Чехия с победа и две загуби срещу Сърбия в приятелски срещи

Националният волейболен отбор на Чехия, който е съперник на България в в предварителна Група "D" на предстоящото Европейско първенство в Полша и Дания, записа победа и две загуби срещу настоящия европейски шампион Сърбия в контролни мачове.

Първо, чехите отстъпиха трудно на "плавите" с 2:3 (25:17, 16:25, 22:25, 25:21, 13:15) в първата от трите приятелски срещи помежду им, играна в четвъртък в зала "Славия" в Храдец Кралове. Най-полезен за чешкия тим бе Давид Конечни с 22 точки (2 блока, 2 аса и 47% ефективност в атака), а Томаш Хиски добави още 18 точки (2 блока, 52% ефективност в атака и 21% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха. Над всички за Западните ни съседи бе Александър Атанасийевич с 25 точки (3 блока, 3 аса и 50% ефективност в атака) за победата.

След това Чехия победи категорично настоящите европейски шампиони с 3:0 (25:21, 25:19, 25:13), след което загубиха в допълнителния 4-ти гейм с 15:25 във втората контрола, играна в петък в зала "На Стрелничи" в Свитави. В тази среща Давид Конечни (3 блока, 2 аса и 63% ефективност в атака) и Ян Щокър (1 блок, 2 аса, 47% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане), който игра като посрещач, реализираха по 17 точки за победата. За сърбите пък Никола Ковачевич се отчете с 12 точки.

В последния трети спаринг между двата тима снощи се повтори сценария от втория мач помежду им, но с обратен знак. Сърбия победи категорично с 3:0 (25:21, 25:15, 25:22), но загуби в допълнителния 4-ти гейм с 19:25. Най-полезен за сръбския отбор отново бе Александър Атанасийевич с 23 точки (2 блока, 3 аса и 62% ефективност в атака) за победата, въпреки че игра само до третия гейм. За чехите Давид Конечки, който в този мач влезе като резерва, завърши с 12 точки.

До началото на шампионата на Стария континент Чехия ще има още 3 проверки срещу победителя в Европейската лига Белгия и една срещу Финландия. Сърбия пък ще има приятелски срещу България в София.

ЧЕХИЯ: Томаш Хиски 18, Иржи Крал 2, Алес Холубец 13, Ян Щокър 16, Давид Конечни 22, Лукаш Тихачек 3 - Вацлав Копачек-либеро (Михал Фингер, Зденек Ханик, Ондрей Худечек, Томаш Широки 1)
Старши-треньор: Стюърт Бернард
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 13, Владо Петкович 3, Александър Атанасийевич 25, Марко Подрасчанин 8, Сречко Лисинач 9, Неманя Петрич 11 - Никола Росич-либеро (Милан Рашич, Никола Йовович)
Старши-треньор: Игор Колакович.

ЧЕХИЯ: Томаш Хиски 7, Алес Холубец 8, Ян Щокър 17, Томаш Широки 7, Давид Конечни 17, Лукаш Тихачек 4 - Вацлав Копачек-либеро (Михал Фингер 1, Зденек Ханик, Ондрей Худечек, Иржи Крал, Владимир Соботка 2, Адам Бартош 2)
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 12, Владо Петкович, Драган Станкович 10, Милош Никич 9, Милан Рашич 7, Саша Старович 8 - Филип Вуйич-либеро (Марко Ивович 4, Никола Йовович, Неманя Петрич)

ЧЕХИЯ: Михал Фингер 7, Иржи Крал 1, Владимир Соботка 9, Ондрей Худечек 10, Ян Щокър 9, Лукаш Тихачек 2 - Вацлав Копачек-либеро (Адам Бартош 3, Зденек Ханик, Алес Холубец 6, Давид Конечни 12, Томаш Хиски 5)
СЪРБИЯ: Марко Ивович 10, Драган Станкович 5, Никола Йовович, Милош Никич 10, Александър Атанасийевич 23, Марко Подрасчанин 8 - Никола Росич-либеро (Сречко Лисинач 4, Милан Рашич 3, Саша Старович 6, Неманя Петрич 3, Филип Вуйич-либеро)

Статистика: Петър Сежемски (скаутмен на Чехия)