Левски пречупи ЦСКА пред препълнена зала и стъпи на волейболния връх в България - на живо от зала "Левски София" с отзивите и награждаването

Страхотна България на полуфинал срещу Италия след 3:1 над Германия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България се класираха за полуфиналите на европейското първенство в Полша и Дания. Момчетата на наставника Камило Плачи обърнаха и надиграха Германия с 3:1 (28:30, 27:25, 25:22, 25:20) в последния 1/4-финал на шампионата, игран тази вечер пред малко над 4000 зрители в зала "Ерго Арена" в Гданск.

Така българите се класираха за полуфиналите, където ще срещнат Италия, която пък отстрани Финландия също след 3:1 гейма. Мачът е в събота (28 септември) от 19,00 часа българско време на националния стадион на Дания "Паркен" в Копенхаген.

Срещата започна малко по-добре за германците, които дръпнаха с 3:1 след атака на Денис Калиберда и аут на Виктор Йосифов. Българските момчета веднага изравниха при 4:4 след силна атака на Цветан Соколов и отлична блокада на Теодор Тодоров и даже поведоха с 6:4 след контра блок-аут на Соколов и аут на Калиберда. Последва ново равенство при 6:6 след две грешки на Цецо Соколов от сервис и в нападение. Първата техническа пауза пък дойде при минимална преднина за българите - 8:7 след мощен ас на Тодор Скримов. Двата тима продължиха равностойно до 11:11, след което последваха два страхотни блока на Йосифов - 13:11 и тайм-аут за наставника на Бундестима Витал Хейнен. Въпреки това, разликата нарасна до 16:11 след контра през центъра на Йосифов последвана от единична блокада и контра на капитана Тодор Алексиев. Германците намалиха изоставането си до 15:17 след технично отиграване на Калиберда и бомбен ас на Георг Гроцер. Резултатът стана 19:16 след ас на Йосифов. Преднината на България стана 21:17 след атака в аут на Кристиян Фром. Постепенно германците стигнаха до равенство при 23:23 след блокада и ас на влезлия като резерва Себастиян Шварц. Двата отбора се "захапаха" в резултата до 28:28, но в крайна сметка воденият от Витал Хейнен тим измъкна гейма с 30:28 след атака и страхотен блок на Себастиян Шварц.

В началото на втората част България поведе с 3:1 след грешки на Георг Гроцер в атака и на Денис Калиберда в посрещане. Разликата нарасна леко до 6:3 след аут на Маркус Бьоме. Постепенно Германия изравни при 7:7 след две блокади на Тим Бросхог и даже дръпна с 8:7 след грешка в атака на Тодор Скримов. Равностойната игра между двата тима продължи до 12:12, след което Бундестимът поведе с 14:12 след атака през центъра на Бьоме и контра блок-аут на Калиберда. България изравни при 15:15 след аут на Гроцер и технично отиграване при мрежата на разпределителя Георги Братоев, но все пак техническата пауза дойде при 16:15 за германците след успешна атака от втора линия на Калиберда. Играта продължи точка за точка до 20:20, след което последваха два мощни аса на Виктор Йосифов и 22:20. Германия веднага изравни при 22:22 след атака през центъра на Бьоме и видима грешка на главния съдия Ахти Хухтаниска от Финландия. Както в първия гейм, така и във втория двата тима се "захапаха" в резултата до 25:25, но България затвори частта при 27:25 след страхотна блокада на Йосифов и силна контра от втора линия на Цецо Соколов и изравни на 1:1 гейма.

Третият гейм тръгна равностойно до 3:3, след което Германия поведе с 6:3 след грешка от сервис на Виктор Йосифов, контра блок-аут на Себастиян Шварц и блокада на Маркус Бьоме. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, разликата се запази до 8:5 след атака от втора линия на Калиберда. Последваха контра на Георг Гроцер и аут на Цецо Соколов и 10:5. Българите моментално намалиха до 8:10 след две последователни атаки на завърналия в игра Тодор Скримов и ас на Николай Николов. Германците върнаха две точки след атака през центъра на Тим Бросхог и блокада на Гроцер - 12:8. Българските "лъвове" стопиха успяха да изравнят при 12:12 след атака и блокада на Скримов и ас на разпределителя Георги Братоев. Второто техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за Бундестима - 16:15 след блокада на Себастиян Шварц. Последваха отлична блокада на Ники Николов и два мощни аса на Цецо Соколов и 18:16 за България. Германия веднага изравни при 18:18 след грешка от сервис на Соколов и атака в аут на Николай Пенчев. Играта продължи точка за точка до 21:21, след което българските момчета дръпнаха с 23:21 след грешка от сервис на Германия и контра на Ники Пенчев. Независимо от прекъсване за Витал Хейнен, България спечели гейма с 25:22 след силна контра на Цецо Соколов.

Четвъртата част стартира добре за германците, които дръпнаха с 3:1 след атака на Денис Калиберда и технично отиграване на Георг Гроцер. България моментално изравни при 3:3 след силна атака на Цецо Соколов и неразбирателство в германския тим. Равенството се запази до 6:6, след което Бундестимът отново поведе с 8:6 след грешка в атака на Ники Пенчев и технично пускане на Калиберда. Постепенно българите изравниха при 10:10 след блок-аут на Тодор Скримов и аут на Себастиян Щварц и дори поведоха с 12:10 след аут на Гроцер и силна контра на Соколов. Независимо от тайм-аута за Камило Плачи, разликата нарасна до 14:11 след ас на Скримов. Германия съумя да изравни при 14:14 след ас на Гроцер и аут на Соколов. Все пак техническата пауза дойде при 16:14 за България след атака и блокада на Соколов. Последваха атака на Гроцер и мощен ас на завърналия се в игра Кристиян Фром и 16:16, но България моментално си върна преднината при 18:16 след грешка на Фром от сервис и аут на Гроцер. Разликата нарасна до 22:17 след две контри на Ники Николов и ас на Ники Пенчев. В крайна сметка България спечели гейма с 25:20 след бърза контра през центъра на Ники Николов, а с това и мача.

Цветан Соколов изигра поредния си страхотен мач и отново стана най-полезен с 29 точки (3 блока, 3 аса и 55% ефективност в атака) за победата. Виктор Йосифов пък добави 16 точки (6 блока!!!, 3 аса и 54% ефективност в атака) за успеха. За германците Денис Калиберда (52% ефективност в атака, 62% позитивно и 34% перфектно посрещане) и Георг Гроцер (2 блока, 2 аса и 40% ефективност в атака) реализираха съответно 17 и 16 точки, но и техните усилия не помогнаха за победата.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:1 (28:30, 27:25, 25:22, 25:20)