Байерн е зимен шампион след осма поредна лекция в Германия (видео)

Германският колос Байерн (Мюнхен) ще зимува на върха в Бундеслигата след осма последователна победа в елита - този път 3:1 у дома над Хамбургер ШФ в среща от 16-ия кръг. Баварците имат седем точки аванс пред втория Байер (Леверкузен), който ще изиграе още два шампионатни мача до Нова година. Това беше последният двубой на Пептим на германска земя за годината, след като на баварците им предстои участие в Световното клубно първенство. Днес за Байерн се разписаха Марио Манджукич (42), Марио Гьотце (52) и Джердан Шакири (90). За гостите точен беше Ласога (87).

Франк Рибери и Дейвид Алаба бяха оставени на пейката. Филип Лаам отново пое ролята на опорен халф при система 4-1-4-1. Марио Манджукич очаквано бе избран за  "деветка". Гостите от Хамбург бяха подредени 4-2-3-1 с централен нападател Пиер-Мишел Ласога.

Мачът започна с два бързи картона в графата на гостите. Рафаел ван дер Ваарт беше предупреден официално за симулация в средата на терена, а вратарят Ярослав Дробни беше декориран, задето осуети изпълнение на тъч. Баварците на Джосеп Гуардиола владееха топката, но не създаваха положения в началото на двубоя.

В деветата минута Ван дер Ваарт проби в наказателното поле, но не намери съотборник на дузпата. Четири по-късно Мануел Нойер улови нисък удар в десния си ъгъл. Първото опасно подаване в наказателното поле на Дробни беше след четвърт час игра, но Йоан Джуру се намеси след хитро центриране на Рафиня. Минута по-късно Томас Мюлер опъна мрежата, но след сигнал за явна засада.

В 19-ата Тони Кроос шутира отдалеч, но над гредата. В 21-ата мюнхенци имаха прекрасна възможност при разбъркване, но нямаше кой да насочи. В 27-ата Манджукич се преобори в наказателното поле, но бързо беше затворен. В 34-ата Тиаго Алкантара шутира от 20 метра, вратарят игра колебливо, но след това улови.

В 38-ата Кроос центрира от фаул, Манджукич игра с топката, но беше затворен. В 40-ата и Лаам опита да порази вратата, но не беше прецизен. В 42-ата крепостта падна. Рафиня се включи хитро при опит за изкуствена засада, върна висока топка към малкото наказателно, където Манджукич с глава насочи точно - 1:0 и десети негов гол в шампионата.

В 51-ата Гьотце нямаше късмет, след като негов удар рикошира, замрази вратаря, но топката излезе до гредата в корнер. Минута по-късно покупката на Борусия (Дортмунд) вдигна голово ръце след попадение за 2:0. Германският национал се възползва от пас на Тиаго, завъртя се прекрасно и от 15 метра не остави шансове на Дробни.

Голмайсторът Гьотце напусна терена и в игра се появи Рибери. В 65-ата френското крило финтира отляво и достави топка на Мюлер на далечната греда, но той не изпълни добре от въздуха. В 70-ата Ван дер Ваарт подаде към Ласога, но шутът от 18 метра профуча покрай близката греда. Домакините пропуснаха да направят успеха си по-категоричен в следващите минути. В 82-ата Пиер-Емил Хьойберг направи официален дебют в Бундеслигата.

Спокойствието на европейския първенец беше нарушено в 87-ата минута, когато Ласога намали. Той беше оставен около дузпата и с мощен шут под гредата матира Нойер. В 90-ата резервата Джердан Шакири оформи крайното 3:1. Номер "11" тръгна на самостоятелен рейд отдясно, нахлу в наказателното и порази близкия ъгъл. Асистенцията отиде в графата на младия Хьойберг.

В предните три мача между двата тима в Мюнхен Байерн беше нанизал цели 20 попадения. Попадението на Ласога прекъсна серия от четири поредни сухи мрежи за баварците в Бундеслигата.

Снимки: Getty Images/Guliver