Финал преди финала – О’Съливън срещу Тръмп на световното първенство

Защитаващият титлата си Рони О’Съливън се класира безпроблемно за 1/2-финалите на тазгодишния шампионат на планетата по снукър. Ракетата пропусна да сложи край на 1/4-финалния сблъсък срещу Стюърт Бингам след втората сесия, след като сгреши мачбол и така се оттегли при резултата 12:4 фрейма. Още в първата партия на решаващия трети сеанс тази вечер обаче 37-годишният англичанин стигна до успеха и не остави никакво съмнение в превъзходството си срещу 8-ия в световната ранглиста Бингам. О’Съливън направи няколко кратки серии в единствения изигран фрейм тази вечер и това бе напълно достатъчно, за да си гарантира участие на десетия в кариерата му 1/2-финал в "Крусибъл". Съперник на четирикратния световен шампион в следващия двубой ще бъде заемащият третото място в ранглистата Джъд Тръмп.

23-годишният състезател от Бристол надделя в изключително драматичен и оспорван 1/4-финален дуел срещу световния шампион от 2005 година Шон Мърфи, като в крайна сметка стигна до успех с 13:12 фрейма. Тръмп демонстрира истински хъс за победа, като успя да преодолее кошмарното си представяне в първата сесия. От изоставащ с 3:8 части, той стигна до равенството 8:8, а в решаващия фрейм показа здрави нерви, страхотни умения в защита и едновременно с това точност при реализирането на важните топки.

Първият фрейм от третата сесия влезе в актива на Тръмп след няколко визити на масата и така той излезе напред в резултата – 9:8. В следващата партия обаче 4-ият в света Мърфи изстреля 128 точки и изравни, а малко по-късно след нови 70 точки отново поведе – 10:9. Мачът продължи да се движи фрейм за фрейм и преди кратката почивка Тръмп отново върна баланса в резултата след брейк от 77 точки.

Партия номер 21 премина през обрат. 30-годишният Мърфи направи серия от 62 точки, но поредица пропуски доведоха до загубата на фрейма. От своя страна пък Тръмп се доближи само на две партии от победата – 11:10. По-младият от двамата англичани имаше своя шанс и в 22-ия фрейм, но го пропиля и равенството бе върнато за 11:11. Последва брейк от 90 точки в актива на Джъд и след това 88 точки в сметката на Магьосника, което означаваше, че победителят ще бъде решен след изиграването на пълния формат на двубоя.

Решаващата партия бе същинска битка, в която двамата англичани демонстрираха класата си и цялата красота на снукъра. Страхотни тактически решения, прецизно поставяне на снукъри и голямо надлъгване. Това характеризираше партията. Тръмп обаче се оказа по-издръжлив и стигна до крайната победа с реализирането на цветните.

Първата сесия на 1/2-финала между О’Съливън и Тръмп е в четвъртък от 15,00 часа. Третата и четвъртата са в петък съответно от 12,00 часа и 21,00 часа. Победителят ще бъде определен в четвъртата сесия в събота, като началото й е в 16,30 часа. Форматът на 1/2-финалите е 17 от 33 фрейма.