Испания не знае пощада, чака Италия в повторението на финала на Евро 2012 (видео)

Испания разгроми с 3:0 Нигерия в последния си мач от група "Б" на турнира за Купата на конфедерациите и на полуфиналите ще срещне Италия в повторение на финала на Евро 2012. Големият герой за Ла Роха беше левият бек Жорди Алба, който вкара два гола и подаде за попадението на Фернандо Торес. Нигерийците играха много силно до почивката, като пропуснаха няколко отлични възможности пред вратата на Виктор Валдес. Загубата сложи край на участието на "суперорлите", които останаха на трето място в групата. Втори завърши тимът на Уругвай. "Урусите" нокаутираха аутсайдера Таити с 8:0 и на полуфиналите ще се изправят срещу домакина Бразилия.

Селекционерът на Испания Висенте дел Боске заложи на върха на атаката на Роберто Солдадо вместо Фернандо Торес, който вката 4 гола на Таити. По крилата бяха Педро Родригес и Сеск Фабрегас, а в халфовата линия се подреди триото от Барселона Чави Ернандес, Андрес Иниеста и Серхио Бускетс.

Атаката на Нигерия се водеше от Браун Идейе, на когото по двата фланга помагаха Ахмед Муса и Джоузеф Акпала.

Испанците започнаха ударно и още в 3-ата минута излязоха напред в резултата. Хубава комбинация в наказателното поле изведе на стрелкова позиция Жорди Алба и левият бек опъна мрежата. Малко по-късно Сеск Фабрегас пропусна да вкара втори гол, но топката излезе в аут. Нигерийците нямаха никакво намерение да свалят гарда и организираха няколко много интересни атаки, но Джон Оби Микел показа неточен мерник, а изстрел на Съндей Мба беше спасен от Виктор Валдес.

Солдадо се представи доста разочароващо и въпреки че Чави и Иниеста го захранваха с удобни пасове, така и не можа да се разпише. Валдес бе на другия полюс и напълно оправда доверието на Дел Боске. До почивката стражът на Барселона парира опасни удари на Акпала и Браун Идейе.

Добри изяви имаше и колегата на Валдес - Винсент Енияма. Вратарят на Нигерия демонстрира отличен рефлекс очи в очи със Солдадо, а в края на полувремето и късметът беше на негова страна, след като Фабрегас стреля в гредата и после се върна в Енияма.

През второто полувреме Испания контролираше събитията на терена и вече не позволяваше на африканците толкова лесно да стигат до наказателното поле. Давид Силва смени Фабрегас, а след час игра Фернандо Торес се появи на мястото на Солдадо. Нападателят на Челси имаше нужда само от 3 минути, за да вкара 5-ия си гол в турнира и общо 36-и за Ла Роха. Жорди Алба пробив по лявото крило и центрира, а Торес засече топката с глава за 2:0.

При този резултат нигерийците рухнаха и спряха да оказват каквато и да е съпротива. В 89-ата минута неуловимият Алба изскочи зад защитата, финитра Енияма и с лекота насочи топката във вратата. Преди това най-добрата възможност за Нигерия да вкара поне почетен гол пропиля дебютантът Мохамед Гамбо, който получи перфектен от Муса, но се забави и стреля в аут.

НИГЕРИЯ - ИСПАНИЯ 0:3