Челси сдаде ФА Къп след зрелище и драматична загуба от Ман Сити (видео)

Шампионът Манчестър Сити елиминира носителя на  ФА Къп Челси след победа с 2:1 във втория полуфинален сблъсък за Купата на Англия. "Гражданите" ще спорят за трофея във финала на "Уембли" с Уигън, който вчера преодоля Милуол след победа с 2:0. Самир Насри (35') и Серхио Агуеро (47') материализираха по-добрата игра на Сити през първите 60 минути на този зрелищен двубой. Демба Ба върна надеждите на Челси със страхотен гол в 66-ата минута, а две много важни спасявания на Костел Пантилимон съхраниха аванса на "гражданите". Лондончани имаха и сериозни претенции към съдийството на Крис Фой, който подмина нарушение за червен картон на Серхио Агуеро, а по-късно и Фернандо Торес настояваше за дузпа заради това, че бе задържан за фланелката в наказателното поле.

Финалът между Манчестър Сити и Уигън е на 11 май на "Уембли".

Рафаел Бенитес заложи на същия стартов състав, който победи Съндърланд преди седмица. Това означаваше, че Джон Тери, Франк Лампард и Фернандо Торес бяха на резервната скамейка, Ашли Коул остана извън групата, а Демба Ба водеше атаката на лондончани.

Костел Пантилимон започна на вратата на Манчестър Сити. Давид Силва не успя да се възстанови за днешния двубой и остана извън групата на "гражданите", а Серхио Агуеро и Карлос Тевес бяха в атака за шампионите.

Манчестър Сити започна доста по-силно на "Уембли" и в първите минути на два пъти Петер Чех трябваше да спасява Челси след удари на Агуеро и Тевес. В 21-ата отново двамата аржентинци комбинираха добре, но в последния момент Бертранд блокира изстрела на Тевес. Три минути по-късно и Челси имаше шанс да отбележи гол, след като Пантилимон боксира лошо центриране на Мата от пряк свободен удар, след което топката стигна до Азар, който я насочи към вратата, но Компани изчисти с глава от голлинията.

В 35-ата минута агресивността на Сити даде резултат. Туре Яя изработи попадението след страхотен рейд в половината на Челси, след което подаде към Агуеро в наказателното поле. Аржентинецът продължи към Самир Насри, който се опита да му върне, но топката рикошира в крака на Аспиликуета и отново се озова във французина, който отблизо я прати във вратата - 0:1.

Челси отговори с много опасен изстрел на Мата от 20-ина метра, след който топката мина на сантиметри над напречната греда.

В последната секунда на първата част Ман Сити бе много близо до втори гол, след като Чех спаси шут на Милнър, а Компани не успя от малкото наказателно поле да намери опразнената врата, стреляйки много неточно встрани.

Малко повече от минута след подновяването на играта Серхио Агуеро удвои, след като засече виртуозно с глава центриране отдясно на Гарет Бари.

В 66-ата минута Демба Ба вкара страхотен гол, след като изпревари Настасич в наказателното поле, за да засече акробатично от въздуха дълго подаване на Луиш, пращайки топката в горния ляв ъгъл на вратата на Пантилимон. Голът даде криле на лондончани и в следващите минути те бяха много близо до изравняването, но Пантилимон се намеси на два пъти по страхотен начин, спасявайки отбора си от гол. Първо стражът се разтегна и изби топката от краката на Мата, точно преди испанецът да премине покрай него и да прати топката във вратата. След това румънецът спаси и опасен изстрел на Демба Ба.

Давид Луиш и Туре Яя пропуснаха по една възможност, а в 81-ата минута Серхио Агуеро можеше да бъде изгонен, заради нечисто единоборство с Луиш, но главният рефер Крис Фой не видя ситуацията. В 87-ата минута "сините от Лондон" претендираха и за дузпа, след като Торес бе изведен в наказателното поле, където при борба с Компани испанецът бе издърпан за фланелката. В добавеното време Агуеро пропусна да направи 1:3 след нов добър пробив на Туре Яя.

Така Манчестър Сити, който по всичко изглежда, че няма да успее да защити титлата си в Премиър лийг, все пак ще има шанс да стигне до трофей в трети пореден сезон. Битката за Купата на Англия срещу Уигън е на 11 май на "Уембли".

Челси - Манчестър Сити 1:2

0:1 Насри (35')
0:2 Агуеро (47')
1:2 Демба Ба (66')

Челси (4-2-3-1): Чех; Аспиликуета, Иванович, Луиш, Бертранд; Рамиреш, Джон Оби Микел (66-Торес); Азар, Оскар, Мата; Демба Ба

Манчестър Сити (4-2-3-1): Пантилимон; Сабалета, Компани, Настасич, Клиши; Туре Яя, Герет Бари; Милнър, Насри (87-Лескът), Агуеро; Тевес (72-Хави Гарсия)

Жълти картони: Рамиреш (Ч); Туре Яя, Гарет Бари, Компани (МС)

Съдия: Крис Фой