Барса взе дербито и е на победа от 100-те точки

Испанският шампион Барселона записа 31-ва победа в Примера след успех с 2:0 като гост на Еспаньол в градското дерби от 37-ия кръг. Алексис Санчес (14) и Педро Родригес (86) доближиха "лос кулес" до рекорда на Реал Мадрид от сто точки. Барса се нуждае от домакинска победа над Валядолид след седмица, за да достигне трицифреното число. Срещата беше протоколна с оглед класирането, но и ожесточена поради характера на сблъсъка. Българинът Мартин Петров не беше в групата за мача.

При отсъствието на контузения Лионел Меси тримата в атака за "синьо-червените" бяха Алексис Санчес, Сеск Фабрегас и Давид Вийя. Хавиер Агире разчиташе в нападение основно на Серхио Гарсия, подкрепян от Кристиан Стуани, Жоан Верду и Мубарак Уакасо.

Срещата на "Корнейя-Ел Прат" започна с шпалир за новите шампиони на Испания. "Папагалчетата" се подредиха в коридор и аплодираха своя градски опонент. Феновете на "бяло-сините" обаче обърнаха гръб в знак на протест. Първата възможност в двубоя беше пропусната от символичните домакини. Жоан Верду центрира, но Серхио Гарсия прати топката с глава над гредата. В десетата Жерард Пике върна сложна топка на Виктор Валдес, но каталунският страж се справи с глава.

В 14-ата "блаугранас" откриха резултата. Алексис Санчес показа част от потенциала и реализира майсторско попадение. Чилиецът разигра с Давид Вийя, овладя на гърди, финтира защитник и насочи в далечния ъгъл - 0:1. Това беше осми гол на Алексис в Примера. Момчетата на Тито Виланова играеха по-дейно и положенията бяха пред Кристиан Алварес.

В 32-рата минута Алекс Сонг хитро изведе Сеск Фабрегас, който необезпокояван нацели близката греда. Минута по-късно Диего Колото се завъртя и стреля опасно, но Валдес улови. В 37-ата Хуан Форлин извърши остро нарушение срещу Сеск и нагнети напрежение между двамата. В 44-ата Андрес Иниеста шутира много опасно от 23 метра, но кълбото мина встрани.

В 54-ата Ел Гуахе Вийя пропусна прекрасна възможност. "Седмицата" получи топката на дузпата, но стреля неточно в аут. Не му вървеше на Хлапака днес и напусна разочарован в 71-вата минута. В 75-ата Даниел Алвеш напредна, върна назад към Фабрегас, но той колебливо подаде още по-назад и атаката се притъпи.

В 80-ата минута Жоан Капдевила фаулира грубо Алексис. При протестите Мубарак Уакасо възнегодува остро срещу съдията Фернандес Борбалан и беше изгонен. В 86-ата минута резервата Педро Родригес реши двубоя с втори гол. Канарското крило заигра по левия фланг, разигра с Чави Ернандес и спокойно реализира за крайното 0:2.

Снимки: Getty Images/Guliver