12-та победа за Ауди в Льо Ман, трагедия почерни 90-годишния юбилей на състезанието (видео)

Екипажът на Ауди в състав Том Кристенсен, Алън Макниш и Льоик Дювал спечели 90-то издание на легендарната надпревара "24-те часа на Льо Ман".

Юбилейното състезание бе почернено от кончината на датчанина Алан Симонсен. Той загуби контрола върху своя Астън Мартин в първата фаза от състезанието и загина след удар с предпазните стени.

Кристенсен e рекордьор по победи в Льо Ман, а Алън Макниш записа третия си триумф на "Ла Сартр". Техният френски съотборник Льоик Дювал, който класира колата на пол-позишън, след успеха си в "12-те часа на Себринг" добави и такъв от Льо Ман.

На второ място завърши кола №8 на Тойота, която бе управлявана от бившите пилоти във Формула 1 Себастиен Буеми и Антъни Дейвидсън, както и Стефан Саразен.

Последни на подиума се качиха Оливър Джарвис и бившите пилоти от Формула 1 Лукас ди Граси и Марк Жене с кола №3 на Ауди.

Четвърти завърши екипажа на Никола Лапиер и други бивши пилоти от Ф1 Алекс Вурц и Казуки Накажима. Тяхната кола се завъртя в последните часове от състезанието, когато зад волана бе Никола Лапиер.

Надпреварата бе белязана от много променливи условия, както и от постоянни излизания на сейфти кар. Периодът, в който автомобилите за сигурност бяха на трасето, бе повече от пет часа заради много инциденти в хода на състезанието.