Атлетико оцеля в дъждовен Билбао и ще играе срещу Реал Мадрид (видео)

Отборът на Атлетико Мадрид се класира за 1/2-финалите на Купата на краля след успех с 2:1 като гост на Атлетик Билбао и обща победа от 3:1 в сблъсъка. Срещата се игра пред непрестанен и почти през цялото време проливен дъжд на новия "Сан Мамес". Тимът на Диего Симеоне изоставаше с 0:1 след попадение на Ариц Адурис (42), но голове на Раул Гарсия (55) и Диего Коща (86) зарадваха "червено-бял" Мадрид. Така на 1/2-финалите столицата на Испания ще бъде разделена, след като един срещу друг ще излязат настоящия носител на трофея Атлетико и Реал Мадрид.

Ернесто Валверде подреди титулярен състав в система 4-1-4-1, като единствен от резервите на терена се появи вратарят Яго Ерерин. Арда Туран беше големият отсъстващ от отбора на столичани. Диего Симеоне заложи на необичайно 4-2-3-1 с изнесен напред единствено Диего Коща.

Още в 30-ата секунда на срещата "дюшекчиите" можеха да си осигурят по-лесни минути, но Диего Коща изпусна сам срещу вратаря. Коке пусна брилянтен пас на лявото крило, бразило-испанецът обаче прати топката в крака на Ерерин. Първата възможност за баските беше в шестата минута, когато Тибо Куртоа изби удар с глава на Андер Ерера. В 12-ата минута Филипе Луиш получи контузия в адуктора на десния крак и се наложи да напусне терена на носилка, а в игра се появи Емилиано Инсуа.

Домакините създаваха повече напрежение пред противниковата врата, докато гостите от "Висенте Калдерон" се стремяха към откраднати топки. В 23-ата Ариц Адурис получи топка на далечната греда, но с глава насочи в аут. Минута по-късно Икер Муниан не стигна до удар в наказателното поле, а в 28-ата Маркел Сусаета също се задържа опасно в близост до Куртоа.

"Лъвовете" натискаха, а "дюшекчиите" приемаха играта пред вратата си. В 33-ата Муниан стреля от 19 метра, но Куртоа беше подготвен за фалцовото изпълнение. В 35-ата Микел Рико беше най-близо до гол, но ниският му изстрел по диагонала облиза гредата и напусна очертанията. В 38-ата Атлетико беше напът да се възползва за пореден път статично положение. След корнер Раул Гарсия стреля с глава, вратарят на помръдна, а топката профуча покрай втората греда.

В 42-ата минута баските матира защитата на съперника и откриха резултата. Микел Баленсиага центрира отляво, Адурис надскочи Диего Годин и баският нападател заби топката в левия ъгъл на Куртоа - 1:0. Вдъхновени от гола, момчетата на Валверде бяха близо до втори в 44-ата минута, но Куртоа се намеси на два пъти майсторски след изстрели на Сусаета и Адурис в рамките на една атака. В добавеното време на полувремето белгийският страж отрази и удар на Рико.

С началото на втората част тимът на Чоло Симеоне тръгна мощно напред в търсене на така важния гол. В 48-ата Диего Коща мина като на шега първо по тъчлинията, после и по аутлинията, за да сервира топка на Раул Гарсия, чийто шут обаче беше блокиран. След корнера Коща беше изпуснат на втората греда, но Яго Ерерин се прояви със забележително спасяяване от голлинията.

Атлети продължи да поставя под напрежение домакините и стигна до изравнително попадение в 55-ата минута. Баският страж изби първия удар на Раул Гарсия, но беше безпомощен при втория. След първото изпълнение на "осмицата" последва центриране отляво, офанзивният халф пак беше изпуснат и опъна мрежа с удар от десет метра - 1:1.

След гола домакините натиснаха. В 58-ата Хуанфран застана на точното място при добавка на Икер Муниаин. В 62-ата късметът спаси столичани при грешка на Годин, след като Микел Рико не се ориентира на три метра от голлинията, а след това Куртоа отрази с крак опита на Ерера. Валверде усили атака с включването на Ибай Гомес и Кике Сола. В 71-ата белгийският стожер отново застана на пътя на топката при коварен шут на Андер Ерера.

В последния четвърт час билбаинци сякаш се обезкуражиха. Атаките на домакините станаха по-предвидими. В 86-ата Атлетико заби втори гол и съвсем отчая баските. Неуспешен опит за изкуствена засада подари брилянтна възможност на Диего Коща в 86-ата минута. Номер "19" спокойно напред сам срещу вратаря, задмина го и насочи топката за 1:2.

Атлетик Билбао допусна първо поражение в историята на новата Катедрала. До момента баските имаха 14 срещи без загуба и седем последователни победи. Голямата цел пред тима на Валверде остава класиране в Шампионската лига. Пред Атлетико пък предстоят два емоционални сблъсъка с Реал Мадрид, които ще се играят следващата и по-следващата седмица.

Снимки: Getty Images/Guliver