Ботев (Пд) зарадва България, "жълто-черен" ураган отвя казахстанци (видео+галерия)

Отборът на Ботев (Пловдив) изигра фантастичен мач и разгроми казахстанския Астана с 5:0 в реванша от първия предварителен кръг на Лига Европа. Головете вкараха Мариян Огнянов (54), Вандер Виейра (56 от дузпа), Тодор Неделев (57 и 75) и Бобан Грънчаров (70). Гостите играха с човек по-малко от 34-ата минута заради червен картон на Куат.

"Канарчетата" спечелиха първия мач в Казахстан с 1:0 и с общ резултат 6:0 продължават в следващия етап, където ги чака Жрински (Мостар). Първата среща е в Босна и Херцеговина на 18 юли, а реваншът е седмица по-късно.

Повече от 10 000 бултраси подкрепяха любимците си на стадион "Лазур" в Бургас и със сигурност останаха впечатлени от видяното.

Първият удар в очертанията на една от двете врати дойде в 13-ата минута, когато Йордан Христов стреля с глава, но твърде слабо и Ерич улови. Две минути след това Веселин Минев проби отляво и центрира опасно, но бранител в бяло изби. Последва ъглов удар, след който Анисе Абел игра с глава, но не намери очертанията на вратата.

Гостите от Казахстан създадоха първо добро положение в 28-ата минута. Фокси напредна в половината на "канарчетата" и подаде на Кояшевич, който отправи изстрел към вратата на Адам Стаховяк. Стражът обаче бе на своето място и улови.

В 34-ата минута Куат получи втори жълт картон за нарушение срещу Минев и остави тима си с човек по-малко. Това окрили пловдивчани и минута след това Мариян Огнянов изведе Вандер Виейра в отлична позиция, но бразилецът стреля встрани от вратата. В 41-ата минута героят от първата среща Томаш Иршак можеше да повтори упражнението от първия мач, когато вкара единственото попадение в края на първата част, но този път топовният му изстрел от разстояние бе спасен от Ерич. Секунди преди почивката чехът отново стреля отдалеч, но този път доста встрани от целта.

Играчите на Астана бяха много близо до това да излязат напред в резултата в 49-ата минута. Колективна грешка в жълто-черната отбрана след центриране отляво позволи на Фокси да обстрелва Стаховяк, но полякът отрази. "Канарчетата" реагираха бързо и в 52-ата минута Тодор Неделев шутира от границата на наказателното поле, но ударът му бе уловен от Ерич.

В следващите няколко минути пред казахстанската врата се разрази истинска буря. Първо в 54-ата минута Иршак пусна прекрасен пас към Минев, националът нахлу отляво и поднесе топката на Огнянов, който от три метра се разписа в опразнената врата.

Две минути след това резервата Неделев бе повален в наказателното поле и реферът от Черна гора посочи бялата точка. Вандер хладнокръвно реализира за 2:0.

Буквално секунди след това Анисе отправи удар, топката рикошира в бранител и срещна лявата греда, след което попадна в Неделев. От няколко метра младата звезда на "канарчетата" нямаше проблем да увеличи преднината на Ботев и да хвърли в екстаз над 10 000 бултраси.

Шоуто на стадион "Лазур" продължи с пълна сила в следващите минути. В 70-ата Огнянов стреля от фаул, но вратарят спаси. Последва атрактивно изпълнение на Неделев, което не намери целта, а при продължението на атаката направилият отличен мач Минев качи топката на главата на Грънчаров и македонецът също записа името си сред голмайсторите.

В 75-ата минута героят на вечерта Неделев направи двойно подаване с Огнянов и вкара втория си гол в срещата, въпреки че се появи на почивката.

До края на мача "канарчетата" се забавляваха на терена, а феновете не спряха да скандират имената на любимците си и на треньора Стоилов.

Така България ще бъде представена от три отбора във втория предварителен кръг на евротурнирите. На 17 юли (сряда) Лудогорец започва участието си в квалификациите на Шампионската лига с гостуване на Слован в Братислава. На следващия ден, в пресявките на Лига Европа, Берое приема Апоел (Тел Авив), а Ботев гостува на Жрински (Мостар). По-рано днес Левски отстъпи с 0:2 на Иртиш в Казахстан и напусна безславно надпреварата.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) - АСТАНА 5:0
1:0 Огнянов (54)
2:0 Вандер (56-д)
3:0 Неделев (57)
4:0 Грънчаров (70)
5:0 Неделев (74)

БОТЕВ (ПЛОВДИВ): Адам Стаховяк, Йордан Христов, Бобан Грънчаров, Сивард Спрокел, Веселин Минев (к), Борис Галчев (76-Луис Педро), Томаш Иршак, Вандер Виейра (60-Костадин Дяков), Мариян Огнянов, Анисе Абел, Ромарио Кортзорг (46-Тодор Неделев)

АСТАНА: Ерич, Дмитренков, Игуманович, Бейсебеков, Зелао, Коробкин, Нурдаулетов, Фокси (75-Пасичник), Кояшевич (64-Нусербаев), Шахметов (59-Конисбаев), Куат

Жълти картони: Вандер (Б); Шахметов, Куат (А)