Драма, скандали и 5 гейма прекрасен волейбол! Казийски и Тренто шампиони на Италия (ВИДЕО + ГАЛЕРИИ)

Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му от Итас Диатек (Тренто) спечелиха за трети път титлата на Италия в последните 6 години. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев надиграха много трудно и драматично у дома Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, с 3:2 (25:23, 21:25, 25:22, 19:25, 15:12) в решителния пети мач от финалния плейоф на италианската Серия А1, игран тази вечер пред близо 4300 зрители в зала "Пала Тренто".

Така трентинци спечелиха финалната серия с 3-2 победи и взеха Скудетото за трети път в историята след сезон 2007/2008 и 2010/2011 година. В същото време Казийски и компания успяха да вземат сладък реванш за 2009 година, когато Пиаченца спечели титлата на Италия в залата на Тренто след 3:2 гейма отново във финал №5. Отборът на Тренто направи и златен дубъл през този сезон, след като по-рано тази година спечели и Купата на страната. Това е трета титла за Матей Казийски и Радо Стойчев, докато за третият българин в тима - Николай Учиков, това е първо Скудето.

Петата решителна среща от финала Тренто - Пиаченца започна напълно равностойно до 5:5, след което гостите дръпнаха с 8:5 след атака през центъра на американския национал Максуъл Холт и два аса на аржентинския разпределител Лусиано Де Секо. Последва контра блок-аут на опитния Самуеле Папи и 9:5. Но веднага последваха блок-аут на кубинската звезда, ас на разпределителя Джакомо Синтини, контра на Емануеле Бирарели и грешка на Алесандро Фей от Пиаченца - 9:9 и тайм-аут за наставника на "червено-белите вълци" Лука Монти. Въпреки това, трентинци поведоха с 12:10 след нова контра на Бирарели и ас на Хуанторена. Последва ново равенство при 15:15 след успешна атака на Фей и блокада на Холт, но все пак техническата пауза дойде при 16:15 за момчетата на Радо Стойчев след силна атака на чешкия диагонал Ян Щокър. Последва технично отиграване на Хуанторена и 17:15. Пиаченца стигна до поредно равенство при 18:18 след атака на Папи и нова контра на Фей и даже поведоха с 19:18 след контра блок-аут на Христо Златанов. Трентинци си върнаха преднината при 22:20 след сервис в аут на Холт и две блокади на Митар Джурич и Матей Казийски. Играта продължи точка за точка до крайното 25:23 за Казийски и компания след грешка от сервис на кубинеца от Пиаченца Робертланди Симон.

В началото на втората част волейболистите на Пиаченца поведоха с 4:2 след ас на Христо Златанов и грешка при мрежата на Митар Джурич и с 6:3 след контра блок-аут на Самуеле Папи. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев, последваха два мощни аса на Робертланди Симон и 8:3. Последва нов ас на кубинския център и 9:3. Разликата набъбна до 13:5 след контра блок-аут на Еър Злати и ас на Папи и до 15:6 след пореден ас, този път на Максуъл Холт. Постепенно трентинци намалиха до 10:15 след контри на Матей Казийски и Ян Щокър, но все пак техническото прекъсване дойде при 16:10 за Пиаченца след нова успешна атака на Златанов. Въпреки усилията на Тренто, Пиаченца запази преднината си до 22:16 след блокади на Златанов и Фей. Възпитаниците на Лука Монти спокойно взеха гейма с 25:21 след блок-аут на Фей и изравниха на 1:1 гейма.

Третият гейм тръгна също добре за Пиаченца, които дръпнаха с 2:0 след атака и ас на Максуъл, но веднага последва равенство при 3:3 след успешна атака на Матей Казийски и грешка на Христо Златанов. Двата тима продължиха равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за "червено-белите вълци" - 8:7 след блок-аут на Самуеле Папи. Разликата леко нарасна до 11:9 след нови две атаки на Еър Злати, което накара Радо Стойчев да поиска тайм-аут. Постепенно трентинци стигнаха до равенство при 15:15 след сервис в аут на Лусиано Де Секо и техническо отиграване на Османи Хуанторена, след което последва много спорна атака в аут на Матей Казийски. Това изнерви максимално наставникът Радостин Стойчев, който отиде да се разправя лично с треньорския щаб на Пиаченца. Последва червен картон за Стойчев, след което бе изгонен от скамейката и бе пратен в публиката. Това като че ли мотивира играчите на Тренто, които обърнаха резултата до 20:18 в своя полза след две силни атаки на Казийски. Преднината на домакините стана 23:20 след отлична блокада на влезлия като резерва Матео Бургщалер. В крайна сметка Тренто затвори гейма при 25:22 в своя полза след страхотна блокада на Емануеле Бирарели и поведоха с 2:1.

