Казийски и БГ Тренто на крачка от финал в Италия след драматично 3:2 над Кунео с Цецо Соколов (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му от Итас Диатек (Тренто) са на крачка от класиране на шести пореден финал в италианската Серия А1. Възпитаниците на Радостин Стойчев надделяха изключително драматично като гости над Бре Банка Ланути (Кунео), с националът Цветан Соколов, с 3:2 (25:19, 27:29, 13:25, 25:20, 18:16) в първи мач от полуфиналните плейофи, игран тази вечер пред над 3000 зрители в зала "Пала Бре Банка".

Така трентинци поведоха с 2-0 победи в плейофната серия, след като имаха един успех  преднина предварително заради по-доброто си класиране в редовния сезон. Втората среща между двата тима е в неделя (14 април) от 18,30 часа българско време и ще бъде предавана пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската bTV action.

Срещата започна малко по-добре за домакините от Кунео, които поведоха с 6:4 след ас на Цецо Соколов и грешка в атака на Матей Казийски. Постепенно трентинци успяха да обърнат до 8:7 в своя полза след блокада на Казийски срещу Соколов и ас на кубинската звезда Османи Хуанторена. Разликата нарасна до 11:8 след двойна блокада на Емануеле Бирарели и Ян Щокър, което накара наставникът на Кунео Роберто Пиаца да вземе тайм-аут. Това даде ефект и домакините изравниха при 12:12 след нов ас на Соколов и блокада на капитана Вуут Вийсманс. Двата тима продължиха равностойно до второто техническо прекъсване, след което момчетата на Радо Стойчев дръпнаха с 19:17 благодарение на Казийски и с 21:18 след блокада на гръцкия център Митар Джурич. В крайна сметка гостите от Тренто взеха гейма с убедителното 25:19 след два аса на Казийски и нов блок на Джурич.

Волейболистите на Кунео реагираха и в началото на втората част отново дръпнаха с 6:4 благодарение на френския национал Ървин Нгапет. Последва серия от 4:0 за Тренто след атаки на Ян Щокър и Емануеле Бирарели и 8:6 за гостите. Постепенно воденият от Роберто Пиаца тим изравни при 10:10 и дори поведе с 13:11 след ас на Цецо Соколов. Тайм-аутът, който взе Радо Стойчев, даде резултат и трентинци обърнаха до 16:14 в своя полза след силна игра в атака и блокада на Матей Казийски. Постепенно Кунео стигна до ново равенство при 20:20 след две отлични атаки на Цецо Соколов, след което и поведе с 23:21 след атака в аут на Казийски и контра на Казийски. Победителите в редовния сезон успяха да спасят три геймбола и да изравнят при 25:25, но все пак Кунео успя да измъкне много трудно гейма с 29:27 след две страхотни блокади на Цецо Соколов и Вуут Вийсманс.

Третият гейм също стартира добре за Кунео, които поведоха с 4:2 след блокада на Емануел Кохут и атака в аут на Хуанторена и със 7:3 след контра блок-аут на Ървин Нгапет и ас на Кохут. Техническата пауза пък дойде при 8:4 за домакините след технично отиграване на опитния сръбски разпределител Никола Гърбич. Преднината на Кунео нарасна до 12:5 след атака през центъра на Андреа Роси и два аса на Нгапет. Това накара Радо Стойчев да пусне в игра младия Филипо Ланца на мястото на Матей Казийски. До втората техническа пауза разликата леко набъбна до 16:8 след двойна блокада на Кохут и Гърбич. Последваха атака на Хуанторена и две блокади на Емануеле Бирарели - 16:11 и тайм-аут за Роберто Пиаца. Това имаше полза и Кунео си върна преднината при 19:11 след отличен блок на Гърбич и нови два силни аса на Кохут. Това накара Радо Стойчев да смени повечето си титуляри с оглед на четвъртия гейм и пусна в игра българския диагонал Николай Учиков, разпределителя Джакомо Синтини и словашкия посрещач Щефан Хъртиански. Кунео без проблеми взеха гейма с разгромното 25:13 след поредна успешна атака на Нгапет и аут на Учиков и поведоха с 2:1.

