Национална лига футзал: Левски - Черно море

Пиронкова помете №21 в света на "Уимбълдън"

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова започна по прекрасен начин участието си на "Уимбълдън". 72-ата в ранглистата на WTA българка помете с 6:0, 6:1 номер 21 в света Анастасия Павлюченкова, като двубоят продължи само 57 минути. Двете бяха изиграли един мач помежду си досега - през 2009 година, когато Пиронкова победи рускинята с 6:3, 2:6, 6:4 насред Москва. Сега обаче 25-годишната пловдивчанка не даде никакъв шанс на съперничката си и донесе нова чудесна победа на българския тенис, след като малко по-рано днес на същия корт Григор Димитров разби с 6:1, 6:4, 6:3 италианеца Симоне Болели.

Цвети започна отлично, като спечели без проблеми откриващото си подаване в мача, а веднага след това стигна до 0:40 в първия сервис-гейм на Павлюченкова. Рускинята спаси първите два брейкпойнта, но при третия изкара топката в аут и Пиронкова проби. Цвети затвърди пробива по убедителен начин и поведе с 3:0. В следващия гейм Павлюченкова допусна двойна грешка за 30:40 и това означаваше нов брейкпойнт за Пиронкова. При следващата точка рускинята изпрати бекехнед далеч в аут и Цвети поведе с 4:0. В петия гейм Пиронкова трябваше да спасява точка за пробив и се справи, правейки резултата 5:0. В следващия гейм Цвети пропусна два сетбола, но реализира третия и спечели повече от категорично първата част.

Серията на Пиронкова от поредни спечелени геймове достигна до числото седем и едва тогава Павлюченкова спечели гейм. Българката обаче продължаваше да диктува събитията на корта и в четвъртия гейм реализира пореден пробив, който убедително затвърди, повеждайки с 4:1 във втория сет. При този резултат рускинята взе медицински таймаут, като изглеждаше, че има проблем с гледена и играта бе прекъсната за няколко минути. Картината на Корт №18 обаче не се промени и Пиронкова реализира нов пробив, след което затвори мача със собственото си подаване.

С тази победа Цвети припомни на всички, че през 2010 година достигна до полуфиналите на "Уимбълдън", а през 2011 бе четвъртфиналистка. Във втория кръг Пиронкова ще срещне победителката от срещата между Барбара Захлавова Стрицова (Чехия) и Магдалена Рибарикова (Словакия).