Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

България загуби от Турция с 2:3 в първата контрола в Истанбул

Волейболистите от националния отбор на България загубиха първата от двете си контроли в Истанбул. Момчетата на селекционера Камило Плачи отстъпиха на домакините от Турция с 2:3 (23:25, 25:22, 23:25, 25:23, 11:15) в приятелска среща, играха тази вечер в зала "Бурхан Фелек". Мачът през цялото време бе много равностоен, но в крайна сметка българите паднаха с 2:3.

Камило Плачи заложи в стартовата си шестица на Георги Братоев - разпределител, Цветан Соколов - диагонал, Тодор Алексиев и Валентин Братоев - посрещачи, Виктор Йосифов и Николай Николов - центрове и либерото Теодор Салпаров. В средата на третия гейм на мястото на капитана Тошко Алексиев в игра влезе Николай Пенчев, който остана до края на мача. В четвъртата част се появи Данаил Милушев, който също остана до края на срещата, а за малко на полето се изяви и Александър Симеонов.

Цецо Соколов стана най-резултатен за българския тим с 22 точки (2 блока, 3 аса и 44% ефективност в атака), въпреки че игра само до четвъртия гейм, а Вальо Братоев завърши с 19 точки (6 блока!!!, 54% ефективност в атака, 56% позитивно и 28% перфектно посрещане), но и това не помогна за победата. Много силен мач изигра и Ники Николов, който се отчете с 15 точки (6 блока!!! и 50% ефективност в атака). За турцуте Емре Батур (2 блока, 4 аса, 42% ефективност в атака, 33% позитивно и 29% перфектно посрещане) и Метин Той (1 блок, 1 ас) реализираха съответно 23 и 20 точки за успеха.

Втората контрола на България в турския мегаполис, която ще бъде и последна преди започващото следващата седмица Европейско първенство в Полша и Дания, ще бъде срещу Иран в понеделник (16 септември) от 17,00 часа българско време. Утре (15 септември) пък Турция ще играе приятелски двубой срещу водения от легендарния Хулио Веласко ирански тим.

ТУРЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:23, 22:25, 25:23, 23:25, 11:15)
ТУРЦИЯ: Улаш Къяк 6, Метин Той 20, Кемал Кайхан 3, Джан Айвазоолу 6, Емре Батур 23, Емин Гьок 10 - Хасан Йешълбудак-либеро (Гьокхан Гьокгьоз 2, Кемал Елгаз 3, Угур Гюнеш, Мурат Йенипазар)
Старши-треньор: Емануеле Дзанини
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2, Цветан Соколов 22 (3 аса, 2 блока), Тодор Алексиев 12 (1 блок), Валентин Братоев 19 (6 блока!!!), Виктор Йосифов 7 (1 блок, 1 ас), Николай Николов 15 (6 блока!!!) - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев 1, Данаил Милушев 1, Александър Симеонов)
Старши-треньор: Камило Плачи.

Статистика: Мауро Пулео (скаутмен на България)