Спектакъл: Борусия (Д) взе Суперкупата на Германия, първи шамар за Байерн на Пеп (видео)

Отборът на Борусия (Дортмунд) спечели за пети път в историята си Суперкупата на Германия, след като надигра с 4:2 тройния шампион Байерн (Мюнхен) в среща, играна на "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд. В шестата минута точен беше Марко Ройс. В 54-ата Ариен Робен изравни. В 56-ата Даниел ван Буйтен си отбеляза автогол. В 57-ата се разписа Илкай Гюндоган. В 64-ата Робен върна един гол. В 86-ата Ройс направи 4:2. Двубоят беше изпъстрен с много футболни достойнства и не отговаряше на първи официален мач за двата тима.

Юрген Клоп подреди традиционното 4-2-3-1 с Роберт Левандовски в предни позиции. Джосеп Гуардиола разчиташе на подчертан централен нападател в лицето на Марио Манджукич. Тиаго Алкантара беше в ролята на опорен халф в система 4-1-4-1. Капитанът Филип Лаам се върна на традиционната си позиция десен краен защитник.

Още в шестата минута вратарят на баварците днес Том Щарке не се намеси убедително и след това извади топката от мрежата си. Стражът не съумя да избие с ръка и Марко Ройс отблизо с глава откри резултата. Две минути по-късно и Роберто Левандовски насочи кълбото зад голлинията, но след вдигнат флаг за засада.

В десетата Джердан Шакири шутира мощно от 23 метра, но Роман Вайденфелер се намеси много точно. В 14-ата мюнхенци имаха двоен шанс, като последователно Шакири и Мюлер се провалиха пред гола. В 19-ата вторият гол в мрежата на Пептим висеше на косъм. Ройс центрира остро отдясно, Левандовски засече от седем метра, но Щарке изби с крак. В 23-ата малко не стигна на Манджукич да засече отблизо.

В 30-ата Щарке за малко не загуби детински от Левандовски в малкото наказателно поле. В 35-ата Дейвид Алаба центрира остро, но отново сантиметри не достигнаха на Манджукич да намери топката голово. В 42-рата Якуб Блашчиковски проби отдясно и върна назад, но ударът на Илкай Гюндоган беше отклонен. През първата част мачът беше двуостър с повече владение на топката за Байерн, но положения и пред двете врати.

Луди бяха минутите между 54-ата и 57-ата, когато паднаха три попадения. Първо след пас на Тиаго Филип Лаам центрира брилянтно и Ариен Робен стреля необезпокояван с глава на втората греда - 1:1. В 56-ата Даниел ван Буйтен си отбеляза ефектен автогол, след като засече в близкия ъгъл с плонж центриране отдясно на Гюндоган. Минута по-късно Гюндоган напредна при "жълто-черна" акция, финтира Лаам и технично насочи ниско по диагонала, топката се удари в гредата и влезе в мрежата - 3:1.

В 64-ата защитата на вестфалци сбърка и позволи на Лаам да намери Робен на дузпата, който имаше време да се завърти и да отбележи. В 66-ата отново Марсел Шмелцер позволи центриране от своята зона, но ножичният удар на Манджукич не сполучи. В 80-ата Тиаго пусна марков пас зад гърба на защитата, Томас Мюлер намери топката от воле, но тя се удари в гората греда.

В 83-ата и 84-ата минути тимът на Клоп имаше две прекрасни възможности за четвърти гол. Първо бързакът Пиер-Емерик Обамеянг не можа да излъже Щарк. При втория шанс стражът изби силен шут, а след това защитник се намеси пред голлинията. В 86-ата Гуардиола смени Тони Кроос и пусна Данте, който заигра на непривичен офанзивен пост.

Секунди по-късно Борусия реализира за 4:2. Тиаго сбърка при изнасянето на топката, Левандовски майсторски запази кълбото и изведе Обамеянг отдясно, след което Ройс вкара на празна врата. Останаха сериозни съменения за засада на номер "11" в жълто-черно.

Гуардиола загуби първия си трофей и Байерн няма да може да направи "съвършена" 2013 година с всички купи във витрината си.

Борусия - Байерн - 4:2
1:0 - Ройс (6)
1:1 - Робен (54)
2:1 - Ван Буйтен (56 - автогол)
3:1 - Гюндоган (57)
3:2 - Робен (64)
4:2 - Ройс (86)

Борусия (Д) (4-2-3-1): Вайденфелер; Гроскройтц, Суботич, Хумелс, Шмелцер; Бендер, Шахин; Блашчиковски (72 - Обамеянг), Гюндоган, Ройс; Левандовски;
Байерн (М) (4-1-4-1): Щарке; Лаам, Боатенг, Ван Буйтен, Алаба; Тиаго; Робен, Мюлер, Кроос (86 - Данте), Шакири; Манджукич (75 - Писаро)