В началото на четвъртата част Тренто успя да дръпне с 3:1 след успешна атака на Османи Хуанторена и спорен аут на Вуут Вийсманс от Кунео. Домакините изравниха при 5:5 след грешки на Хуанторена и разпределителя Рафаел Де Оливейра. Все пак, първата техническа пауза дойде при минимална преднина за трентинци - 8:7 след атака на Матей Казийски. Последваха успешни контри на Хуанторена и Казийски - 10:7 и тайм-аут за Роберто Пиаца. Разликата се запази до 14:11, след което Кунео успя да изравни при 14:14 след грешка от сервис на Митар Джурич и контра блок-аут на Вийсманс. Както при първото прекъсване, така и при второто момчетата на Радо Стойчев водеха с една точка - 16:15 след поредна атака на Хуанторена. Преднината на трентинци отново стана три точки при 19:16 след грешка на Нгапет и ас на Емануеле Бирарели. Въпреки втория тайм-аут за Роберто Пиаца и Кунео, резултатът стана 21:16 след контра през центъра на Митар Джурич. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 25:20 след атака в аут на Нгапет от Кунео и вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна равностойно до 3:3, след което Кунео поведе с 5:3 след блокада на Никола Гърбич и грешка на Матей Казийски. Разликата се запази до размяната на полетата - 8:6 за Кунео след грешка в атака на Хуанторена. Трентинци съумяха да изравнят при 9:9 след атака през центъра на Емануеле Бирарели и технично отиграване на Митар Джурич. Кунео веднага си върна преднината при 11:9 след блок-аут на Цецо Соколов и контра на Вуут Вийсманс. Последва ново равенство при 11:11 след грешка на Соколов от сервис и спорен контра блок-аут на Казийски. Домакините отново дръпнаха при 13:11 след сервис в аут на Ян Щокър и ас на Вийсманс. Тренто стигна до поредно равенство при 13:13 след сервис в аут на Вийсманс и контра на Митар Джурич, което накара Роберто Пиаца да вземе тайм-аут. Двата отбора продължиха да се борят за всяка топка до 16:16, но в крайна сметка Тренто измъкна драматично гейма с 18:16 след атака в аут на Цецо Соколов и контра на Бирарели, а с това и мача с 3:2.

Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски игра цял мач и завърши със скромните за него 11 точки (1 блок, 2 аса, 32% ефективност в атака, 59% позитивно и 37% перфектно посрещане), с колкото се отчетоха центровете Емануеле Бирарели (4 блока, 3 аса и 67% ефективност в атака) и Митар Джурич (2 блока и 82% ефективност в атака). Най-полезен за победителите пък стана чешкият диагонал Ян Щокър с 18 точки (2 блока и 57% ефективност в атака) за успеха. Другият българин в състава на трентинци Николай Учиков влезе за малко в края на третия гейм, но без да отбележи нито една точка.

От друга страна Цветан Соколов изигра поредния си страхотен мач за Кунео и отново стана най-резултатен с 26 точки (2 блока, 2 аса и 61% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за победата.

БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 2:3 (19:25, 29:27, 25:13, 20:25, 16:18)
КУНЕО: Ървин Нгапет 17, Вуут Вийсманс 12, Емануел Кохут 10, Никола Гърбич 7, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 26, Андреа Роси 7 - Даниеле Де Пандис-либеро (Олех Антонов, Доре Дела Лунга, Андреа Маркизио, Нимир Абдел-Азиз)
Старши-треньор: Роберто Пиаца
ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 11, Емануеле Бирарели 11, Османи Хуанторена 14, Рафаел Де Оливейра 1, Митар Джурич 11, Ян Щокър 18 - Андреа Бари-либеро (Матео Бургщалер, Джакомо Синтини, НИКОЛАЙ УЧИКОВ, Филипо Ланца, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.

ГАЛЕРИЯ от Полуфинал №2: КУНЕО - ТРЕНТО 2:3 - ТУК!!!