Швейцария вече има своя финалист в Мелбърн

Световният номер 8 Станислас Вавринка се класира за първия си финал в турнир от Големия шлем, след като се наложи над Томаш Бердих (Чехия) с 6:3, 6:7(1), 7:6(3), 7:6(4) на 1/2-финалите на Откритото първенство на Австралия. Така Швейцария вече има поне един финалист в надпреварата, а утре ще стане ясно дали зрителите няма да станат свидели на сблъсък за титлата между двама тенисисти от тази страна. В другия 1/2-финален мач Роджър Федерер ще излезе срещу световния номер едно Рафаел Надал.

Първата част се разви по перфектен начин за Вавринка, който преди два дни отстрани 4-кратния шампион Новак Джокович в 5 сета. Швейцарецът взе с лекота всичките си подавания, не му се наложи да отразява нито един брейкпойнт и сам направи единствения пробив в мача за 5:3, а след това безпроблемо затвори сета в своя полза.

Във втората част имаше само една възможност за пробив - за Вавринка в седмия гейм, но той не успя да се възползва. Двамата тенисисти взимаха подаванията си и се стигна до тайбрек, в който Бердих тотално доминираше и даде само една точка на швейцареца. Това бе и първи спечелен тайбрек за чеха от началото на годината.

Финалистът от "Уимбълдън" от 2010 година стигна до първата си точка за пробив в мача едва в деветия гейм на третия сет, но в последвалото разиграване направи груба грешка и изпрати топката далеч в аут и в крайна сметка Вавринка спаси подаването си. Отново се стигна до тайбрек, но този път в него триумфира швейцарецът. Бердих допусна цели две двойни грешки, които му костваха ново изоставане в сетовете - 1:2.

Четвъртата част започна с дълъг първи гейм, продължил 12 минути. Бердих трябваше да отразява точка за пробив, но силен сервис от 205 км/ч го спаси. Малко след това той направи поредната си двойна грешка в мача и Вавринка отново имаше брейкпойнт, но и той беше отразен, като в крайна сметка чехът спаси подаването си. Всеки от тенисистите взимаше сервис геймовете си до края на срещата и така се стигна до трети пореден тайбрек. В него Бердих отново направи няколко груби грешки. Той допусна два минипробива след двойна грешка и лошо отиграна топка на мрежата, успя да върне единия и да намали до 3:5, но в следващото разиграване изпрати топката в аут и така швейцарецът имаше два мачбола. Той загуби първия с двойна грешка, но при втория сервира мощно и ретурът на чеха отиде в аут.

Така, след 3 часа и 32 минути игра, Вавринка си осигури място на финала и ще чака съперника си в мача за титлата, който ще стане ясен утре.