България победи Иран с 3:1 пред 1200 зрители в София (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България победиха Иран с 3:1 (25:19, 16:25, 25:18, 28:26) пред над 1200 ентусиазирани зрители в столичната зала "Христо Ботев".

Невероятен зрителски интерес имаше към втората приятелска среща между мъжките национални отбори на България и Иран. Залата се напълни от самото начало на мача, а по време на двубоя феновете на волейбола продължаваха да пълнят залата, докато накрая бяха заети всички седящи места и част от стълбите.

Двубоят на живо изгледа и бившият селекционер на България Мартин Стоев.

Селекционерът Камило Плачи не направи промени в сравнение с петъчния мач и заложи на Георги Братоев и Цветан Соколов, Стоян Самунев и Виктор Йосифов в центъра и Тодор Алексиев и Тодор Скримов като посрещачи. На поста либеро отново бе Мартин Божилов.

Изглежда българските момчета си бяха извлекли поуките от вчерашния мач и в първия гейм показаха много по-ефективна игра в посрещане, което им позволи да бъдат далеч по-силни в атака. Така нито за момент нямаше съмнение кой е по-добрия отбор и България поведе след 25:19.

Във втория гейм обаче последва много неприятно отпускане в българските редици и след поредица елементарни грешки от начален удар и атака, Иран се възползва по най-добрия начин и успя да изравни след 25:16. Селекционерът Плачи се опита да коригира нещо, включвайки Мирослав Градинаров на мястото на капитана Тодор Алексиев, но до особен ефект не се стигна.

В третата част в титулярния състав започна Светослав Гоцев на мястото на Стоян Самунев, но Иран продължи доброто си представяне и поведе с три точки на първата техническа пауза. В този момент Тодор Скримов, за който малко по-рано през деня се разбра, че официално е подписал с италианския Андреоли (Латина), взе нещата в свои ръце и след ас и бърза контра атака, резултатът стана 10:10, а след това и 13:11. Така в крайна сметка българските волейболисти се поздравиха с успеха в този гейм след 25:18 и отново поведоха в резултата.

В четвъртия гейм Камило Плачи реши даде малко почивка на Цветан Соколов и на негово място започна Данаил Милушев. Светослав Гоцев също продължи да играе вместо Йосифов. Иранците обаче показаха, че нямат намерение да се предават лесно и отново поведоха с три точки на първата техническа пауза. Със силна игра на начален удар и добро включване на Милушев обаче България стигна до 22:18 и предвкусваше крайния успех.

Капитанът Тодор Алексиев стана най-резултатен с 13 точки (62% ефективност в атака, 56% позитивно и 25% перфектно посрещане) за успеха. Тодор Скримов (1 блок, 1 ас, 45% ефективност в атака, 59% позитивно и 18% перфектно посрещане), Цветан Соколов (2 блока и 48% ефективност в атака) и влезлият на негово място Данаил Милушев (1 блок, 1 ас и 59% ефективност в атака) пък добавиха по 12 точки. За тима на Иран Шахрам Махмуди реализира 24 точки.

БЪЛГАРИЯ - ИРАН 3:1 (25:19, 16:25, 25:18, 28:26)