Федерер пречупи Мъри, предстои Класика №33

Швейцарският тенисист Роджър Федерер е последният полуфиналист на Australian Open. Бившият номер едно в света се наложи с лекота над четвъртия в света Анди Мъри с 6:3, 6:4, 6:7(6), 6:3. С тази победа Федерер си осигури място сред най-добрите четирима в Мелбърн за 11-и пореден път. Срещата продължи 3 часа и 20 минути, макар че можеше да приключи около час по-рано, тъй като Роджър пропусна 2 мачбола в третия сет, когато имаше възможността да затвори мача.

Двубоят се развиваше по перфектен начин за бившия номер едно в света, който с лекота спечели първите два сета. Той направи по един пробив във всеки от тях и поведе с 2:0. В третия сет също успя да вземе едно от подаванията на съперника си и така се стигна до 5:4, когато швейцарецът сервира за спечелване на мача. Роджър обаче допусна няколко грешки и изоставане с 15:40. Въпреки че отрази първия брейкпойнт на шотландеца, с втория нямаше късмет и Мъри изравни резултата.

Впоследствие се стигна до тайбрек, в който Федерер първи направи минипробив за 3:2 и дори поведе с 6:4, като по този начин получи два мачбола. При следващите две разигравания обаче носителят на 17 титли от Големия шлем изпрати топката в аут, загуби и следващите две точки и така световният номер 4 се върна в мача, успявайки да намали резултата.

В началото на четвъртата част, при 1:0 за Федерер, се изигра и най-дългият гейм в мача, продължил близо 20 минути. Мъри сервира и при 0:40 Федерер имаше три възможности за пробив. Шампионът от "Уимбълдън" обаче спечели четири последователни точки, но не успя да затвори подаването си. Последваха редица възможности за двамата тенисисти, а Роджър изпусна цели 5 брейкпойнта, като в крайна сметка Мъри спаси сервис гейма си. При 3:4 за Федерер обаче шотландецът нямаше този късмет. Той отново изостана с 0:40 след три сгрешени форхенда, намали до 30:40, но все пак този път пробивът стана факт - 3:5. В следващия гейм, когато 4-кратният шампион за втори път сервира за спечелване на мача, Мъри започна силно, поведе с 30:0, но Роджър не се пречупи, взе следващите 4 разигравания и сложи точка на мача.

За място на финала обаче той има тежката задача да премери сили със световния номер едно Рафаел Надал, който по-рано днес отстрани първата ни ракета Григор Димитров. В петък от 10,30 часа зрителите ще станат свидетели на Класика №33. Статистиката обаче не е добра за швейцареца, който има едва 10 победи от мачовете си с Надал. Другият 1/2-финал ще противопостави чешкия тенисист Томаш Бердих и швейцареца Станислас Вавринка, който вчера отстрани шампионът от последните три години на Откритото първенство на Австралия Новак Джокович.