързи атаки, които бяха доста опасни. При една от тях италианците имаха претенции за втора дузпа, този път за игра с ръка на Диего Карлос. Съдията веднага показа, че няма да отсъди такава, а играчите на "нерадзурите" го обградиха. Антонио Конте получи жълт картон при протестите.
Двубоят бе изпълнен с нарушения, а когато те бяха достатъчно близо за центрирания в наказателното поле, двата отбора се възползваха максимално от тях. В 33-ата минута защитата на Интер отново не се справи с центриране. Банега прати топката към Де Йонг, а той за втори път се разписа след удар с глава.
Головете продължиха да падат, а този път преднината на Севиля не се задържа дълго. Тимът на Конте отговори мигновенно и изравни. Центриране на Брозович бе посрещнато от Годин, който с отличен удар с глава направи резултата 2:2.
Уругвайският бранител стана шестият играч в историята, който се е разписвал във финал на Лига Европа и Шампионската лига. Преди него това са правили Стивън Джерард, Ернан Креспо, Дмитри Аленичев, Алън Симонсен и Педро.
Като цяло Севиля имаше предимство в големи периоди. Всяко центриране на тима на Лопетеги носеше опасност, а Интер не успяваше да се адаптира и да се защитава добре в тези ситуации. Това се случи още няколко пъти преди почивката. Центриране на Навас не бе засечено от Де Йонг, а в самия край на полувремето удар на Окампос с глава мина над вратата.
След почивката стилът на игра не се промени, а темпото леко спадна, а ситуациите пред двете врати бяха по-малко. "Нерадзурите" успяваха да се справят по-добре с центриранията, които им създадоха толкова неприятности през първата част.
Удар на Галярдини от добра позиция бе блокиран, а пробив отляво на Регуилон завърши с удар покрай вратата. Ашли Йънг също пробва да стреля към вратата, но топката не намери целта.
В 65-ата минута Лукаку бе изведен зад защитата на Севиля. Той напредна сам срещу вратаря, но Буну излезе отлично, успя да скъси дистанцията и да отрази удара на белгиеца. Така нападателят пропусна най-добрата ситуацията от началото на второто полувреме.
Отбраната на Интер се справяше по-добре след почивката, но отново центриране доведе до неприятности пред вратата на Ханданович в 74-ата минута. Банега прати топката в наказателното поле, първоначално защитата на "нерадзурите" се справи, но топката остана в близост до вратата.
Диего Карлос направи страхотна задна ножица, а стоящия на пътя на топката Лукаку я отклони в мрежата. Попадението бе записано на бранителя на Севиля, тъй като ударът му бе в очертанията на вратата, въпреки докосването на белгиеца.
Антонио Конте направи тройна смяна, като пусна в игра Алексис Санчес, Ериксен и Моузес. Италианците вдигнаха темпото и се хвърлиха в търсене на изравняване. И можеха да стигнат до него в 82-ата минута. Стигна се до разбъркване в наказателното поле, Ашли Йънг не успя да отправи удар, но топката стигна до Алексис. Чилиецът я насочи към опразнената мрежа, но Кунде я достигна и я изби от голлинията.
Италианците стигнаха до още една ситуация в 91-ата минута, когато Кандрева стреля, но Буну отрази удара. Като цяло обаче Интер нямаше сили да окаже сериозен финален натиск, а Севиля доста успешно се бранеше и стигна до нов триумф в Лига Европа.
СЕВИЛЯ - ИНТЕР 3:2
0:1 - Лукаку (5-д)
1:1 - Де Йонг (12)
2:1 - Де Йонг (33)
2:2 - Годин (35)
3:2 - Карлос (74)