Перкович си осигури първия диамант в Диамантeната лига с постижение №1 в света

Сандра Перкович стана първата атлетка през 2013 година, която си осигури диамант. Хърватката записа петата си победа в мятането на диск на турнир от Диамантената лига през този сезон, след като триумфира тази вечер на "Атлетисима" в Лозана (Швейцария) с най-добър резултат в света за сезона и рекорд на турнира от 68,96 м. До момента тя оглавяваше планетарната ранглиста с 68,48 м от Диамантената лига в Ню Йорк през май месец. Рекордът на турнира пък беше 68,46 м на Илке Вилуда (ГДР) от далечната 1990 г.

С днешната си победа Перкович събра 20 точки за генералното класиране и няма шанс да бъде изместена от нито една атлетка до края на веригата. Второто място в подреждането разделят три състезателки с по 4 точки - Ярелис Бариос, Зинайда Сендриуте и Джия Люис-Смалууд. За да си осигури крайната победа, на хърватката е нужно само да стартира на финалния турнир.

Втора тази вечер с личен рекорд за сезона завърши кубинката Ярелис Бариос - 67,36 м, а трета с 63,82 м се нареди литовката Зинайда Сендриуте.