Ливърпул се размина с големия рекорд след самоубийствено гостуване на Арсенал (видео)

Ливърпул допусна първа загуба в последните си 11 мача срещу Арсенал, след като отстъпи с 1:2 на "топчиите" на "Емиратс" в дербито от 36-ия кръг на Премиър лийг. Така приключи надеждата на мърсисайдци да подобрят рекорда на Манчестър Сити за най-много точки в рамките на един сезон. Шампионите изиграха много странен двубой, в който имаха тотално игрово превъзходство и създадоха над 20 положения, но в крайна сметка допуснаха третото си поражение от началото на сезона. Причината за него бяха две неочаквани грешки на Вирджил ван Дайк и Алисон Бекер през първата част, които доведоха до головете на Александре Лаказет (32') и Рийс Нелсън (44'). С тях Арсенал направи пълен обрат, след като преди това Садио Мане (20') бе дал аванс на гостите. Това си останаха и единствените удари на домакините до 90-ата минута. През втората част пък играчите на Юрген Клоп направиха куп пропуски и не успяха да променят негативния резултат.

Микел Артета направи пет промени в сравнение с дербито на Северен Лондон, което "топчиите" загубиха с 1:2. Роб Холдинг, Седрик Соареш, Рийс Нелсън и Букайо Сака бяха титуляри. Голямата новина бе, че голмайсторът на отбора Пиер-Емерик Обамеянг остана на пейката за началото.
Две бяха корекциите, извършени от Юрген Клоп. Младите Къртис Джоунс и Неко Уилямс бяха заменени от Трент Александър-Арнолд и Алекс Окслейд-Чембърлейн.
Шампионите започнаха по-добре. В 13-ата минута Мартинес опита да изчисти след едно връщане към него, а Фирмино направи всичко възможно да блокира топката от осем метра. Тя рикошира в тялото на бразилеца, след което срещна и гредата и в крайна сметка излезе в аут за късмет на стража на Арсенал.

В 20-ата минута Ливърпул изведнъж вдигна темпото. Фирмино пусна много добър пас отляво към Робъртсън, който още по-добре центрира по земя към Мане. Сенегалецът нямаше как да пропусне от десетина метра, вкарвайки шестия си гол срещу Арсенал.
Домакините изравниха 12 минути по-късно с първия си удар. Ван Дайк, който днес бе с капитанската лента, владееше уж спокойно топката пред наказателното си поле, но притиснат от Рийс Нелсън, той върна лошо към Алисон. Лаказет реагира бързо, стигна първи до топката и премина покрай вратаря - 1:1. Ван Дайк претендираше бурно, че срещу него е извършено нарушение и действително Нелсън го дръпна за ръката, но грешката на бранителя бе факт, а попадението беше зачетено.
След като направиха един подарък на своите домакини, играчите на Клоп решиха да направят и втори такъв. Този път друга ключова фигура - Алисон, излезе напред и отигра много лошо с крак към Робъртсън. Лаказет отново реагира светкавично, спечели спорната топка и намери Нелсън в наказателното поле Последният стреля в ъгъла - два удара, два гола за Арсенал.
В 49-ата минута Ливърпул създаде страхотно разбъркване в наказателното поле на Арсенал, но Арнолд, Мане и Робъртсън последователно не успяха да нанесат голов удар. Малко след това нов изстрел на сенегалеца бе блокиран.
Пет минути след това Салах получи от Александър-Арнолд и много елегантно се освободи от Луис, след което стреля технично отблизо, но Мартинес изби топката над вратата. Натискът на Ливърпул обаче ставаше все по-силен и по-силен.
Артета реагира с три смени. Обамеянг, Себайос и Уилок и влязоха на местата на Лаказет, Торейра и Нелсън.
Кейта и Минамино пък замениха Окслейд-Чембърлейн и Фирмино в състава на Ливърпул.
В 63-тата минута изстрел на японеца премина встрани от далечната греда. Салах пък пропусна добра възможност с глава отблизо. В 86-ата минута и Мане се откъсна отляво, но ударът му премина встрани.
В 90-ата минута Арсенал нанесе третия си удар в мача. Уилок засече центриране на Обамеянг, но изстрелът му премина на сантиметри встрани. В добавеното време Мартинес спаси много опасен изстрел на Александър-Арнолд, след който се получи и рикошет.
Ливърпул остава с 93 точки, което означава, че до края на сезона шампионите могат да съберат максимум 99, така че няма как да изравнят рекорда на Манчестър Сити от 100 точки в рамките на един сезон. Мърсисайдци все пак могат да подобрят клубния си рекорд за най-много победи, който поставиха през миналата кампания. Арсенал е на девето място с 53 пункта.