"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Безгрешният Тотнъм потъна в Украйна (видео)

Днипро победи с 1:0 Тотнъм и даде сериозна заявка за класиране на 1/8-финалите в Лига Европа. Украинският тим, воден от бившия наставник на "шпорите" Хуанде Рамос, надигра един от фаворитите в турнира и взе аванс преди реванша на "Уайт Харт Лейн". Победния гол за домакините отбеляза звездата на отбора Йевхен Коноплянка от дузпа в 81-ата минута.

За Тотнъм това бе първа загуба в надпреварата, след като в груповата фаза тимът записа шест победи от шест мача.

Въпреки нестабилната политическа обстановка в Украйна, УЕФА взе решение мачът да се играе заради отдалечеността на Днепропетровск от Киев. Преди първия съдийски сигнал феновете на домакините изпяха националния хим. Този емоционален момент подейства мотивиращо на футболистите на Хуанде Рамос, които доминираха до почивката, но с лека ръка пропиляха няколко чисти положения.

Както се и очакваше, съставът на Тотнъм бе много различен от този, на който Тим Шърууд залага във Висшата лига. Повечето звезди на "шпорите" изобщо не пътуваха с тима, а в групата попаднаха няколко момчета от младежката
формация.

Началото бе за Днипро и украинците осъществиха няколко интересни флангови атаки, но без да застрашат сериозно ветерана Брад Фридъл. Най-голямата заплаха за американския страж беше Йевхен Коноплянка, който с лекота преодоляваше по няколко футболисти в бяло. В 25-ата минута груба грешка в защитата на Тотнъм позволи на Матеус да се озове на стрелкова позиция, но бразилецът се забави прекалено много и слабият му удар беше спасен от Фридъл.

Десетина минути по-късно Паулиньо се откъсна и беше повален на границата на наказателното поле от Иван Стринич. Левият бек на домакините получи жълт картон, а последвалият удар на Андрос Таунзенд премина на сантиметри от целта.

Противно на логиката, Тотнъм можеше да поведе, след като Роберто Солдадо почти открадна топката от Денис Бойко, но със сетни сили вратарят на Днипро поправи грешката си. В самия край на полувремето Дани Роуз задържа излизащия сам срещу Фридъл Роман Зозуля, но съдията Антонио Матеу Лаос подмина ситуацията.

В 55-ата минута украинците отново имаха основания да се сърдят на рефера, след като той вдигна жълт картон на Зозуля за симулация, а повторенията показаха, че нападателят е бил закачен от Брад Фридъл. В ответната атака
Паулиньо намери непокрития Солдадо, но той от три метра не уцели празната врата. В средата на втората част в игра за Тотнъм се появи Кристиан Ериксен, който с едно от първите си докосвания до топката я прати в мрежата на домакините, но голът му беше отменен заради засада. Последваха две добри атаки на Днипро, но Фридъл спаси удари на Коноплянка и Матеус.

Мачът ставаше все по-динамичен,а положенията се редуваха пред двете врати. Фридъл се намеси решително за пореден път, спасявайки изстрел на Матеос. Нападателят на домакините беше в центъра на събитията и малко по-късно, когато надбяга цялата защита на Тотнъм и принуди Ян Вертонген да го повали в наказателното поле. Този път Матеу Лаос посочи бялата точка, а Коноплянка с малко късмет и помощта на гредата откри резултата. В оставащото време Тотнъм натисна, но Насе Шадли от непосредствена близост не успя да донесе равенството на "шпорите". Те обаче трябва да са доволни, че в добавеното време не получиха и втори гол, защото Зозуля уцели гредата след центриране от корнер и лошо позициониране на бранителите на Тотнъм.

ДНИПРО - ТОТНЪМ 1:0 (0:0)
1:0 Коноплянка (81) д.