Футболът във Франция се завърна с купа за ПСЖ и контузия на Мбапе (видео)

Бразилската звезда Неймар отбеляза единствения гол във финала за Купата на Франция, в който Пари Сен Жермен се наложи над Сент Етиен с 1:0. Нападателят се разписа в 14-ата минута и помогна на парижани да направят дубъл на домашната сцена, но техните амбиции не спират дотук, защото след седмица предстои финалът за Купата на Лигата срещу Лион, а отборът на Томас Тухел е и на 1/4-финалите в Шампионската лига.

След 4-месечната пауза ПСЖ не показа максимума на възможностите си, а Сент Етиен сериозно затрудни столичния гранд, въпреки че цял час игра с човек по-малко заради червения картон на Лоик Перен. Опитният бранител контузи Килиан Мбапе и заслужено получи червен картон, а Мбапе остава под въпрос първия мач с Аталанта на 12 август.

Това беше 103-ото издание на надпреварата, а ПСЖ вдигна трофея за рекорден 13-и път. Сент Етиен остана с 6 купи, като последната от тях датира от далечната 1977 година. Предишната поява на "зелените" на финал беше през 1982-а, когато отново загубиха от ПСЖ.
И двата тима не бяха играли официален мач от втората седмица на март. В контролите преди финала ПСЖ разгроми Льо Авър с 9:0, а после вкара 4 безответни гола на Селтик. Сент Етиен пък победи Ница и Шарлероа.
Парижани имаха по-лесен път до финалния сблъсък и единственият им сериозен съперник беше Лион. Сент Етиен трябваше да елиминира Монако и действащия носител на трофея Рен. Тимът на Клод Пюел завърши сезона в Лига 1 на 16-о място, а загубата днес означава, че няма да играе в евротурнирите.
ПСЖ започна в предни позиции с Мбапе и Мауро Икарди, а Неймар и Анхел Ди Мария атакуваха по фланговете. Тиаго Силва, който не получи предложение за нов договор, изведе тима с капитанската лента, а като ляв бек стартира младият нидерландец Мичъл Бакер за сметка на Лайвин Курзава. Марко Верати, Юлиан Дракслер, Андер Ерера и Пабло Сарабия останаха сред резервите.
Сент Етиен беше без Уилиям Салиба, който се завърна в Арсенал. Тимоти Колоджейчак започна на левия фланг на отбраната, в центъра си партнираха Уесли Фофана и Тимоти Колоджейчак, а отдясно играеше Матийо Дебюши. Ромен Амума водеше нападението, подпомаган от Риад Мудебуз, Денис Буанга и Иван Масон.
"Зелените" изненадаха съперника с дълбока преса в началните минути и имаха отлична възможност да поведат, но Буанга стреля в гредата. ПСЖ много бързо отговори с две-три опасни атаки, а след четвърт час игра вече водеше в резултата. Мбапе се промъкна между няколко защитници и стреля, но Жеси Мулен спаси. Топката отиде на крака на Неймар, който с помощта на напречната греда я прати в мрежата.
В средата на полувремето Тило Керер се контузи и трябваше да бъде заменен от Колин Дагба. В 25-ата минута Ди Мария отправи много коварен удар, след който топката тупна точна пред Мулен, но той успя да реагира и изби в корнер.
Последва ключовият епизод в двубоя, след който везните още повече се наклониха към парижани. Мбапе отново демонстрира скоростта си, а ветеранът Лоик Перен се хвърли с шпагат в краката му и го повали. Реферът Амаури Делеру вдигна жълт картон на защитника, а футболистите на двата тима си спретнаха меле, което донесе официални предупреждения на Бакер, Паредес и Амума.
Делеру прибегна до намесата на ВАР и прегледа ситуацията, след което промени решението си и изгони Перен. Мбапе пък не успя да продължи двубоя и вместо него влезе Сарабия. През второто полувреме световният шампион се появи на пейката на ПСЖ с шиниран крак и патерици.
Заради продължителното спиране първата част беше удължена с цели 7 минути. Точно преди почивката незабележимият до момента Икарди получи възможност да обстрелва Мулен, но стражът на Сент Етиен отново показа класа.
Логично беше да се предположи, че след почивката ПСЖ бързо ще сложи край на интригата, но не стана така. В 51-ата минута попадение на парижани беше отменено заради засада. Футболистите на Тухел не се стремяха на всяка цена да вкарат втори гол и действаха изчаквателно.
Сент Етиен се опита да използва отпускането в редиците на съперника и имаше няколко нелоши атаки, които обаче не завършиха с точен удар. В 60-ата минута Буанга стреля акробатично от въздуха, но в аут.
Вратарят на "зелените" Мулен направи още впечатляващи спасявания, с които отчая Сарабия и Ди Мария. В последите миути имаше много напрежение, но до изненада не се стигна.
ПСЖ спечели своите 13 купи за период от 38 години - между 1982 и 2020. Най-близо до парижани е Марсилия с 10 трофея, но последният спечелен през 1989 година.