Суперкупата е за Барса, каталунците ликуват след нулево равенство на "Камп Ноу" (видео+галерия)

Барселона спечели Суперкупата на Испания за 11-и път в своята история. Каталунците вдигнаха първия трофей за сезона след много труден реванш срещу Атлетико Мадрид. Мачът на "Камп Ноу" завърши 0:0 и след 1:1 в Мадрид преди седмица Барса ликува благодарение на гола на чужд терен.

Отборът на Херардо Мартино не убеди, че повече заслужава купата. Домакините владееха топката в 78% от времето, но почти не създадоха голови положения. От своя страна Атлетико игра с огромен хъс и пропусна няколко чудесни възможности пред блестящия Виктор Валдес.

В края на двубоя столичани останаха с човек по-малко след червен картон на Филипе Луиш за удар срещу друг бразилец - Даниел Алвеш. Меси пък пропусна дузпа, отсъдена за съмнително нарушение на Жоао Миранда срещу Педро Родригес. Аржентинецът стреля силно, но топката срещна напречната греда.

Трофеят е първи за Мартино начело на Барселона. През миналата година "блаугранас" отстъпиха отличието на Реал Мадрид.

Възстановеният Лионел Меси се завърна в стартовия състав на каталунците, а титуляр за първи път бе и Неймар. Офанзивното трио на домакините се допълваше от Алексис Санчес. В халфовата линия бяха Сеск Фабрегас, Чави Ернандес и Серхио Бускетс, а на пейката останаха Андрес Иниеста и Педро Родригес.

За Атлетико в предни позиции започнаха Вийя и Диего Коща. В сравнение с мача срещу Райо Валекано преди няколко дни (5:0) промени имаше в средата на терена, където Коке и Марио Суарес заеха местата на Раул Гарсия и Тиаго Мендеш.

В първите минути каталунците диктуваха темпото на игра, но не успяваха да стигнат до голова ситуация. Атлетико се бранеше организирано и с много агресивни действия парираше набезите на домакините. Меси се стараеше, но се видя, че не е в оптимално физическо състояние, а на Неймар му беше трудно срещу здравите бранители в червено-бяло.

След сравнително предпазливото начало Атлетико показа, че знае как да противодейства срещу Барса и само великолепните намеси на Виктор Валдес попречиха на "дюшекчиите" да поведат. Столичани сътвориха двете най-опасни положения до почивката, но не се възползваха от тях. Първо Коке стреля слабо след чудесна контра и пас на Габи Фернандес, а в 42-ата минута Арда Туран се озова в наказателното поле и шутира, но Валдес някак успя да избие в корнер.

Ситуациите за Барса бяха малко въпреки териториалния превес на тима. Сеск прати топката в ръцете на Тибо Куртоа при едно продължително разбъркване, а точно преди почивката Алексис Санчес надскочи Филипе Луиш, но ударът му с глава излезе в аут.

Второто полувреме не беше по-различно. Барса разиграваше продължително, но след всяка спечелена топка Атлетико се стремеше да организира светкавична контра. В 56-ата минута защитниците на домакините се засуетиха в наказателното поле и Вийя успя да нанесе удар, но Валдес пак спаси.

Мартино не можеше да остави нещата да се развиват по този начин и пусна Педро и Иниеста. Диего Симеоне пък даде шанс на Адриан Лопес. Мачът ставаше все по-изнервен и в 80-ата минута гостите се оказаха с човек по-малко. След здраво дърпане между Фелипе Луиш и Дани Алвеш съдията Фернандес Борбалан изгони защитника на Атлетико за удар срещу неговия съперник.

В самия край на двубоя реферът даде спорна дузпа за Барса при единоборство между Миранда и Педро. Зад топката застана Меси, но неговият удар се отби от гредата. Въпреки това, нулевото равенство устройваше каталунците и те прибавиха още един трофей в богатата си витрина.

БАРСЕЛОНА - АТЛЕТИКО МАДРИД 0:0