Интер спря Аталанта за рекорд и заслужи второто място (видео)

Интер победи с 2:0 като гост Аталанта в мач от последния кръг на Серия "А" и финишира на второ място в крайното класиране, само на точка зад шампиона Ювентус, който отстъпи у дома на Рома. Резултата откри Данило Д'Амброзио още в 1-ата минута, а в средата на първото полувреме се разписа и Ашли Йънг. Преди сблъсъка на "Атлети Адзури д'Италия" разликата между двата отбора беше само една точка в полза на гранда от Милано. Ако двубоят беше завършил наравно, за втората позиция можеше да се пребори Лацио, но само в случай, че "орлите" бяха спечелили срещу Наполи.

През януари Аталанта и Интер направиха 1:1 на "Джузепе Меаца", като Лаутаро Мартинес даде ранен аванс на "нерадзурите", но Робин Госенс изравни четвърт час преди края.

"Бергамаските" бяха в серия от 17 срещи без загуба в първенството. Съставът на Джан Пиеро Гасперини се нуждаеше само от два гола, за да достигне кота "100", а освен това се стремеше да постави рекорд в историята си с 8 поредни домакински победи. Интер обаче не позволи това да се случи.
"Синьо-черните" не допуснаха гол в четвърти пореден мач. Съставът на Антонио Конте и днес потвърди, че има най-здравата защита в Серия "А", при това срещу най-продуктивното нападение.
Аталанта беше без двама основни футболисти - Йосип Иличич и Хосе Луис Паломино, но в защитата след наказание се завърна Рафаел Толой. Атаката водеха Дуван Сапата и Алехандро Гомес, а зад тях действаше Марио Пашалич, който бе предпочетен пред Руслан Малиновски.
За Интер отсъстващите бяха Стефано Сенси и Матиас Весино, а Кристиан Ериксен за пореден път бе оставен на пейката. В предни позиции нямаше изненади и Конте разчиташе на дуото Ромелу Лукаку - Лаутаро Мартинес.
"Нерадзурите" излязха с новите си бели екипи за гостуване. Те можеха да поведат още в 20-ата секунда, ни удар на Николо Барела беше блокиран. Последва корнер, след който вратарят на Аталанта Пиерлуиджи Голини се размина с топката и Д'Амброзио я прати в мрежата. Стражът на "бергамаските" пък се контузи при падането и беше заменен от Марко Спортиело.
Домакините не успяха веднага да отговорят на предизвикателството, а защитата им продължи да допуска грешки. Д'Амброзио отново беше в центъра на събитията малко след гола, когато поиска дузпа, но реферът Пиеро Джакомели правилно прецени, че няма нарушение.
В 19-ата минута Интер нанесе още един удар. Ашли Йънг навлезе от левия фланг към центъра, видя, че няма свободен съотборник и с красив фалцов изстрел изненада Спортиело - 0:2.
Аталанта постепенно започна да играе по-добре, но само физическата мощ на Сапата не беше достатъчна, за да постави под напрежение бранителите на Интер. В същото време контрите на "нерадзурите" се разгръщаха на висока скорост и вещаеха нови проблеми за Спортиело.
В 38-ата минута Лаутаро нахлу в наказателното поле, но се забави с удара и загуби топката. В края на полувремето двубоят се изнерви и нарушенията следваха едно след друго. Домакините така и не съумяваха да създадат голово положение, а "нерадзурите" бяха доволни от преднината си и не бързаха.
В началото на втората част имаше опит за натиск от страна на "бергамаските", но единствената интересна ситуация пред вратата на Самир Ханданович беше един удар на Папу Гомес, който се оказа лесен за словенския страж.
Интер можеше да реши всичко в 65-ата минута, но Роберто Галярдини шутира в аут от удобна позиция. Малко по-рано в игра за Аталанта се появиха Малиновски и Луис Муриел, но атаките на домакините нямаха познатата острота.
Десетина минути преди края гол на Алексис Санчес беше отменен заради засада, а след това Робин Госенс пропусна да върне интригата. Руслан Малиновски също шутира неточно.
Аталанта намери сили за финален щурм, но удари на Сапата и Муриел преминаха встрани от целта. Така отборът на Гасперини не вкара гол едва за трети път през сезона, а Интер записа 14-а "суха мрежа".
Следващите изпитания за двата тима ще са в евротурнирите - Интер е на осминафиналите в Лига Европа и ще има за съперник Хетафе, а Аталанта чака мачовете с Пари Сен Жермен от 1/4-финалите в ШЛ.