Шампионът е повален! Лудвигсбург елиминира Байерн (М) в жесток трилър

Баскетболната Бундеслига ще има своя нов шампион! Байерн (Мюнхен) официално отпадна от борбата за титлата в четвъртфиналната фаза след поражение от коравия тим на Лудвигсбург на домакинска територия в зала "Ауди Доум". В реванша между двата тима мюнхенци победиха със 74:73 (23:18, 22:18, 11:16, 18:22), но в общия резултат отстъпиха със 157:160, след като претърпяха поражение в първия двубой с 83:87. По този начин "жълтите" чакат Рациофарм Улм на полуфиналите, докато сезонът за мюнхенци приключи.

Байерн започна много нервно с 3 грешки още в първите 4 минути, а на всичкото отгоре центърът Матиас Лесор си изкара 2 бързи фаула и седна на пейката. Лудвигсбург даде началото на гонитбата с лек ранен аванс, но тройка на Владимир Лучич върна една точка преднина на "баварците" в средата на частта за 10:9. Тройка на Пол Зипсър вдигна аванса на 6 точки при 15:9, с което обезличиха дефицита в общия резултат. Краят на частта дойде след размяна на тройки от двата отбора - 23:18 за Байерн.
Зипсър продължи наказателната си акция и през втората четвърт. Първо забивка, а след това кош от тройката и фаул за бившия играч на Чикаго Булс, които сложиха първата двуцифрена разлика на таблото - 29:18. Последваха добри минути за "жълтите", в които намалиха изоставането си на 5 точки, но все пак в края на периода Байерн отново излезе напред с 45:36 и общо 5 точки аванс в общия резултат.
Чудесна игра в двете фази на полето даде възможност на "червените" да достигнат до 12 точки разлика в двубоя в средата на третия период при 54:42. Тя обаче отново бе стопена наполовина към края на частта, а страхотна стрелба на Джалийн Смит от Лудвигсбург остави абсолютно всичко да се решава в последната четвърт - 56:52 за Байерн и равенство в общия резултат.
Началото на четвъртата част бе бомбастично за Лудвигсбург след две поредни тройки на Радий Кайзин и Джалийн Смит - 58:56 и 6 точки преднина при сбора от резултатите. Байерн трябваше да чака цели три минути преди първия си кош в частта, дело на лидера Данило Бартел от далечно разстояние. Смит просто не можеше да спре да бележи отдалеч и върна паритета в мача при 63:63 (4 преднина за Лудвигсбург).
Тук дойде и ужасната новина за Байерн, тъй като Пол Зипсър седна на пейката с пет натрупани нарушения. Кош на Бартел даде точка аванс на мюнхенци в мача и общо 3 пункта дефицит, но играчите в жълто натискаха опонента си и бележеха своите точки от наказателната линия - 68:68 с 1:40 до края. Лучич не трепна от линията и свали разликата на 2 точки в общия резултат, но страхотна тройка на Томас Уимбъш вдигна аванса за Лудвигсбург на 5 пункта при 55 оставащи секунди.
Два успешни наказателни на Лесор отново свалиха дефицита на три точки, а в следващото нападение отново французина се пребори в подкошието и реализира кош за една точка разлика, Пропусна наказателния, но баварците се пребориха за борбата в нападение и имаха шанс да поведат с 15.7 секунди на таблото. Брутална грешка на Петери Копонен означавше два наказателни за Лудвигсбург, а Маркос Найт не сбърка - 3 аванс и 3.8 секунди на таблото. Краят дойде след пропуск на Лучич от тройката - 74:73 за Байерн, но триточкова загуба в общия резултат.
Маркос Найт даде тон за Лудвигсбург с 20 точки и 10 борби. Джалийн Смит вкара 18 точки за успеха, а Томас Уимбъш добави 10. Пол Зипсър се разписа със 16 пункта за Байерн, Данило Бартел добави 14, а Матиас Лесор и Владимир Лучич записаха съответно по 14 и 12 точки.