Юве опита всичко, но не можа да спре баварската машина (видео)

Байерн (Мюнхен) победи с 2:0 Ювентус като гост и се класира на полуфиналите в Шампионската лига. Баварците спечелиха със същия резултат и на своя "Алианц Арена" преди седмица и заслужено елиминираха италианския първенец. Головете за тима от Мюнхен бяха дело на Марио Манджукич и Клаудио Писаро през второто полувреме. Юве доминираше преди почивката, когато пропусна няколко възможности да поведе в резултата. Байерн пък показа, че си е научил урока от реванша с Арсенал в предишната фаза и търпеливо дочака своя шанс. В 64-ата минута Манджукич се разписа с глава и сложи край на надеждите на "старата госпожа". В добавеното време резервата Писаро оформи крайния резултат.

По този начин Байерн записа трети пореден успех срещу Юве в Шампионската лига. През 2009 година германският гранд триумфира с 4:1 в Торино. Оттогава Юве нямаше домакинска загуба в турнира, но днес отново преклони глава пред мюнхенци.

В съставите изненади нямаше. В тима на домакините отсъстваха наказаните Стефан Лихтщайнер и Артуро Видал. Техните места бяха заети от Симоне Падоин и Пол Погба. Квадво Асамоа пък бе предпочетен пред Федерико Пелузо, който бе титуляр на "Алианц Арена". В атака Антонио Конте заложи на Мирко Вучинич и Фабио Куалярела.

Наставникът на Байерн Юп Хайнкес също избра очакван състав. Марио Манджукич беше в центъра на атаката, а по крилата действаха Ариен Робен и Франк Рибери. Холандецът замени Тони Кроос, който се контузи на мача в Мюнхен. След наказание се завърна Хавиер Мартинес, който зае мястото си до Бастиан Швайнщайгер, а Луис Густаво остана на пейката.

Ювентус опита силен натиск в началото и притисна гостите в тяхната половина. Още във 2-ата минута Мирко Вучинич отправи удар от границата на наказателното поле, но Мануел Нойер спокойно улови. Германците се стараеха да задържат топката колкото се може по-дълго, но пресата на Юве ги затрудняваше. При първата добра атака на баварците Франк Рибери центрира към Марио Манджукич, но той бе блокиран от Симоне Падоин и не можа да насочи топката в очертанията на вратата.

Ювентус играеше разнообразно и търсеше пробойни в защитата на Байерн. Домакините обаче така и не стигаха до стопроцентово голово положение. Най-близо до гола преди почивката беше Андреа Пирло. В 23-ата минута той получи възможност да стреля от фаул на границата на наказателното поле, но мощният му удар под гредата бе избит от Нойер.

Домакините продължиха да доминират и прострелно центриране на Пол Погба изненада бранителите на Байерн, но нямаше кой да засече топката. Гостите постепенно се успокоиха и също започнаха да създават напрежение пред Буфон. В 32-ата минута Манджукич свали топката с гърди към Мюлер, който отправи силен удар от въздуха, но в аут.

Малко след това Жером Боатенг смени контузилия се Даниел ван Буйтен. Халфовете на Байерн най-после се активизираха, а в 39-ата минута само блестящия рефлекс на Буфон спаси Ювентус. Австрийският национал шутира с всичка сила, но стражът на домакините успя да избие в корнер. Секунди по-късно при разбъркване в полето на Байерн Бонучи можеше да открие резултата, но не се ориентира добре. Последната по-интересна ситуация за първите 45 минути бе един удар на Рибери, който попадна право в ръцете на Буфон.

Втората част започна с фаул за Юве на удобна позиция, но Пирло не се възползва. Последва хубав самостоятелен пробив на Куалярела, който подмина Филип Лаам и стреля, но на сантиметри от целта.

В 52-ата минута Томас Мюлер навлезе опасно в наказателното поле, но се забави с центрирането и Пирло самопожертвователно изби в ъглов удар. Малко по-късно Робен стреля фалцово и уцели гредата. В тези минути Байерн се чувстваше спокойно на терена и съумяваше да разбива в зародиш атаките на домакините.

Интригата около крайния победител приключи в 64-ата минута с гола на Марио Манджукич. Швайнщайгер центрира от фаул, Буфон спаси удара на Хави Мартинес, но топката отиде към Манджукич, който с плонж я заби във вратата на домакините. баварците можеха много бързо да увеличат аванса си след светкавична контра, при която няколко футболисти се озоваха в близост до Буфон, но Мюлер шутира над напречната греда.

Логично бе голът да обезвери играчите на Юве, които хвърлиха много усилия преди почивката. Байерн овладя средата на терена и все по-често стигаше до опасни ситуации пред врататат на "бианконерите". В 78-ата минута удар на Мюлер мина на сантиметри от целта.

В края домакините се умориха, а контрите на Байерн вещаеха нови опасности за Буфон. При поредната баварска атака Швайнщайгер подаде към Писаро, който елегантно се разписа за 0:2.

Успехът в Торино запази надеждите на Байерн за требъл този сезон. Отборът на Юп Хайнкес вече си осигури предсрочно титлата в Бундеслигата, а освен това е на полуфинал за Купата на Германия и в Шампионската лига.

ЮВЕНТУС - БАЙЕРН 0:2