Борусия (Д) вече е в Шампионската лига за 2013/14 (видео)

Борусия (Дортмунд) си гарантира участие в Шампионската лига и през следващия сезон, след като спечели с 2:0 домакинството си на Майнц 05 в мач от 30-ия кръг на Бундеслигата. Така в оставащите четири кръга тимът на Юрген Клоп няма как да бъде изместен от едно от първите три места в класирането, които пращат директно в груповата фаза на турнира. Двубоят, който беше официална репетиция за сблъсъка в сряда с Реал Мадрид на "Сигнал Идуна Парк" от полуфиналите на ШЛ, беше решен от голове на Марко Ройс и Роберт Левандовски в началото и края.

Само 23 секунди трябваха на домакините да открият резултата, като Ройс се възползва от грешка на вратаря Кристиан Веткло и беше точен на празна врата за съжаление на феновете, които все още влизаха на стадиона.

В 87-ата минута Левандовски реши всичко, отново на празна врата, след асистенция на сънародника си Лукаш Пишчек. Попадението е под №22 за нападателя в Бундеслигата, като той остава лидер в класацията.

Успехът е пети пореден за "жълто-черните", които стават все по-добри с наближаването на края на сезона. На обратния полюс са нещата за бившия клуб на Клоп. Майнц е в серия от три последователни загуби и няма победа от пет кръга насам.

Наставникът на домакините заложи почти изцяло на титулярния си състав, но в течение на двубоя смени Якуб Блашчиковски, Ройс и Марио Гьотце.

След ранния гол на Ройс в първата минута последваха пропуски от отлични позиции на Блашчиковски (6), Невен Суботич (14) и Левандовски (26). Гостите можеха да изравнят в 27-ата минута, но Шон Паркър не съумя да достигне паса на Никита Рукавиця на празната врата.

В 29-ата минута дойде много спорно положение, при което Левандовски излезе сам срещу вратаря Веткло, бутна топката покрай него, след което падна на земята в наказателното поле. Останаха сериозни съмнения за дузпа, но за късмет на главния съдия страничният маркира засада при паса към поляка, каквато нямаше.

Откровена симулация на Паркър в 41-ата минута докара жълт картон на Матс Хумелс, като нападателят на "05" предпочете да падне за фаул, вместо да излезе на чиста позиция.

В 53-ата минута Ройс наказа подценяване в защитата на гостите и намери Шмелцер, който обаче не успя да реагира добре и не уцели опразнената мрежа. В 65-ата минута и Ройс демонстрира неточен мерник от няколко метра, като вместо да успокои своите, той стреля силно над гредата. В 77-ата минута Бо Свенсон изби пред голлинията удар с глава на Матс Хумелс.

Все пак логичното се случи три минути преди края, когато Левандовски оформи крайното 2:0.