Алан Симонсен: 1978-2013 (видео)

Алан Симонсен, който на 34-годишна възраст загина в инцидент на "24-те часа на Льо Ман", бе сред елита на пилотите в надпреварите с GT автомобили.

Датчанинът участваше в много състезания и правеше между 30 и 40 надпревари на година, като бе еднакво добър както с GT автомобил, така и с такъв от австралийските V8 суперкар.

Списъкът от отбори, в които се състезаваше през последните 10 г., са доказателство не само за неговия талант, но и за неговата личност - той обичаше живота в падока и даваше най-доброто от себе си на трасето.

Симонсен спечели датската Формула Форд 1600 през 1999 г. и след това се премести в Англия, където взе участие във Формула Палмър Ауди и Формула Рено.

Когато финансирането му свърши, той успя да намери подслон в GT шампионатите - първо в Австралия и след това в Европа.

Той също така взимаше редовно участие във V8 суперкар през 2005 г.

Симонсен щеше да спечели GT2 категорията на сериите Льо Ман с тима на Върго Ферари, но трябваше да пропусне последното състезание за сезона заради своите ангажименти в Австралия.

Симонсен се присъедини към Астън Мартин Рейсинг в Льо Ман през миналата година и подписа за пълен сезон с изцяло датчански състав, с който се състезаваше през този уикенд в Световния шампионат по издръжливост (WEC).

Още веднъж Симонсен показа своите звездни качества, като спечели в категорията GTE Am в първия старт за сезона на "Силвърстоун".