Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Младите провалиха Дортмунд, кошмарен край на годината за вестфалци (видео)

Борусия (Дортмунд) приключи по кошмарен начин годината, след като записа трета поредна домакинска загуба в Бундеслигата, отстъпвайки с 1:2 на Херта (Берлин) в среща от последния есенен кръг. Така финалистът в Шампионската лига остава на 12 точки зад лидера Байерн (Мюнхен), който освен това е с мач по-малко. Този път Юрген Клоп плати данък за решението си да залага на младите и неопитни футболисти. 21-годишният ляв бек Ерик Дурм сгреши за първия гол на столичани, а 18-годишният централен защитник Мариан Зар подари второто попадение на съперника. Преди това в самото начало Марко Ройс беше извел домакините напред.

Ако утре Борусия (Мьонхенгладбах) спечели поне точка срещу Волфсбург, то вестфалци ще изпаднат дори от тройката.

Днес Дортмунд се надяваше да завърши успешно календарната година, като съкрати на 9 точки аванса на Байерн, който е в Мароко за участието си на Световното клубно първенство. Освен това на втория Байер (Леверкузен) предстоеше тежко гостуване на Вердер (Бремен), което "аспирините" в крайна сметка загубиха. Всичко това беше предпоставка за "жълто-черните" да надвият Херта. Това обаче не се получи.

Клоп отново започна с младия централен защитник Мариан Зар за сметка на опитния Мануел Фридрих, който този път беше записан сред резервите. На пейката остана и Пиер-Емерик Обамеянг, което означаваше, че в предни позиции Роберт Левандовски ще бъде подпомаган от Якуб Блашчиковски, Хенрих Мхитарян и Марко Ройс. И всичко си започна перфектно за домакините. В 7-ата минута капитанът Себастиан Кел изведе Ройс зад отбраната и с точен изстрел националът наказа грешка на 18-годишния вратар на столичани Мариус Герсбек, за когото това беше дебют - 1:0.

Пет минути по-късно обаче стражът на Херта се реваншира с отличен рефлекс, след като Левандовски се опита да стреля покрай него. Секунди по-късно нападателят на берлинчани Адриан Рамос излезе сам срещу Роман Вайденфелер, но не успя да го преодолее. Последваха две нови решителни намеси на Мариус Герсбек, които лишиха Борусия от второ попадение.

В 23-ата минута обаче Дурм отигра неориентирано една топка край тъчлинията и последва бърза атака за гостите. Сами Алагуи центрира остро и Рамос направи Вайденфелер безпомощен - 1:1.

Липса на концентрация на два пъти показа Мариан Зар, но грешките му някак си бяха компенсирани от неговите съотборници. В 45-ата минута обаче тъмнокожият талант тотално се обърка и позволи на Алагуи да вкара за 1:2. 18-годишният защитник, който дебютира в професионалния футбол директно в решителния мач на Дортмунд с Олимпик Марсилия в Шампионската лига, не знаеше къде се намира и си изкара и жълт картон. Веднага след това той се разплака и на полувремето Клоп го извади от игра. Вместо него в центъра на отбраната заигра поливалентният Кевин Гроскройтц.

През цялото второ полувреме обаче в играта на дортмундци си личеше липсата на самочувствие и в края логично Херта удържа аванса си. Дори опасните положения пред Герсбек бяха рядкост, като само Йонас Хофман го затрудни сериозно.

С тази победа Херта се доближава само на 4 точки от Борусия в класирането и завършва повече от успешно годината, в която се завърна в елита. Първенството в Бундеслигата се подновява на 24 януари.