Четвъртата част започна отлично за Пиаченца, които дръпнаха с 2:0 след два мощни аса на Максуъл Холт. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев, последваха страхотна блокада на Робертланди Симон и контра блок-аут на Христо Златанов и 4:0. Разликата се запази до 8:4 след грешка от сервис на Матей Казийски. Двата тима продължиха равностойно до 11:7, след което последваха блокада на Алесандро Фей и технично отиграване при мрежата на разпределителя Лусиано Де Секо и 13:7. "Червено-белите вълци" запазиха преднината си до 16:10 след сервис в аут на Казийски. Последваха грешки на Самуеле Папи и Де Секо, мощна контра на Ян Щокър и блокада на разпределителя Джакомо Синтини - 16:14 и тайм-аут за Лука Монти. Това даде ефект и Пиаченца си върна преднината при 19:15 след нова атака на Златанов и блокада на Алесандро Фей. Последваха силна атака на Османи Хуанторена и контра на Емануеле Бирарели и 19:17. Разликата бе стопена до 20:19 след ас на Бирарели, но веднага последваха два аута - на Бирарели от сервис и на Хуанторена в нападение, и 22:19. В крайна сметка Пиаченца спечели гейма с 25:19 след атака в аут на Казийски и два последователни аса на Еър Златанов, с което срещата отиде в тайбрек.

Петият решителен гейм стартира много добре за волейболистите на Тренто, които поведоха с 3:0 след атака и контра на Матей Казийски и отлична блокада на Матео Бургщалер. Независимо от тайм-аута за Лука Монти и Пиаченца, последва ас на Емануеле Бирарели и 4:0. Разликата набъбна до 6:1 след нов силен блок на Бургщалер. Гостите намалиха до 6:4 след аут на Ян Щокър и контра блок-аут от втора линия на Алесандро Фей. Въпреки прекъсването за Радо Стойчев, последваха ас на Фей и нов аут на Щокър и 6:6, след което Пиаченца даже поведе със 7:6 след нова директна точка на Фей. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за "червено-белите вълци" след сервис в аут на Казийски. Последваха успешна атака на Щокър и контра в аут на Лусиано Де Секо и 9:8 за Тренто. Преднината на трентинци стана 10:8 след контра блок-аут на Османи Хуанторена, което накара Лука Монти да поиска второ прекъсване. Пиаченца стигна до ново равенство при 11:11 след бърза атака през центъра и блокада на американеца Максуъл Холт. Прекъсването, което поиска Радо Стойчев, не даде ефект и Пиаченца дръпна отново с 12:11 след блокада на влезлия като резерва Лука Тенкати срещу Казийски. Последва нов обрат и 13:12 за Тренто след поредна атака на Хуанторена и силна контра на Щокър. Трентинци стигнаха до мачбол при 14:12 след контра блок-аут на Щокър. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 15:12 след атака в аут на Самуеле Папи, а с това мача с 3:2 и титлата на Италия.

Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски изигра много силен мач и стана най-резултатен със 17 точки (1 блок, 43% ефективност в атака, 52% позитивно и 42% перфектно посрещане), с колкото завърши и Ян Щокър (47% ефективност в атака) за успеха. Въпреки това, за най-полезен играч (MVP) на мача бе обявен разпределителя на тима Джакомо Синтини. Другият българин в състава на новите шампиони - Николай Учиков, влезе в края на петия гейм, но не се отчете с нито една точка. От друга страна Христо Златанов игра на ниво за Пиаченца завърши със 17 точки (1 блок, 3 аса, 37% ефективност в атака, 38% позитивно и 33% перфектно посрещане). Най-резултатни за гостите станаха Алесандро Фей (4 блока, 3 аса и 36% ефективност в атака) и Робертланди Симон (6 блока, 3 аса и 73% ефективност в атака) с по 20 точки, но и техните усилия не помогнаха за победата.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) - КОПРА ЕЛИОР (ПИАЧЕНЦА) 3:2 (25:23, 21:25, 25:22, 19:25, 15:12)

ТРЕНТО: Джакомо Синтини 2, Ян Щокър 17, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 17, Османи Хуанторена 11, Емануеле Бирарели 14, Митар Джурич 8 - Андреа Бари-либеро (Матео Бургщалер 4, Филипо Ланца 1, Щефан Хъртиански, НИКОЛАЙ УЧИКОВ, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