Русия детронира Сърбия след категорично 3:0 в първия полуфинал

Световният волейболен шампион за жени Русия се класира без особени проблеми за финала на Европейското първенство в Германия и Швейцария. Волейболистките на "Сборная" детронираха първенеца на Стария континент от 2011 година Сърбия, след като ги надиграха категорично с 3:0 (25:23, 25:19, 25:12) в първия полуфинал, игран тази вечер пред близо 5000 зрители в зала "Макс Шмелинг Хале" в Берлин.

Така рускините се класираха за големия финал утре, където ще срещнат победителя от втората полуфинална среща между домакина Германия и Белгия, която започва в 21,00 часа българско време. Момичетата на наставника Зоран Терзич пък ще спорят за бронза срещу загубилия полуфинала между Германия и Белгия. Големият финал утре (14 септември) е от 21,00 часа българско време и ще бъде предаван пряко по TV7, а преди това от 18,00 часа е спорът за бронзовите медали, който ще бъде излъчен по NEWS7.

Срещата започна по-добре за рускините, които успяха да постепенно успяха да дръпнат с 8:4 след няколко добри атаки през центъра на Юлия Морозова. Постепенно настоящите шампионки изравниха и даже поведоха с 16:15 след силни изяви на Йована Бракочевич. Русия обърна до 21:18 в своя полза, след което спокойно взе гейма с минималното 25:23 след пусната топка на Татяна Кошельова. Сценарият се повтори и във втората част, в която воденият от Зоран Терзич не намери начин да преодолее силната руска защита. Освен това сръбкините започнаха да допускат прекалено много непредизвикани грешки в атака и на сервис и бързо се разконцентрираха. На второто техническо прекъсване Русия вече водеше с 6 точки - 16:10. Въпреки направените смени от Терзич, "Сборная" запази преднината си и затвори гейма при 25:19 след атака по диагонала на Анастастия Шляховая. Рускините продължиха със силната си игра и в третия гейм, като поведоха с 10:4, като че ли в този момент всичко свърши за Сърбия. В крайна сметка Русия спечели гейма с разгромното 25:12, а с това и мача с 3:0.

Татяна Кошельова стана най-полезна за руския тим с 13 точки (3 блока, 2 аса, 50% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане), а Юлия Морозова добави още 12 точки (5 блока и 70% ефективност в атака) за победата. За сръбкините над всички бе Йована Бракочевич със 17 точки (1 ас и 48% ефективност в атака), но нейните усилия се оказаха недостатъчни.

РУСИЯ - СЪРБИЯ 3:0 (25:23, 25:19, 25:12)
РУСИЯ: Александра Пасинкова 11, Наталия Гончарова 10, Екатерина Панкова 3, Татяна Кошельова 13, Юлия Морозова 12, Анастастия Шляховая 7 - Анна Малова-либеро (Наталия Дианская, Виктория Чаплина)
Старши-треньор: Юрий Маричев
СЪРБИЯ: Йована Бракочевич 17, Наташа Кръсманович 2, Брижитка Молнар 5, Мая Огниенович 1, Йелена Николич 8, Милена Рашич 8 - Сузана Чебич-либеро (Саня Малагурски 4, Тияна Малешевич, Стефана Велкович 1, Бояна Живкович, Ана Биелица)
Старши-треньор: Зоран Терзич.