Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Мъри започна убедително защитата на титлата

Шампионът Анди Мъри започна убедително защитата на титлата си на последния за годината турнир от Големия шлем - US Open. Британският тенисист трябваше да изиграе първия си мач на "Флашинг Медоуз" за тази година на третия ден от надпреварата, а срещата за малко щеше да бъде отменена заради дъжд. Въпреки 4-часовото закъснение, Мъри все пак излезе на корта и се наложи категорично над французина Микаел Льодра с 6:2, 6:4, 6:3 за 1 час и 48 минути игра.

Световният номер 3 допусна само един пробив - във втория гейм на втория сет, след който се стигна до изоставане с 0:3. Мъри обаче набързо го върна и реализира още един, с което затвори сета с 6:4. Шотландецът направи едва 5 непредизвикани и нито една двойна грешка, а в следващия кръг ще се изправи срещу аржентинеца Леонардо Майер, който победи Виктор Ханеску от Румъния със 7:6(4), 6:4, 3:6, 7:6(4).

Шестият в схемата Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) също се класира за втория кръг, но след изключително трудна победа. Шампионът от 2009 година се нуждаеше от 4 часа и 13 минути и 4 мачбола, за да отстрани испанеца Гийермо Гарсия-Лопес с 6:3, 6:7(5), 6:4, 7:6(7) и стигна до успеха трудно, но заслужено.

За място в третия кръг Дел Потро ще трябва да се бори с бившия номер едно в света Лейтън Хюит. Австралиецът отстрани представителя на домакините Брайън Бейкър с 6:3, 4:6, 6:3, 6:4. "Това ще бъде голям тест за мен и нямам търпение. Заради такива мачове все още играя тенис" - каза Хюит след победата.

В други мачове от първия кръг на US Open тенисистът от Южна Африка Кевин Андерсън отстрани Даниел Брандс (Германия) със 7:5, 4:6, 6:2, 6:3, 24-ят в схемата Беноа Пер (Франция) отпадна след 5-сетова драма с Александър Богомолов (Русия) и 5:7, 6:2, 4:6, 7:5, 6:7(5), а поставеният под номер 9 Станислас Вавринка (Швейцария) елиминира Радек Щепанек (Чехия) със 7:6(2), 6:3, 6:2.