Турция е изправена пред сериозна заплаха да бъде изхвърлена от Световното първенство по лека атлетика в Москва следващия месец заради "десетки" положителни допингпроби на своите атлети, регистрирани миналия месец
Като част от антидопингова операция на Международната асоциация на атлетическите федерации (ИААФ), голяма част от турските атлети бяха подложени на допингпроверки на Средиземноморските игри, които се проведоха в турския град Мерсин от 20 до 30 юни.
Резултатите от антидопинговата операция все още не са обявени публично, но става въпрос за най-малко 30 положителни проби.
До момента е ясно, че "А" уринните проби на атлетите са положителни и се очаква да се отворят и "Б" пробите, за да бъдат обявени публично резултатите. Това трябва да стане в близките дни.
Ако и "Б" пробите потвърдят първите резултати, това ще бъде един от най-големите допингскандали в атлетиката, касаещи една държава.
Решението на ИААФ да подложи турските атлети на допингтестове беше продуктувано заради серията скорошни допингпровинения на част от звездите на страната.
През май стана ясно, че Аслъ Чакър Алптекин, която спечели олимпийското злато на 1500 м в Лондон, е показала сериозни аномалии в биологичния си паспорт. Ако вината й бъде доказана, тя ще бъде лишена от състезателни права доживот, тъй като вече изтърпя едно 2-годишно наказание за употреба на забранени стимуланти.
На мушката на допингченгенгетата през май попадна и двукратната европейска шампионка на 100 м/пр Невин Янът, която също даде положителна допингпроба. Тя се опита да се оправдае за положителния тест с употребата на енергийна напитка.
Миналата седмица пък стана ясно, че още осем турски атлети са дали положителни проби за забранени стимуланти на Европейското отборно първенство от Суперлигата в Гейтсхед, сред които и сребърният медалист на чук от Олимпийските игри в Атина Ешреф Апак.
Заради мащаба на допингпровиненията на турските атлети от ИААФ може да решат да предприемат крайната мярка да забранят на Турската федерация да изпрати състезатели на Световното първенство, което започва на 10 август.
Според правилника на ИААФ, ако някоя от страните-членки е в нарушение на антидопинговите правила, Управителният съвет на световната централа има правомощията "да спре тази членка на федерацията до следващото заседание на конгреса или за по-кратък период" и "да изключи спортистите на тази членка от едно или повече международни състезания".
За да се стигне до такава сериозна стъпка Съветът на ИААФ ще трябва да се увери, че Турската федерация е била съучастник за допинга или е проявила небрежност, което е в наушение със задълженията й.
Турция със сигурност ще настоява, че не е единствената страна с допингпроблеми. В момента начело в списъка на ИААФ в употребата на допинг е Индия с 52-ма атлети, в Русия има 44 случая и още няколко, които се разследват в момента.
Населението на Турция обаче е значително по-малко от това на Индия и Русия и зачестилите допингпровинения за кратък период от време засилват подозренията за системна програма за допинг.
Дори Турската федерация по лека атлетика да избегне наказание от ИААФ и да успее да прати отбор на планетарния форум в Москва, последните допингскандали със сигурност ще нанесат сериозни вреди на кандидатурата на Истанбул за домакинство на Олимпийските игри през 2020 г.