Байерн е големият Кайзер на Европа! Съдбата целуна Робен след спиращ дъха спектакъл!

Отборът на Байерн (Мюнхен) е новият европейски клубен шампион. Баварският тим надви с 2:1 Борусия (Дортмунд) в изключителен финал в Шампионската лига, игран на митичния "Уембли" в Лондон. Големият грешник Ариен Робен донесе петата европейска купа на "Алианц Арена" с попадение в 89-ата минута, след като преди това направи няколко много сериозни пропуска. Преди това Марио Манджукич (60) и Илкай Гюндоган (68 - дузпа) вкараха две от многото положения пред двете врати. Съдбата си върна на Байерн за двата загубени финала (2010 и 2012), а и на Робен, който до момента беше обречен да бъде антигерой в големите мачове.

Седмият финал на "Уембли" в най-силния клубен турнир започна със грандиозно шоу преди същинския мач. По случай 150 години ФА УЕФА подари финал на британците само две години след последния такъв. Двамата старши треньори заложиха на най-добрите, с изключение на отсъстващите поради травми Марио Гьотце и Тони Кроос. Роберт Левандовски застана на върха на "жълто-черната" атака, а зад него заиграха Якуб Блашчиковски, Марко Ройс и Кевин Гроскройтц. В центъра на баварската защита се появиха Жером Боатенг и Данте. Марио Манджукич поведе нападението, подкрепян от Ариен Робен, Томас Мюлер и Франк Рибери.

Германската схватка започна с двуостра игра. Много бързо тимът на Юрген Клоп наложи своя ритъм на игра. "Жълто-черните" изглеждаха психически освободени и не изневериха на нападетелния си футбол с бързи подавания. В десетата минута Роберт Левандовски получи на дъгата, но не успя да се обърне и загуби топката. Секунди по-късно дойде и първият шут в двубоя: Якуб Блашчиковски стреля от 18 метра, но доста неточно. В 13-ата Левандовски се измъкна от Жером Боатенг на тъча, напредна мощно, но си поведе прекалено дълго топката. Минута по-късно "деветката" на вестфалци изстреля кълбото много технично в горния ляв ъгъл, но Мануел Нойер направи първото от редици много добри спасявания.

В 15-ата Куба беше оставен абсолютно сам на пет метра от голлинията, засече мигновено острото центриране, но Нойер протегна блестящо левия си крак. В 19-ата Кевин Гроскройц изведе технично Ройс, който измъкна максимума със силен удар, избит в корнер от вратаря. В 22-рата Свен Бендер получи пас в наказателното поле, но ниският му диагонален удар беше отразен след плонж.

В първата половина на полувремето Борусия създаваше положенията и често упражняваше дълбока преса. След 25-ата минута баварците погледнаха смело към вратата на Роман Вайденфелер, но направиха много пропуски. Първият шанс се откри пред централния нападател Марио Манджукич, който стреля с глава отблизо, но стражът на дортмундци се намеси, като и напречната греда помогна. При корнера Хави Мартинес прати топката на сантиметри над гредата. В 29-ата малко не стигна на Лукаш Пишчек да стигне до топката. Останаха съмнения за задържане от страна на Томас Мюлер, но съдията Никола Рицоли не назначи дузпа.

В 30-ата Ариен Робен получи страхотен пас и излезе сам срещу вратаря, но стреля в гърдите му. В 35-ата Левандовски преодоля Данте, но пак Нойер беше безупречен с крак. В 37-ата Робен беше близо до вратата, но с десния крак не можа да покаже майсторство. При корнера мюнхенци нямаха късмет - Мюлер отклони с глава и малко не стигна на Манджукич. В 43-ата Робен отново получи страхотен шанс за гол и пак се провали. Холандецът пребори Матс Хумелс, но шутира в лицето на Вайденфелер. Като цяло през първата част зрителите останаха без дъх заради страхотния футбол и множеството положения, но не видяха попадение.

Втората част започна с доста по-активна игра на символичните гости от Мюнхен. В 56-ата минута Хумелс спря Франк Рибери при опасно положение пред Вайденфелер. Две по-късно Хави Мартинес отклони, а след това непокритият Манджукич стреля с глава точно в ръцете на вратаря. В 60-ата натискът на Байерн донесе гол след грешка в "жълто-черната" отбрана. Робен се измъкна от засадата и подаде към голлинията на Манджукич, Марсел Шмелцер се размина и "деветката" не сбърка на празна врата.

В 68-ата Данте игра непохватно в наказателното поле и Марко Ройс си спечели дузпа. Номер "11" овладя топката и беше съборен с крак в гърдите от бразилския защитник. Илкай Гюндоган не трепна и зарадва "жълто-черната" част от стадиона - 1:1. В 70-ата дортмундци изградиха прекрасна контра, Куба намери Хумелс на дъгата, но германският национал стреля прекалено високо.

Грешките в защитата на Борусия зачестиха през второто полувреме и голът висеше на косъм. В 72-рата минута Невен Суботич изчисти от голлинията току пред Робен. По чудо не падна попадение, след като вратарят беше преодолян от Мюлер. Две минути по-късно Левандовски опъна мрежата след страхотен удар от въздуха. При овладяването обаче полякът си помогна с ръка. В 76-ата Вайденфелер изби истинска бомба на Дейвид Алаба.

Минута по-късно Мюлер се измъкваше сам срещу вратаря, беше задържан, но закъсня с падането, а Манджукич не можа да вкара от малък ъгъл. Ако беше свирен фаул, трябваше да има и червен картон за Суботич. В 87-ата Бастиан Швайнщайгер шутира страховито, след като Мюлер пропусна топката. Вайденфелер отново беше на мястото си. Голът във вратата на Борусия падна в 89-ата минута след поредна липса на синхрон в дортмундската отбрана. Робен измъкна топката, шмугна се между трима и лекичко търкулна топката покрай вратаря за победното 2:1 в полза на баварците.

Байерн заслужаваше повече победата през 90-те минути и заслужено триумфира. Тимът на Хайнкес навярно ще направи съвършен сезон със спечелването на знаменит требъл, след като през миналия сезон стана вицешампион на три фронта. Мюнхенци имат финал за Купата на Германия на 1 юни срещу Щутгарт. С успеха си в Шампионската лига баварците изравниха Ливърпул във вечната ранглиста на най-великите в Европа. Над тях остават само Реал Мадрид с девет най-престижни европейски купи и Милан (7). Борусия се представи блестящо в Шампионската лига през този сезон, завърна се сред най-големите под ръководството на Юрген Клоп, но остана в подножието на върха.