Германия изненада Русия с 3:0 на старта на Евроволей'2013

Националният волейболен отбор на Германия започна с изненадваща победа участието си на европейското първенство в Полша и Дания. Възпитаниците на селекционера Витал Хейнен биха категорично големия фаворит за титлата - олимпийския шампион и победител в Световната лига Русия, с 3:0 (25:20, 25:23, 25:19) в първи мач от предварителна Група "D", в която е и България, игран тази вечер над 1000 зрители в зала "Видовишкова" в полския град Гдиня.

Утре Бундестима излиза за втората си среща срещу момчетата на Камило Плачи, които по-късно тази вечер играят срещу Чехия, а "Сборная" ще спори срещу чехите. Двубоите са съответно от 16,00 и 19,00 часа българско време, като първият ще бъде предаван пряко по TV7.

Срещата започна малко по-добре за германците, които дръпнаха с 5:2 след атака и контра на Денис Калиберда и грешка в атака на Евгений Сивожелез, а след това със 7:2 след контра на Кристиян Фром и аут на Алексей Спиридонов. Въпреки тайм-аута за наставника на "Сборная" Андрей Воронков, техническата пауза дойде при 8:3 за Бундестима след грешка от сервис на Дмитрий Мусерский. Двата тима продължиха равностойно до 13:9, след което Русия успя да изравни при 13:13 след успешни атаки на Мусерский и Спиридонов и аут на Калиберда. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за Германия след атака на Георг Гроцер и блокада на Фром. Последваха блокада на германския разпределител Лукаш Кампа и контра блок-аут от втора линия на Гроцер и 18:14. Резултатът стана 20:15 след блок на Гроцер, което накара Андрей Воронков да вземе второ прекъсване. Независимо от това, последва атака в аут на Спиридонов и 21:15. Момчетата на селекционера Витал Хейнен запазиха преднината си и взеха гейма с 25:20 след сервис в аут на Сивожелез.

Втората част тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Германия - 8:7. Последва успешна контра от втора линия на Кристиян Фром и 9:7. Играта продължи точка за точка до 13:11, след което последваха атака на Дмитрий Илиних и блокада на Николай Апаликов - 13:13. Германците моментално си върнаха преднината си при 16:13 след атака и блокада на Георг Гроцер и контра през центъра на Филип Колин. Последва ас на германския разпределител Лукаш Кампа и 17:13. Бундестимът запази предимството си до 22:19 след нова атака на Фром, след което "Сборная" намали до 21:22 след атака на Апаликов и контра на Илиних. В крайна сметка Германия затвори гейма при 25:23 след поредна успешна атака на Денис Калиберда.

В началото на третия гейм Русия успя да поведе с 3:1 след две силни атаки през центъра на Дмитрий Мусерский, но веднага последваха три отлични блокади на Тим Брошог и Лукаш Кампа и 4:3 за Германия. Разликата на Бундестима нарасна до 6:3 след страхотна контра от втора линия и силен ас на Георг Гроцер, което накара Андрей Воронков да вземе тайм-аут за "Сборная". Въпреки това, техническата пауза дойде при 8:4 след поредна атака на Гроцер. Постепенно руснаците намалиха до 8:9 след атака на Дмитрий Илиних и грешка на германския разпределител Лукаш Кампа, но веднага последваха блок-аут на Кристиян Фром и контра на Гроцер и 11:8. Преднината на Бундестима нарасна до 16:11 след нови два силни аса на Гроцер. Последва бърза контра през центъра на Филип Колин и 17:11. Германия запази разликата до 21:16 след атака през центъра на Колин, след което спокойно спечели гейма с 25:19 след блокада на Тим Брошог, а с това и мача с 3:0.

Над всички в германския тим бе Георг Гроцер със страхотните 21 точки (3 блока, 3 аса и 71% ефективност в атака) за победата. За руснаците Дмитрий Мусерский (1 блок, 1 ас и 64% ефективност в атака) и Николай Павлов (1 блок и 45% ефективност в атака) завършиха съответно с 11 и 10 точки.
РУСИЯ: Николай Апаликов 6, Сергей Гранкин 1, Евгений Сивожелез 1, Николай Павлов 10, Алексей Спиридонов 4, Дмитрий Мусерский 11 - Алексей Вербов-либеро (Дмитрий Илиних 4, Максим Михайлов 2, Сергей Гранкин 1, Артьом Ермаков-либеро)
Старши-треньор: Андрей Воронков
ГЕРМАНИЯ: Кристиян Фром 13, Денис Калиберда 6, Георг Гроцер 21, Лукаш Кампа 4, Тим Брошог 8, Филип Колин 5 - Фердинанд Тиле-либеро (Маркус Щоервалд, Маркус Бьоме, Симон Тишер)
Старши-треньор: Витал Хейнен.