Тимът на Михайлов с феноменален старт, Милан на колене (видео)

Тимът на Николай Михайлов Верона направи повече от мечтано завръщане в Серия “А”. Без българския национал в състава си новакът обърна Милан с 2:1, след като Андреа Поли бе дал преднина на гостите в 14-ата минута в първия мач от сезон 2013/2014 г. Ветеранът Лука Тони се превърна в герой за веронци, тъй като отбеляза и двата гола във врата на Кристиан Абиати в 30-ата и 53-ата минути.

Препълненият от над 30 000 тифози стадион “Маркантонио Бентегоди” избухна, след като местните любимци стартираха толкова ударно срещу тима, който ги прати в Серия “Б” през сезон 2001/2002 година. “Росонерите” пък започват със загуба във втори пореден сезон.

Двата тима се срещнаха в калчото за първи път от 11 години насам, след като новият тим на Николай Михайлов се завърна в елита това лято. Родният страж обаче остана на пейката за сметка на Рафаел. Наставникът на гостите Масимилиано Алегри направи четири промени в стартовите 11 от мача с ПСВ Айндховен през седмицата в плейофа в Шампионската лига. Кевин Констант, Андреа Поли, Антонио Ночерино и Мбайе Нианг замениха Урби Емануелсон, наказания Съли Мунтари и контузените Кевин Принс-Боатенг и Найджел де Йонг.
В 9-ата минута Марио Балотели стреля опасно от 18 метра, но Рафаел спаси.
Четири минути по-късно Поли откри. Халфът бе намерен отлично от Балотели, след което премина на скорост през двама бранители и с техничен удар даде преднина на Милан.
Първият удар в очертанията на вратата на Кристиан Абиати бе в 24-ата минута, когато Рафаел Мартиньо стреля отдалеч.
Последваха по-силни минути за домакините и в 30-ата минута, след поредната колективна грешка в защитата на "росонерите" при статично положение, Тони изравни. Изненадващо таранът бе оставен непокрит на пет метра от Абиати и без проблеми вкара своя 110-и гол в калчото от 250 мача и първи за Верона в шампионата, след като се разписа и за Купата на Италия преди седмица.
В 36-ата минута Тони застраши Абиати, който не се намеси добре, но въпреки това изби. В 42-ата минута ветеранът на домакините насочи кълбото с глава в ръцете на Абиати.
В 51-ата минута Абиати спаси тима си от втори гол, след като със сетни усилия изби в ъглов удар изстрел с глава на Янкович отблизо.
Две минути по-късно след бърза контраатака Тони отново с глава прати топката в мрежата на Абиати, след като бе изпуснат от Кристиан Сапата и хвърли в екстаз тифозите на Верона.
Последва едно меле пред Рафаел, но до голов удар не се стигна, докато домакините на контраатака на няколко пъти бяха близо до трети гол срещу изморените гости.
Чак в 80-ата минута резервата Робиньо отляво центрира отлично, но младият нападател Андреа Петаня, който също влезе от пейката, не засече топката.
180-секунди по-късно Рафаел се наложи да избива силен удар на Рикардо Монтоливо.
Балотели и Робиньо пропуснаха да изравнят в последните минути. Даниеле Кача замени Тони и можеше да вкара трети гол, а в продължението Марио Балотели бе фаулиран в наказателното поле, но Калварезе не посочи бялата точка.
Последва ново меле пред вратата на домакините, но гол не падна и тифозите на Верона изпаднаха в еуфория, за която мечтаеха от 11 години. Победата на веронци срещу "червено-черните" е първа от 1997 година насам, когато отново пред своя публика те спечелиха с 3:1.
Преди това обаче в историята играчите на Милан два пъти губят Скудетото през 1973 година и 1990 година срещу Верона.
Интересното е, че днешната среща бе под юбилеен номер 4000 в 113-годишната история на Милан, а поражението е 917-то за клуба.