Дортмунд спечели битката за второто място и постави клубен рекорд (видео)

Отборът на Борусия (Дортмунд) постигна победа с 2:0 при гостуването си на РБ (Лайпциг) в дербито на предпоследния 33-и кръг на Бундеслигата. Попаденията отбеляза Ерлинг Холанд в 30-ата минута и добавеното време. Така "жълто-черните" за пети път в последните осем години станаха подгласник на шампиона Байерн (Мюнхен).

Юлиан Нагелсман бе направил няколко промени в състава си след изненадващото равенство 2:2 с Фортуна (Дюселдорф). В защита и в халфовата линия местата си бяха отстъпили Конрад Лаймер, Тайлър Адамс и Дани Олмо, а на техните места започнаха Мукиеле, Дайо Упамекано и Емил Форшберг. В атака пък вместо Кристофър Нкунку Патрик Шик партнираше на звездата Тимо Вернер, за когото това бе последно домакинство с екипа на тима.

Направи впечатение, че титуляри за Дортмунд бяха младите Матеу Морей и Джовани Рейна. Те заеха местата на Ашраф Хакими и Джейдън Санчо, който се появи на терена от резервната скамейка. Нападението на отбора пък бе водено от головата машина Холанд.

Домакините започнаха мача по-смело, като първият удар в него беше дело на Шик в 8-ата минута. Той обаче беше прекалено неточен. В 10-ата Холанд отправи шут, но топката се спря в намиращия се в засада Торган Азар. В 13-ата именно изстрел на белгиеца мина покрай противниковата врата. В 15-ата пред Холанд се откри много добра възможност да открие резултата, но Петер Гулачи направи чудесно спасяване на удара му. Секунди по-късно норвежецът получи нов шанс, но вратарят отново се справи с шута му.
В 20-ата минута Шик извърши много грубо нарушение срещу Аксел Витсел, след като го изрита в ахилеса, но нападателят получи само жълт картон. В 23-ата Гулачи отново се намеси, този път след изстрел на Азар. Холанд най-после успя да стигне до гол в 30-ата минута, когато завърши добра атака на "жълто-черните". Това беше шампионатно попадение номер 83 за отбора през сезона, което е голов рекорд за клуба в рамките на една кампания в немския елит. В 39-ата Роман Бюрки първо отрази удар на Вернер, а след това улови такъв на Кевин Кампъл. Веднага след това Нагелсман беше принуден да замени контузилия се Марсел Забитцер, като на негово място пусна Олмо.
В 47-ата минута Морей се озова сам срещу Гулачи, но ударът му мина встрани от вратата. В 52-ата Холанд беше много близо до втори гол в мача, но след намеса на унгарския страж топката отскочи от напречната греда. Последваха минути на натиск от страна на Лайпциг, които обаче не доведоха до тяхно попадение. В 69-ата Морей отправи далечен изстрел, който беше уловен от Гулачи. До края на мача домакините владееха инициативата, като Анхелиньо се отчете с два пропуска в 85-ата и 88-ата минути. В последните секунди на добавеното време Холанд се разписа за втори път днес, след като Юлиан Брант му поднесе топката пред празна врата. Това е 13-и гол за нападателя в едва 14 мача в Бундеслигата.
Така Борусия затвърди втората си позиция в класирането с актив от 69 точки кръг преди края на сезона. Лайпциг пък остана на третото място с 63 пункта, но заради добрата си голова разлика може да е сигурен за участието си в Шампионската лига през следващия сезон предвид аванса си от три точки спрямо петия Байер (Леверкузен).

РБ (ЛАЙПЦИГ) - БОРУСИЯ (Д) 0:2

0:1 Холанд (30')
0:2 Холанд (90+3')

РБ (Лайпциг): Гулачи, Клостерман, Упамекано, Халстенберг, Мукиеле, Забитцер, Кампъл, Анхелиньо, Форшберг, Шик, Вернер

Борусия (Д): Бюрки, Джан, Хумелс, Пишчек, Герейро, Витсел, Брант, Морей, Азар, Холанд, Рейна