Мощен финален щурм върна Арсенал на върха (видео)

Арсенал победи с 2:0 гостуващия Кардиф и отново оглави класирането във Висшата лига, след като малко по-рано днес Манчестър Сити надви Суонзи и за кратко излезе на първото място. "Топчиите" стигнаха до успеха с голове на Никлас Бендтнер и Тио Уолкото в последните минути. Преди това тимът на Арсен Венгер направи доста пропуски, а на два пъти и гредите спасиха Кардиф.

След третата си поредна Арсенал събра 45 точки - с една повече от Манчестър Сити и с две повече от третия Челси. Кардиф пък продължава с разочароващото си представяне и се намира точно над зоната на изпадащите.

От състава на Арсенал липсваха Месут Йозил, Аарън Рамзи и Оливие Жиру, който донесе победата над Нюкасъл в предишния кръг. Мястото на французина зае Лукас Подолски. Сантиаго Касорла също беше титуляр.

Гостите от Уелс, които изпуснаха трите точки срещу Съндърланд с гол в 95-ата минута, бяха амбицирани да измъкнат нещо от "Емиратс" пред погледа на Оле Гунар Солскяер. Норвежецът почти сигурно ще бъде назначен за мениджър на Кардиф, а днес изгледа мача в компанията на собственика на "сините птици" Винсънт Тан.

Отсъствието на Йозил и Рамзи до известна степен лиши играта на домакините от характерната имровизация и непредвидимост, но въпреки това Арсенал беше отборът, който пое инициативата от самото начало. Първата голова ситуация пропусна Тио Уолкот. Английският национал засече с шпагат центриране на Касорла, но малко не му достигна да прати топката във вратата.

В средата на полувремето натискът на Арсенал се засили и стабилната до този момент защита на Кардиф започна да се пропуква. Касорла стреля неточно след хубав пас на Джак Уилшир, а малко по-късно самият Уилшир попадна в центъра на събитията, като поиска дузпа след интервенция на Гари Медел, но реферът Джон Мос подмина ситуацията.

Лондончани продължиха да доминират и в 26-ата минута Уолкот шутира над вратата, след като преди това се освободи от защитник на гостите. Кардиф отвърна със самостоятелна акция на Джордан Мъч, който принуди Войчех Шчесни да спасява удара му от малъл ъгъл.

Най-добрата възможност за гол преди почивката пропиля Подолски, който се размина с топката след подаване на Уолкот.

Втората част започна така, както завърши първата - с превъзходство на Арсенал. Лондончани стигнаха до няколко статични положения, но не се възползваха от тях. При една от редките си атаки гостите имаха претенции за дузпа заради игра с ръка на Начо Монреал, но и този път сигнал за наказателен удар не последва.

В 64-ата минута Уилшир се промъкна между няколко бранители, но изстрелът му срещна гредата. Страничният стълб още веднъж помогна на Кардиф, когато Пер Мертезакер скочи най-високо в наказателното поле след центриране от корнер. Малко преди това германецът отново имаше шанс да се разпише, но прати топката встрани от целта.

Венгер потърси промяна в хода на мача с пускането на Никлас Бендтнер и Томаш Росицки. Чехът се включи много силно, но в 81-ата минута пропусна да открие резултата. Все пак, логиката възтържествува и две минути преди края Бендтнер откри резултата. Датчанинът довкара топката след спасяване на Дейвид Маршал, но се контузи и бе сменен от Томас Вермален. В добавеното време Уолкот получи хубав пас от Уилшир и технично прехвърли стража на гостите за крайното 2:0.