Хеттрик на Робин ван Гол короняса Манчестър Юнайтед с рекордната 20-а титла (видео+галерия)

Манчестър Юнайтед стана шампион на Англия за 20-и път след разгромна победа с 3:0 над Астън Вила на "Олд Трафорд". Трите точки, осигурили и на теория рекордната титла на "червените дяволи", донесе Робин ван Перси. Холандският стрелец, който направи фантастичен дебютен сезон за Юнайтед, наниза хеттрик още до почивката и задмина Луис Суарес в битката за голмайсторския приз. Отборът на сър Алекс Фъргюсън си върна титлата от градския съперник Манчестър Сити, който вчера отстъпи с 1:3 като гост на Тотнъм и 4 кръга преди края изостава на цели 16 точки от Юнайтед.

В оставащите 4 кръга новите шампиони имат мачове с Арсенал, Челси, Суонзи и Уест Бромич, в които футболистите на Фъргюсън ще се опитат да увеличат още повече и без това огромната си преднина пред Сити. За Астън Вила пък предстоят драматични двубои със Съндърланд, Челси, Норич и Уигън. Във всеки от тях тимът от Бирмингам ще се стреми към максимума, за да се спаси от изпадане. В момента Вила е на 17-о място, като има 3 точки повече от първия под чертата Уигън.

Фъргюсън направи две промени в стартовия състав в сравнение с мача срещу Уест Хам (2:2). Джони Еванс започна в центъра на защитата вместо Рио Фърдинанд, а ветеранът Райън Гигс се появи за сметка на Неманя Видич. Сърбинът остана извън групата, а мястото му до Еванс бе заето от Фил Джоунс, който срещу "чуковете" игра в халфовата линия.

Мениджърът на Вила Пол Ламбърт заложи на върха на атакта на Кристиан Бентеке. Шарл Нзогбия действаше зад белгийския национал, а по двата фланга се разчиташе на Андреас Вайман и Габриел Агбонлахор.

Юнайтед направи летящ старт и поведе още във 2-ата минута. Продължителна атаката на домакините обърка защитата на Вила, топката стигна до Гигс, който центрира перфектно към Ван Перси и за него не бе никакъв проблем да насочи топката в опразнената врата. Холандецът можеше много скоро да удвои, но стреля неточно. В 10-ата минута бразилският защитник Рафаел да Силва беше много близо до гола, но ударът му срещна гредата. Последва чудесна възможност пред Бентеке. Голмайсторът на Астън Вила се озова на стрелкова позиция, но прати топката в аут. Домакините отговориха светкавично и Ван Перси вкара красиво от въздуха за 2:0 след асистенция на Рууни.

Юнайтед продължи да играе с настроение и в 33-ата минута Ван Перси оформи хеттрика си. Той получи топката в наказателното поле, финтира защитник и с удар под гредата простреля Брад Гузан.

През второто полувреме "червените дяволи" намалиха темпото и това даде шанс на Вила да стигне до няколко положения пред вратата на Давид де Хеа. При едно от тях Ван Перси показа, че може да е полезен не само с головете си и изби топката от самата голлиния. Гостите вече действаха без напрежение и имаха още няколко възможности за почетен гол, но ги пропуснаха.

Юнайтед също можеше да вкара още попадения. Сериозен пропуск в 77-ата минута направи Кагава, който финтира съперников бранител, но после от няколко метра прати топката над вратата.

Манчестър Юнайтед е четвъртият отбор, който си осигурява титлата 4 кръга или по-рано преди края на сезона. Ван Перси пък още веднъж доказа колко далновиден е бил Фъргюсън, привличайки го миналото лято от Арсенал. Холандецът вече е лидер при стрелците с 24 гола и има огромни шансове да бъде избран за футболист на годината във Висшата лига.