България с трудно 3:2 над Франция в Горна Малина (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България започнаха много добре серията си от контроли преди началото на Европейското първенство в Полша и Дания. Момчетата на селекционера Камило Плачи надделяха много трудно над Франция с 3:2 (23:25, 25:23, 25:22, 21:25, 15:13) в първият приятелски мач между двата тима. С тази среща беше открита и залата в новия спортен комплекс в град Горна Малина. Вторият контролен двубой между България и Франция пък е утре (25 август) от 17,00 часа в зала "Христо Ботев" в София.

Срещата започна малко по-добре за "петлите", които поведоха с 2:0 след отлични блокади на Ървин Нгапет. Българите моментално изравниха при 2:2 след блок-аут на Тодор Скримов и блокада на Виктор Йосифов. Двата тима продължиха напълно равностойно до първата техническа пауза, която дойде при минимална преднина за французите - 8:7 след успешна атака на Жулиен Линеел. Последваха две контри блок-аут на Нгапет и 10:7. Постепенно българските "лъвове" изравниха при 11:11 след контра на Цветан Соколов и аут на Мори Сидибе. Момчетата на треньора Лоран Тийе си върнаха преднината при 15:12 след ас на Нгапет и контра на Линеел, което накара Камило Плачи да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за Франция след атака по правата на Сидибе. Последваха атака на Цецо Соколов и контра на разпределителя Георги Братоев и 16:16. Французите отново дръпнаха при 20:18 след нова атака на Линеел и технично пускане на Нгапет. Независимо от усилията на българите, Франция взе гейма с 25:23 след грешка от сервис на Виктор Йосифов.

Втората част тръгна напълно равностойно до 5:5, след което Франция дръпна със 7:5 след атака в аут на Тодор Скримов и 8:6 след блок-аут на Жулиен Линеел. Постепенно българите съумяха да изравнят при 12:12 след аут на Ървин Нгапет и ас на Валентин Братоев и даже поведоха с 14:12 след страхотна блокада на Тодор Скримов и нов ас на Вальо Братоев. Тайм-аутът, който взе Лоран Тийе, даде ефект и Франция изравни при 15:15, но все пак техническата пауза дойде при 16:15 за "трикольорите" след силна атака на Цецо Соколов. Последва обрат и 18:17 за "петлите" след две отлични изяви на Нгапет. Резултатът стана 19:17 след атака в аут на Виктор Йосифов, но България веднага изравни при 19:19 след сервис в аут на Кевин Льо Ру и успешна атака на Соколов. Момчетата на Камило Плачи успяха да поведат при 22:20 след грешка на съдията Илиян Георгиев и блокада на възстановения след контузия Николай Николов. В крайна сметка България затвори гейма при 25:23 след силна атака през центъра на Виктор Йосифов и изравни на 1:1.

В началото на третия гейм България успя да поведе с 3:1 след контра на разпределителя Георги Братоев и контра блок-аут на Тодор Скримов. Постепенно французите изравниха при 5:5 след грешка на българите и блокада на Кевин Льо Ру и даже дръпнаха със 7:5 след атака на Кевин Тийе и грешка при мрежата на Ники Николов. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, техническото прекъсване дойде при 8:6 за "петлите" след нова атака на Тийе. Последваха силна и бърза атака през центъра на Ники Николов и технична контра блок-аут на Скримов и 8:8. Франция отново поведе при 12:10 след грешка на Цецо Соколов и спорен блок-аут на Ървин Нгапет. Разликата се запази до 16:14 след нова атака през центъра на Льо Ру. Играта продължи точка за точка до 20:18, след което българските "лъвове" изравниха при 20:20 след успешна атака на Вальо Братоев и блокада на брат му Георги Братоев. "Трикольорите" даже поведоха при 23:21 след отлична блокада на Вальо Братоев и атака в аут на завърналия се в игра за Франция Жулиен Линеел. Българските момчета спокойно спечелиха гейма с 25:22 след силна атака по правата на Цецо Соколов.

За началото на четвъртата част Камило Плачи пусна в игра Александър Симеонов на мястото на Тодор Скримов, а от другата страна мрежата колегата му Лоран Тийе продължи да прави експерименти със състава си. Играта беше равностойна до 6:6, след което България поведе с 8:6 след две отлични блокади на Цецо Соколов. Последваха грешка от сервис на Георги Братоев и контра на Кевин Тийе и 8:8. "Петлите" даже успяха да дръпнат с 12:10 след атака през центъра на Жерал Арди-Десурс и неразбирателство в българския състав. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, последва нова атака през центъра на Арди-Десурс и 13:10. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:12 след блокада на Йонас Агениер. Постепенно българите успяха да стопят изоставането си до 18:19 след пусната топка на разпределителя Георги Братоев и страхотна блокада на Теодор Тодоров, който влезе като резерва на мястото на Виктор Йосифов. Франция си върна предимството при 21:18 след атака на Кевин Тийе и грешка в нападение на Алекс Симеонов. Независимо от опитите на българските волейболисти да се върнат в гейма, французите го спечелиха с 25:21 след успешна атака на Самюел Тюиа, с което вкараха срещата в тайбрек.

Петият решителен гейм започна по-добре за французите, които поведоха с 2:0 след сервис в аут на Вальо Братоев и ас на Йонас Агениер. Постепенно България успя да изравни при 4:4 след атака на Алекс Симеонов и блокада на Теодор Тодоров, но "петлите" веднага си върнаха предимството при 6:4. Последва ново равенство при 7:7 след блок-аут на Вальо Братоев и блокада на Ники Николов. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за българите след отлична блокада на Вальо Братоев. Разликата леко нарасна при 10:8 след единичен блок на Ники Николов. Резултатът стана 12:9 след атака в аут на Мори Сидибе. Французите стигнаха до 12:12 след две грешки на българските момчета. Все пак България спечели гейма с 15:13 след пусната топка на Георги Братоев, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за българския тим стана Цветан Соколов с 19 точки (2 блока и 50% ефективност в атака), а Валентин Братоев добави още 15 точки (4 блока, 2 аса, 45% ефективност в атака, 56% позитивно и 29% перфектно посрещане) за успеха. За французите Ървин Нгапет реализира 12 точки (2 блока, 1 ас, 43% ефективност в атака, 45% позитивно и 30% перфектно посрещане), а Жулиен Линеел и влезлите като резерва Антонен Рузие и Кевин Тийе завършиха с по 10 точки.

БЪЛГАРИЯ - ФРАНЦИЯ 3:2 (23:25, 25:23, 25:22, 21:25, 15:13)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 4 (2 блока), Цветан Соколов 19 (2 блока), Тодор Скримов 11 (1 блок), Валентин Братоев 15 (4 блока, 2 аса), Виктор Йосифов 10 (4 блока), Николай Николов 10 (3 блока) - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Александър Симеонов 3, Теодор Тодоров 5 (2 блока))
Старши-треньор: Камило Плачи
ФРАНЦИЯ: Бенямен Тонюти, Мори Сидибе 5, Ървин Нгапет 12, Жулиен Линеел 10, Кевин Льо Ру 7, Никола Льо Гоф 2 - Женя Гребенников-либеро (Йонас Агениер 2, Антонен Рузие 10, Рафаел Редвитц 1, Кевин Тийе 10, Жерал Арди-Десурс 4, Самюел Тюиа 7, Жан-Франсоа Екзига-либеро)
Старши-треньор: Лоран Тийе.

Статистика: Мауро Пулео (скаутмен на България)