Берое пак ликува след зрелищна битка и дузпи (видео)

Отборът на Берое завоюва Суперкупата на България след победа с 6:4 след дузпи срещу Лудогорец. Двата тима завършиха при резултат 1:1 в редовното време. Венцислав Христов се разписа в 27-ата минута след удар с глава, а Светослав Дяков изравни в добавеното време на първата част.

Старозагорци не допуснаха грешка от бялата точка, а победното попадение бе дело на Елиаш да Силва. Фаталният пропуск за шампионите направи Марселиньо при третото изпълнение. Така Берое завоюва втори трофей в рамките на два месеца след изпълнение на дузпи. През май те надвиха по същия начин Левски, за да триумфират с Купата на България.

Битката в центъра на София бе зрелищна, като двата тима получиха по един червен картон и удариха по една греда. Дяков остави разградчани с човек по-малко в 59-ата минута. Националът, който направи официален дебют като капитан на тима, извърши груб фаул в гръб, за което получи второ официално предупреждение. Численото равенство обаче бе възстановено само шест минути по-късно, когато Борислав Стойчев също бе декориран за втори път.

Двата тима си размениха и по една греда. Топовен изстрел на Здравко Илиев в 3-ата минута разтресе напречния стълб на вратата на шампионите, а в 36-ата минута лявата греда спаси Иван Караджов след удар по земя на Иван Стоянов.

Носителите на Купата на България започнаха по-активно и първи можеха да поведат в резултата. Още в 3-ата минута Илиев направи двойно подаване с Георги Андонов и с удар по диагонала нацели напречната греда на вратата на шампионите. В 25-ата минута старозагорци поискаха дузпа, след като Пламен Крумов центрира и топката срещна ръката на стоящия близо до него Мишел Платини. Реферът Георги Йорданов обаче прецени, че разстоянието е прекалено малко и даде сигнал играта да продължи.

В 27-ата минута късметът се усмихна на Берое. Давид Каядо центрира отдясно, Христов се извиси и с засече топката с глава, тя рикошира в гърба на защитник в зелено и се оплете в мрежата за 0:1.

В 36-ата минута разградчани създадоха първото си голово положение. Мирослав Иванов изведе Иван Стоянов в отлична позиция и нападателят плъзна топката покрай Караджов, но кълбото срещна левия страничен стълб. Минута след това Христов можеше да удвои преднината на старозагорци, но стреля над вратата.

Шампионите успяха да възстановят равенството секунди преди да изтекат добавените две минути на първата част. След центриране от фаул Мишел Платини стреля с глава, бившият му съотборник в ЦСКА Караджов изби, но право в краката на непокрития Дяков, който от няколко метра нямаше проблем да се разпише.

Здравата битка на Националния стадион "Васил Левски" продължи и през втората част. Съдията Георги Йорданов бе показал цели седем жълти картона преди да вдигне второ официално предупреждение на Дяков в 59-ата минута. Капитанът на разградчани бе изгонен заради нарушение отзад срещу съперников състезател.

Футболистите на Петър Хубчев нямаха никакво време да оползотворят численото си превъзходство, тъй като само шест минути след това Стойчев също извърши груб фаул и пое преждевременно към съблекалнята.

Играчите на Лудогорец започнаха да атакуват по-сериозно, но без да създадат чисто положение. Иван Стоянов стреля с глава, но не в очертанията на вратата, а удар на Марселиньо бе блокиран от резервата Иво Иванов. Старозагорци отговориха с далечен шут на Андонов, минал встрани от вратата. В 91-ата минута пак Стоянов се оказа на върха на атаката, но негов удар бе отразен от Караджов.

При дузпите Андонов вкара първата дузпа, а Платини изравни. Иво Иванов и Златински също бяха точни. Христов даде преднина на Берое, а след него Марселиньо стреля над вратата. Крумов даде два гола преднина на старозагорци с точното си изпълнение. Иван Стоянов също не сбърка и остави интрига, но Елиаш сложи точка на спора с хладнокръвен изстрел и донесе втори трофей на тима в рамките на два месеца.

Това бе последен мач и за двата тима преди да стартира еврокампанията им. Лудогорец гостува на Слован в Братислава на 17 юли (сряда) в среща от втория квалификационен кръг на Шампионската лига, а на следващия ден Берое приема Апоел (Тел Авив) в пресявките в турнира Лига Европа.

ЛУДОГОРЕЦ - БЕРОЕ 1:1 (3:5 при дузпите)
0:1 Христов (27)
1:1 Дяков (45+2)